EkonomikaŠkandál v Česku: LIDL predával odpad, na Slovensku sa...

Škandál v Česku: LIDL predával odpad, na Slovensku sa mu extra darí. Nakupujeme antibiotikové bomby?

-

Škandál v Česku: LIDL predával odpad, na Slovensku sa mu extra darí. Nakupujeme antibiotikové bomby?

Lidl musí stáhnout tuny polského vepřového, je v něm spousta antibiotik

Veterináři nařídili řetězci Lidl stáhnout skoro 17,5 tuny vepřového mletého masa původem z Polska. Zjistili v něm šedesátkrát překročený limit pro antibiotika. V Česku maso zpracovávala firma Maso Polička. Lidé by maso vůbec neměli konzumovat a mají ho vrátit prodejně.

Informace sdělil za Státní veterinární správu (SVS) Petr Majer.

„Inspektoři SVS odebrali u výrobce vzorek ze zásilky masového vepřového ořezu dovezeného z Polska. Následné vyšetření prokázalo ve vzorku výrazně nadlimitní obsah amoxicilinu. Detekovaná hodnota byla 60krát vyšší než limit, který činí 50 µg/kg,“ uvedli veterináři. Do skladů Lidlu bylo zboží vyexpedované 3. října.

Maso bylo označené jako Vepřové mleté maso 20 %, váha 1 kg, číslo šarže: 207237 s datem použitelnosti do 10. 10. 2021.

Nadlimitní antibiotikum byl amoxicilin, který patří do skupiny penicilinů. „Peniciliny mají obecně nízkou toxicitu, u některých jedinců mohou však vyvolávat alergické reakce,“ dodal mluvčí.

Nejde o jediný problém s polskými potravinami, který se v poslední době objevil. 

Například v létě veterináři varovali před polskou zmrzlinou Milka, která obsahuje stopové množství karcinogenního etylenoxidu. Šlo o 250 000 samostatných nanuků, 15 000 balení multipack po šesti a osmi kusech a o zhruba 37 000 balení zmrzliny ve vaničkách o objemu 480 ml. 

V Česku pak předloni platila od konce února do konce března mimořádná opatření kvůli nálezu salmonely ve zhruba 700kilogramové zásilce hovězího z Polska a předchozímu nedostatečnému informování o dovozu masa z jatek, která v polském Mazovském vojvodství porážela nemocné krávy.

Společnost Maso uzeniny Polička minulý rok výrazně zvýšila zisk po zdanění, který činil více než 83 milionů korun. V roce 2019 byl asi 28 milionů korun. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb se meziročně zvýšily o devět procent na 2,471 miliardy korun. 

Dobrý výsledek byl dosažen zejména úsporami ve výrobě a spotřebě energií, uvedla firma ve výroční zprávě. Podnik existuje od roku 1985, o sedm let později byl privatizován. Patří společností Maso uzeniny Písek. Firma v roce 2020 zaměstnávala průměrně 335 lidí, o dva méně než rok předtím.

Zdroj: https://www.idnes.cz/ekonomika/domaci/lidl-veterinarni-sprava-maso-stazeni-polsko.A211007_140055_ekonomika_bur

Na Slovensku sa Lidlu darí.

Nenakupujeme rovnaký odpad?

Zahraničné siete potravín mali počas covid krízy rekordné zisky!

Tesco prišlo o trón a môže padnúť ešte viac. Vládne už Lidl

Britský reťazec ohrozuje už aj ďalší hráč.

Roky patril medzi priekopníkov a inovátorov na trhu. Priniesol prvý hypermarket, ale aj samoobslužné pokladnice. Jeho postavenie najviac dokresľovali finančné ukazovatele.

Obchodný reťazec Tesco roky kraľoval rebríčkom v slovenskom maloobchode. To sa však zmenilo. Z hľadiska tržieb už nie je najväčším hráčom na trhu, vystriedal ho Lidl.

Aj keď zmeny pomerov na trhu dokonala covidová pandémia, k výmene na vedúcej pozícii to smerovalo už pred jej vypuknutím.

Bezkonkurenčné Tesco

Každý segment trhu má svojho lídra, ktorý určuje trendy, a ostatní hráči ho viac-menej nasledujú. Tesco rolu lídra plnilo prakticky od svojho príchodu na Slovensku v roku 1996.Vypnúť reklamu

Napríklad v roku 1999 otvorilo v Nitre prvý hypermarket na Slovensku. V tom čase išlo o prelomovú udalosť, ktorá predznamenávala nastupujúci trend.

Nitriansky hypermarket na ploche vyše sedemtisíc štvorcových metrov ponúkol takmer 50-tisíc tovarových položiek. A zamestnal šesťsto ľudí, čím sa hneď zaradil medzi najväčších zamestnávateľov v regióne.

V ďalších rokoch Tesco pootváralo hypermarkety aj v ďalších krajských a väčších okresných mestách. Pravidelne sa zaraďovalo medzi najrýchlejšie rastúce reťazce na Slovensku a k hypermarketom pridávalo ďalšie formáty, napríklad malé predajne Tesco Expres.

Reťazec zavádzal aj ďalšie inovácie, ktoré boli v tom čase prelomové a predbiehali konkurenciu. Zákazníkov lákal na nonstop predaj, samoobslužné pokladnice, vernostný program či na nákup so skenermi.

Vďaka expanzii sa Tesco zaradilo medzi najväčších zamestnávateľov na Slovensku. V najlepších časoch dávalo prácu vyše 10-tisíc ľuďom. Darilo sa mu aj finančne – v roku 2010 vykázalo tržby vyše 1,1 miliardy eura. Bolo to takmer dvakrát viac, ako dosiahol konkurenčný Kaufland, v tom čase dvojka na trhu.

Lidl ako fenomén

Kým sa Tesco vyhrievalo na výslní, rástla mu zdatná konkurencia – predovšetkým Lidl. Pozícia pôvodom nemeckej siete supermarketov bola pritom diametrálne odlišná od britského Tesca, ktoré na slovenský trh vstúpilo akvizíciou Kmartu.

Lidl začal budovať svoju sieť rázne. V septembri 2004 otvoril naraz štrnásť predajní. Na rozdiel od konkurencie stavil na diskontný predaj a obmedzenú ponuku zhruba dvetisíc tovarových položiek, ktorej dominovali privátne značky a výrobky zo zahraničia. Lidl sa pravidelne umiestňoval na chvoste obchodných reťazcov so zastúpením slovenských výrobkov.Vypnúť reklamu

Aj keď domáci spotrebitelia v prieskumoch deklarovali, že pôvod potravín je pre nich dôležitý, prax ukazovala, že to pri nákupe nezohľadňovali. Aj preto Lidlu kontinuálne rástli tržby. Pomáhala mu aj expanzia, neustále otváral nové predajne a dostával sa aj do menších miest.

V segmente diskontov Lidl na Slovensku prakticky nemal konkurenciu, kým napríklad v susednom Rakúsku musel bojovať s podobnými konceptmi ako Hofer či Penny Markt. V roku 2006 sa síce v médiách objavili informácie, že na slovenský trh sa chystá nemecká maloobchodná sieť Aldi, nakoniec k tomu nedošlo.

Na druhej strane, pozícia Lidlu a vnímanie jeho značky sa časom menila. Pri príchode na Slovensko sa profiloval akolacný diskontný hráč, ktorý cieli na menej zarábajúcich a za hlavný marketingový nástroj si určil cenu.Vypnúť reklamu

Vedeniu reťazca sa však vhodnou stratégiou a cielenými kampaňami podarila dokonalá premena a z Lidla sa stal plnohodnotný hráč a obľúbená značka vo všetkých príjmových skupinách obyvateľstva.

Ukazujú to aj fanúšikovské základne na sociálnych sieťach. Slovenský Lidl má na facebooku 513-tisíc fanúšikov, kým Tesco „len“ 340-tisíc. A tento rozdiel nesúvisí len s tým, že nalial do propagácie viac peňazí.

Pozíciu reťazca zlepšila aj zmena v nákupnom správaní spotrebiteľov, ktorí čoraz viac preferujú rýchlejší nákup v menších predajniach. Aj preto sa zlaté časy hypermarketov skončili. Nehovoriac o rozdielnom správaní reťazcov v posledných rokoch. Kým Tesco predajne aj zatváralo, Lidl ďalej expandoval.

Výmena pozície

Už v roku 2019 sa očakávalo, že Lidl a Tesco si vymenia pozície. Britský reťazec si však rebríček s najvyššími tržbami postrážil. K zmene tak došlo až vlani.Vypnúť reklamu

V športovom žargóne by sme mohli povedať, že Lidl porazil Tesco s prehľadom. Tržby mu stúpli o desať percent a prekonali hranicu pol druha miliardy eur, doterajší líder trhu zaznamenal trojpercentný pokles. Pričom úroveň, na ktorú sa dostal jeho konkurent, sa mu ani v minulosti nepodarilo prekonať.

Všetko sa to pritom udialo v čase pandémie, ktorá na trh priniesla nové problémy. „Situácia spojená s nástupom pandémie na jar 2020 a rovnako tak vývoj v ďalších mesiacoch bola pre všetkých úplne novou skúsenosťou, a preto mnohé opatrenia boli operatívne,“ spomína hovorca slovenského Lidla Tomáš Bezák.

Ako príklad uvádza nedostupnosť tovarov, ktoré zákazníci vo veľkom vykupovali. Nedostatkovými sa stali nielen rúška a respirátory, ale aj droždie. Okrem toho ľudia začali nakupovať menej často, ale vo väčších objemoch. A tiež sa preorientovali na trvanlivé potraviny, prudko klesol záujem o čerstvé potraviny, kvety aj o spotrebný tovar.Vypnúť reklamu

Tesco tvrdí, že napriek lanskému poklesu tržieb opäť rastie. „Otvorili sme tri nové supermarkety naprieč Slovenskom,“ vysvetľuje hovorca siete Peter Steigauf.

Kaufland dobieha Tesco

Rekordné tržby vykázal za rok 2020 aj Kaufland, atakoval hranicu 1,3 miliardy eur. Oproti roku 2019 narástol o osem percent. Aj v Kauflande mnohé veci ovplyvnila pandémia.

„Vďaka krátkym rozhodovacím procesom, flexibilite a našim zamestnancom sme promptne reagovali na danú situáciu a prispôsobili sme sa okolnostiam,“ naznačuje hovorkyňa Lucia Vargová.

Ak sa nič dramatické nezmení, Kaufland má šancu v tomto roku atakovať pozíciu Tesca. Reťazce pritom hovoria, že situácia sa stabilizovala. „Spotrebný kôš sa začína podobať predpandemickému obdobiu,“ porovnáva Vargová.

Štvrtým najsilnejším potravinárskym reťazcom na Slovensku je Billa. Aj v jej prípade padali historické rekordy.Vypnúť reklamu

„Pod nárast tržieb sa okrem covidových efektov podpísalo rozšírenie predajnej siete o sedem nových predajní, zefektívnenie procesov a strategické opatrenia v oblasti predaja, týkajúce sa diferenciácie sortimentu, garancií ceny a čerstvosti, podpory vlastných značiek a komunikácie so zákazníkom,“ približuje hovorkyňa Kvetoslava Kirchnerová.

Reťazec podľa nej začal s výraznou podporou slovenských dodávateľov, čo sa podpísalo pod nárast obratu slovenských potravín. Celkové investície Billy dosiahli 22 miliónov eur, išli nielen na nové predajne, ale aj na modernizáciu ôsmich existujúcich prevádzok.

Na piatom mieste rebríčka sa umiestnila spoločnosť Labaš, ktorá prevádzkuje sieť obchodov pod značkou Fresh. Zaznamenala päťpercentný nárast tržieb a posledné desaťročie kontinuálne rastie.Vypnúť reklamu

Konateľ spoločnosti Miroslav Labaš hovorí, že na tržbách pandémiu až tak nepocítili. „Naučili sme sa rýchlo reagovať na zmeny, ktoré sme museli zaviesť zo dňa na deň. Tiež sme ako jedno z opatrení zabezpečili polep rúčok nákupných vozíkov antibakteriálnymi a antivírusovými fóliami, aby zákazníci mohli u nás bezpečne nakupovať,“ dodáva.

Ďalší hráči

Náladu si zlepšili aj v skupine Terno Real Estate, ktorá zastrešuje značky Terno a Kraj. Spoločnosť atakovala hranicu tržieb 177 miliónov eur. Aj v tomto prípade išlo o rekordné čísla, keď si medziročne prilepšili o výrazných 27 percent.

Špecifické postavenie na trhu má sieť Coop Jednota. Figuruje síce aj pod značkou Coop Jednota Slovensko, jednotlivé predajne však prevádzkujú samostatné spotrebné družstvá – ku koncu minulého roka ich bolo tridsať.Vypnúť reklamu

Dohromady podľa vyjadrení ústredia Coop Jednoty dosiahli tržby 1,57 miliardy eur. S týmto číslom by tak boli najsilnejším reťazcom na Slovensku. Takýto reťazec však existuje len na papieri.

Podľa účtovných závierok sa do top desiatky spomedzi potravinových sietí dostali tri družstvá Jednoty – Krupina, Nové Zámky a Čadca. Najsilnejšiu pozíciu mala Krupina, ktorej tržby atakovali hranicu 130 miliónov eur. To jej stačilo na siedmu pozíciu v rebríčku.

Hlavný riaditeľ obchodnej sekcie Coop Jednoty Slovensko Branislav Lellák hovorí, že pandémia reťazcu pomohla. „Mnoho ľudí sa vrátilo z miest do regiónov. Niektorí spotrebitelia ostali pracovať z domu a aj nákup potravín sa uskutočňoval v blízkosti domova,“ uvádza.

Na druhej strane, hoci pribudlo nákupov, vzrástli aj náklady obchodníkov. „Náklady na bezpečnostné a dezinfekčné opatrenia realizované v našej sieti presiahli niekoľko miliónov eur,“ vypočítava Lellák. Okrem toho investovali aj to do nových predajní a modernizácie existujúcich.Vypnúť reklamu

Do prvej desiatky sa dostala aj spoločnosť Milk-Agro, známa najmä východnej časti Slovenska. Podobne ako ostatné reťazce, aj firma Milk-Agro rástla a dosiahla rekordné tržby. Navyše, vo februári tohto roka otvorila svoju prvú pobočku aj v Bratislave.

Zdroj: https://index.sme.sk/c/22743586/tesco-po-rokoch-padlo-maloobchodu-uz-kraluje-lidl.html

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

2 Komentáre

  1. vseto je to OK
    tupe ovce nech žeru tieto mňamky, k tomu si daju vakcinečku, aspon skor vykapu a svet sa vyčisti od tejto buriny
    bude krajši svet a žiť budu len silne jedince so silnym duchom

  2. Na Slovensku je také isté , nerobte si ilúzie . Slovenský spotrebiteľ kúpi všetko , hlavne je že je v akcii a obchodné reťazce to vedia , ak pridáte za nákup nad 20 Eur dostanete figúrku z plastelíny , istý zisk .

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás