ZahraničnéRUSKO/TURECKO: Putin a Erdoğan telefonovali o čiernomorskej obilnej iniciatíve

RUSKO/TURECKO: Putin a Erdoğan telefonovali o čiernomorskej obilnej iniciatíve

-

RUSKO/TURECKO: Putin a Erdoğan telefonovali o čiernomorskej obilnej iniciatíve

BRATISLAVA 2. augusta (SITA) – Ruský vodca Vladimir Putin a turecký prezident Recep Tayyip Erdoğan spolu telefonovali o čiernomorskej obilnej iniciatíve. Informuje o tom spravodajský portál CNN s odvolaním sa na úrady oboch lídrov.

Erdoğan podľa vyhlásenia jeho úradu povedal, že „by sa nemali podnikať kroky na eskaláciu napätia počas rusko-ukrajinskej vojny, a zdôraznil dôležitosť čiernomorskej iniciatívy, ktorú považuje za most mieru“. Tiež poukázal na to, že dlhodobé zastavenie čiernomorskej iniciatívy nikomu neprospeje a najviac budú trpieť krajiny v núdzi.

Putin svoju tureckému kolegovi povedal, že Moskva je pripravená vrátiť sa k iniciatíve, „akonáhle Západ skutočne splní všetky záväzky voči Rusku, ktoré sú v nich stanovené“, vyjadril sa Kremeľ. „Vladimir Putin načrtol najmä principiálny postoj Ruska v súvislosti s ukončením ,balíkových‘ dohôd o vývoze ukrajinského obilia z čiernomorských prístavov a odblokovaní dodávok ruských potravín a hnojív,“ píše sa okrem iného vo vyhlásení. Putin vraj tiež Erdoğanovi vyjadril ochotu spolupracovať s Tureckom a ďalšími štátmi na dodaní ruského obilia africkým krajinám v núdzi.

Ruský vodca sa tiež podľa Ankary dohodol na návšteve Turecka.

Počas telefonátu tiež Erdoğan poďakoval ruskému prezidentovi za dve obojživelné hasiace lietadlá, ktoré Rusko poslalo na pomoc v boji s lesnými požiarmi. Zároveň si tiež pochvaľoval zvýšený záujem ruských turistov o Turecko.

https://edition.cnn.com/europe/live-news/russia-ukraine-war-news-08-02-23/index.html

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás