fbpx
DomáceŠialená kombinácia: Čaputová, Naď a Korčok sa stretli na...

Šialená kombinácia: Čaputová, Naď a Korčok sa stretli na jednom mieste

-

Šialená kombinácia: Čaputová, Naď a Korčok sa stretli na jednom mieste

Bratislava 19. januára (TASR) – Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa už stretla s ministrami obrany Jaroslavom Naďom (OĽANO) a ministrom zahraničia Ivanom Korčokom (nominant SaS) v súvislosti s dohodou o spolupráci v oblasti obrany s USA (DCA). Zišli sa už v utorok (18. 1.). K obsahu rozhovoru ani k ďalšiemu postupu v otázke zmluvy sa ešte hlava štátu nevyjadrila.


      „Môžem potvrdiť utorkové stretnutie ministra obrany s prezidentkou SR,“ uviedla pre TASR hovorkyňa rezortu obrany Martina Kovaľ Kakaščíková. Hovorca rezortu diplomacie Juraj Tomaga pre TASR priblížil, že prezidentka sa zaujímala aj o ďalší postup. Ani jeden z rezortov nepovedal viac.


      Prezidentka sa začiatkom týždňa o dohode rozprávala aj s premiérom Eduardom Hegerom (OĽANO) a predsedom Národnej rady (NR) SR Borisom Kollárom (Sme rodina). Avizovala vtedy, že sa chce stretnúť ešte s Naďom a Korčokom a následne bude informovať o svojich ďalších krokoch.


      Uzavretie dohody o spolupráci v oblasti obrany s USA odsúhlasila minulý týždeň vláda SR. Po podpise dokumentu ho musí ešte odobriť NR SR. Potrebná je tiež ratifikácia prezidentkou. Zmluva by mala umožniť americkým ozbrojeným silám využívať vojenské letiská Malacky-Kuchyňa a Sliač, prípadne iné dohodnuté zariadenia a priestory. Predstavitelia vlády deklarovali, že dohoda neohrozuje suverenitu a zvrchovanosť SR.


      Opozícia zmluvu kritizuje a hovorí o vytváraní amerických vojenských základní na Slovensku, približovaní amerických vojsk k ruskej hranici a okliešťovaní kompetencií našich štátnych orgánov. Viacerí bývalí politici i mimoparlamentný Hlas-SD vyzvali hlavu štátu, aby sa s obrannou zmluvou obrátila na Ústavný súd SR. Smer-SD okrem iného upozorňuje na možnosť výcviku ukrajinských povstalcov na Slovensku vďaka dohode. Odvoláva sa pritom na článok amerického denníka The New York Times. Vládni predstavitelia to považujú za dezinformácie. 

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás