fbpx
- Reklama -
EkonomikaSaudská Arábia odmieta kritizovanie USA, krok OPEC+ je čisto...

Saudská Arábia odmieta kritizovanie USA, krok OPEC+ je čisto ekonomický

-

Saudská Arábia odmieta kritizovanie USA, krok OPEC+ je čisto ekonomický

Rijád 13. októbra (TASR) – Saudská Arábia odmietla kritiku zo strany Washingtonu za minulotýždňové rozhodnutie ropného zoskupenia OPEC+ výrazne znížiť produkciu ropy. Uviedla, že vyjadrenia USA nie sú založené na faktoch a krok OPEC+ slúži záujmom producentov aj spotrebiteľov. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

- reklama -

Ministerstvo zahraničných vecí Saudskej Arábie v oficiálnom vyjadrení uviedlo, že rozhodnutie štátov združených v OPEC+ bolo prijaté na základe konsenzu. Dodalo, že tento krok zohľadnil rovnováhu medzi ponukou a dopytom a jeho cieľom bolo zmiernenie výkyvov na trhu.

Ministerstvo tak oficiálne reagovalo na vyjadrenia amerického prezidenta Joea Bidena a viacerých kongresmanov na krok OPEC+ o znížení produkcie ropy o 2 milióny barelov denne (1 barel = 159 litrov). To je najvýraznejšie zníženie produkcie od začiatku roka 2020. Biden vyhlásil, že krok OPEC+ bude znamenať „následky“ pre vzťahy medzi Washingtonom a Rijádom.

Rozhodnutie OPEC+ vyvolalo v USA obavy najmä pre novembrové doplňujúce voľby do Kongresu. Biden a Demokratická strana teraz najmenej potrebujú, aby krátko pred voľbami v USA vzrástli ceny benzínu. Spojené štáty navyše obvinili Rijád z toho, že redukciou cien ropy vychádza v ústrety Rusku, ktoré vedie vojnu na Ukrajine a úsilie západných krajín o obmedzenie cien suroviny mu prekáža.

Rijád však vo vyhlásení upozornil aj na vzájomné konzultácie s Washingtonom, v rámci ktorých Američania žiadali o odklad redukcie ťažby o jeden mesiac. Podľa všetkých ekonomických analýz však odloženie rozhodnutia OPEC+ o mesiac by malo negatívne ekonomické dôsledky, dodala Saudská Arábia.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás