fbpx
ZahraničnéSankcie od Američanov dostávajú už aj lietadlá. Ktorému lietadlu...

Sankcie od Američanov dostávajú už aj lietadlá. Ktorému lietadlu dali vo Washingtone BAN?

-

Sankcie od Američanov dostávajú už aj lietadlá. Ktorému lietadlu dali vo Washingtone BAN?

Spojené štáty uvalili sankcie na Lukašenkovo prezidentské lietadlo

        Washington 24. marca (TASR) – Spojené štáty uvalili v piatok sankcie na prezidentský špeciál bieloruského lídra Alexandra Lukašenka, na dvoch hlavných výrobcov automobilov v Bielorusku a členov bieloruskej volebnej komisie. TASR správu prevzala z agentúry AFP.


         Americké ministerstvo financií najnovšie pridalo na sankčný zoznam Lukašenkovo prezidentské lietadlo typu Boeing 737, ktoré bieloruský líder používa na oficiálne aj súkromné lety doma i v zahraničí.


        Sankcie boli uvalené aj na bieloruské firmy BelAZ a MAZ, ktoré patria medzi veľkých producentov osobných a nákladných áut. Podľa ministerstva financií obe tieto spoločnosti zastrašovali, respektíve prepúšťali svojich zamestnancov, „ktorí sa zúčastnili na štrajkoch a pokojných protestoch v období po sfalšovaných prezidentských voľbách z augusta 2020“.


         Na sankčný zoznam americkej vlády pribudli aj viacerí novovymenovaní členovia Ústrednej volebnej komisie Bieloruskej republiky, ktorá už na tomto zozname figuruje ako celok.


        Sankcie zakazujú americkým fyzickým a právnickým osobám vykonávať obchodné transakcie so subjektmi uvedenými na zozname. Skutočnosť, že sa na čiernej listine ocitol aj Lukašenkov prezidentský špeciál, môže skomplikovať napríklad získavanie náhradných dielov.


        „Spojené štáty pokračujú vo svojich snahách smerujúcich k tomu, aby bola voči Lukašenkovmu režimu vyvodená zodpovednosť za násilie súvisiace so sfalšovanými prezidentskými voľbami z augusta 2020,“ komentoval najnovšie kolo sankcií voči Bielorusku šéf americkej diplomacie Antony Blinken.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás