fbpx
ZahraničnéŠéfka Európskeho parlamentu sa nevie dočkať Ukrajiny v EÚ

Šéfka Európskeho parlamentu sa nevie dočkať Ukrajiny v EÚ

-

Šéfka Európskeho parlamentu sa nevie dočkať Ukrajiny v EÚ

Šéfka EP na Ukrajine vyzvala, aby sa prístupové rokovania začali už tento rok

        Ľvov 4. marca (TASR) – Predsedníčka Európskeho parlamentu (EP) Roberta Metsolová v sobotu počas návštevy západoukrajinského mesta Ľvov apelovala na to, aby bolo Ukrajine umožnené začať rokovania o členstve v EÚ ešte tento rok. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


        „Dúfam, že prístupové rokovania by sa mohli začať už tento rok,“ povedala šéfka EP Metsolová. „Budúcnosť Ukrajiny je v Európskej únii,“ zdôraznila.


        AFP pripomína, že Brusel udelil Ukrajine štatút kandidátskej krajiny vlani v júni, štyri mesiace po vypuknutí ruskej invázie. Proces vstupu do 27-členného eurobloku však zvyčajne trvá aj niekoľko rokov.
        Konečné rozhodnutie bude závisieť od vlád členských štátov EÚ. Niektoré sú však skeptické a majú obavy, či sa Ukrajina bude vedieť zotaviť z vojnového konfliktu a či v blízkej budúcnosti dokáže prijať potrebné demokratické a protikorupčné reformy.


        Metsolová však vyjadrila optimistický postoj: „Tempo, akým Verchovna rada (parlament) Ukrajiny a vláda dosahujú pokrok čo sa týka žiadosti o vstup do EÚ je pôsobivé.“


        Šéfka EP sa v sobotu stretla s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a predsedom ukrajinského parlamentu Ruslanom Stefančukom. Podľa vyhlásenia Kyjeva hovorili okrem iného o vyhliadkach na uskutočnenie mierového summitu za širokej účasti krajín globálneho juhu.


        „Ukrajina si kladie za cieľ čo najskôr dokončiť implementáciu odporúčaní Európskej komisie a začať rokovania o vstupe do EÚ už v tomto roku,“ uviedol Zelenskyj na sociálnych sieťach po stretnutí s Metsolovou.


        Agentúra DPA píše, že šéfka EP vyzvala tiež na rozšírenie dodávok zbraní pre ukrajinské sily. „Členské štáty (EÚ) by mali seriózne zvážiť poslanie bojových lietadiel na Ukrajinu, povedala.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás