fbpx
ZahraničnéŠéf WHO: Omikronom sa nakazia aj zaočkovaní. Rok 2022...

Šéf WHO: Omikronom sa nakazia aj zaočkovaní. Rok 2022 musí byť rokom, keď pandémiu ukončíme

-

Šéf WHO: Omikronom sa nakazia aj zaočkovaní. Rok 2022 musí byť rokom, keď pandémiu ukončíme

Ženeva 20. decembra (TASR) – Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus v pondelok vyzval celý svet, aby spojil sily a urobil ťažké rozhodnutia potrebné na ukončenie pandémie ochorenia COVID-19 v priebehu budúceho roka. Informovala o tom agentúra AFP.

„Rok 2022 musí byť rokom, keď pandémiu ukončíme,“ vyhlásil šéf organizácie na tlačovom brífingu v Ženeve.

V súvislosti s blížiaci sa oslavami v závere roka Tedros uviedol, že chápe, že všetci chcú tráviť čas s priateľmi a rodinou. Na to, aby sa začal život znova vracať do normálu, sa však podľa jeho slov musíme teraz chrániť, pretože počet prípadov nákazy sa aj v dôsledku šírenia nového variantu omikron zvyšuje.

„Teraz sa musíme sústrediť na ukončenie tejto pandémie,“ skonštatoval šéf WHO.
Ako ďalej podotkol, omikron sa podľa predbežných údajov šíri podstatne rýchlejšie ako variant delta a je pravdepodobné, že sa nakazia aj ľudia, ktorí sú zaočkovaní, ale aj tí, ktorí covid už prekonali, píše agentúra Reuters.

Vzhľadom na rýchly nárast počtu prípadov Tedros zdôraznil, že je lepšie zrušiť podujatia „teraz a oslavovať neskôr, ako oslavovať teraz a neskôr smútiť“.

Ako tvrdí, pandémiu je možné zastaviť, ale bude si to vyžadovať použitie všetkých nástrojov, ktoré sú k dispozícií – od vakcín až po nosenie rúšok a dodržiavanie bezpečných rozstupov.
A čo je možno podľa Tedrosa najdôležitejšie, svet potrebuje ukončiť globálnu nerovnosť v prístupe k vakcínam. „Ak máme v nasledujúcom roku ukončiť pandémiu, musíme skončiť s touto nespravodlivosťou,“ dodal.

Nový variant omikron po prvý raz hlásili 24. novembra z Juhoafrickej republiky (JAR). Odvtedy ho zaznamenali už v ďalších desiatkach krajín.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás