ZahraničnéSi Ťin-pching ukončil návštevu Ruska a odletel z Moskvy

Si Ťin-pching ukončil návštevu Ruska a odletel z Moskvy

-

spot_img

Si Ťin-pching ukončil návštevu Ruska a odletel z Moskvy

        Moskva 22. marca (TASR) – Čínsky prezident Si Ťin-pching odcestoval v stredu ráno z Moskvy a ukončil tak trojdňovú návštevu Ruska, počas ktorej absolvoval summit so šéfom Kremľa Vladimirom Putinom. Krátko na to odišiel aj japonský premiér Fumio Kišida z Kyjeva. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AP a AFP.


        Si Ťin-pching odletel z moskovského letiska Vnukovo po tom, čo ho vyprevadila čestná stráž, ktorá zahrala ruskú a čínsku hymnu.


        Jeho návšteva Moskvy bola prejavom silnej politickej podpory ruskému prezidentovi, na ktorého vydal Medzinárodný trestný súd minulý týždeň zatýkací rozkaz pre deportáciu detí z Ukrajiny.


        Si Ťin-pching počas pobytu v Moskve presadzoval čínsky mierový plán pre Ukrajinu, ktorý Západ už skôr zavrhol, a absolvoval so svojím ruským náprotivkom formálne a neformálne rokovania.


        Prezidenti po nich vydali spoločnú deklaráciu, v ktorej sa zaviazali k ďalšej strategickej spolupráci, rozvoju spolupráce v energetickom sektore, high-tech priemysle a iných sférach a k rozšíreniu používania ich mien pri spoločnom obchode, aby tak znížili závislosť od Západu.


        Prezidenti ďalej uviedli, že rozšíria vojenskú spoluprácu a budú častejšie spoločne vykonávať námorné a vzdušné hliadky. Nepadla však nijaká zmienka o dodávaní čínskych zbraní Rusku, čoho sa obávali Spojené štáty a západní spojenci.


        V stredu ráno okrem toho opustil japonský premiér Kyjev, kam v utorok dorazil na vopred neohlásenú návštevu. Svojou cestou na Ukrajinu odvrátil časť pozornosti venovanej Si Ťin-pchingovej návšteve Ruska, uvádza AP.

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás