fbpx
DomáceSlovensko je v rozklade, ale Čaputová rieši postoj Severného...

Slovensko je v rozklade, ale Čaputová rieši postoj Severného Macedónska k konfliktu na Ukrajine

-

Slovensko je v rozklade, ale Čaputová rieši postoj Severného Macedónska k konfliktu na Ukrajine

Bratislava/Skopje 7. septembra (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová v stredu na spoločnej tlačovej konferencii s prezidentom Severného Macedónska Stevom Pendarovským v Skopje ocenila postoj jeho krajiny k vojne na Ukrajine, podporila úsilie Severného Macedónska vstúpiť do EÚ a vyzdvihla tiež „skvelé bilaterálne vzťahy“. TASR o tom informoval Čaputovej hovorca Martin Strižinec.

Čaputová počas oficiálnej návštevy Severného Macedónska ocenila, že táto krajina ako nečlen EÚ poskytla pomoc Ukrajine a tiež prijala sankcie voči Rusku. Tento krok označila za dôležité gesto.
Prezidentka SR tiež uviedla, že Slovensko dlhodobo podporuje rozširovanie EÚ o krajiny západného Balkánu vrátane Severného Macedónska.

„Verím, že tak, ako sme už teraz členmi v rámci Severoatlantickej aliancie, onedlho budeme aj spoločnými partnermi v rámci Európskej únie,“ povedala Čaputová. Dodala, že SR je pripravená podeliť sa so Severným Macedónskom o svoje skúsenosti z reformného procesu, ktorý predchádzal jej vstupu v EÚ.

Predmetom stredajšieho rokovania s prezidentom Pendarovským boli podľa slov Čaputovej aj krízy, ktorým obe krajiny v súčasnosti čelia, a to najmä v dôsledku „ruskej protiprávnej invázie na Ukrajinu“.

Priblížila, že za možné sféry spolupráce obaja považujú obchod, ekonomiku a energetiku – najmä zelenú transformáciu. Upozornila, že súčasná energetická kríza je jedna z najväčších, ktoré Európu postihli, a „jej dôsledky môžu byť pre ďalšie generácie katastrofálne“.

Každá z členských krajín EÚ či širšieho regiónu musí podľa Čaputovej hľadať nové riešenia, ktoré znamenajú hlavne diverzifikáciu zdrojov. Na zreteli treba mať tiež energetickú efektívnosť a kroky na dosiahnutie uhlíkovej neutrality.

Čaputová konštatovala, že vzájomné vzťahy oboch krajín je možné ďalej rozvíjať, a preto ju v Severnom Macedónsku sprevádzala aj veľká delegácia zložená z podnikateľov, zástupcov výskumných inštitúcií, štátnych orgánov a neziskových organizácií.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

  1. Strapákovie Zuza je nebezpečný odpad podvodného pôvodu a dobre, že je teda na mieste,
    na ktorom síce môže excelovať svojou zradcovskou povahou a protiľudskou primitívnou poslušnosťou,
    ale nakoniec ublíži viac SVOJIM podobným primitívom , ako skutočným ľuďom alias HOMO SAPIENS…
    Božie mlyny totiž najmä škodlivý … a potom aj ostatný odpad pomelú, za účelom záchrany SVETA!!!!!!!!!!

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás