fbpx
ZahraničnéRUSKO: Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval do krajiny

RUSKO: Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval do krajiny

-

RUSKO: Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval do krajiny

SOUL 12. septembra (SITA/AP) – Severokórejský vodca Kim Čong-un pricestoval do Ruska, kde by sa mal stretnúť s tamojším prezidentom Vladimirom Putinom. Hovorca juhokórejského ministerstva obrany uviedol, že ich armáda zhodnotila, že Kimov obrnený vlak prišiel do Ruska v utorok ráno.

Severokórejská štátna tlačová agentúra KCNA skôr potvrdila, že Kim vycestoval v nedeľu popoludní v sprievode predstaviteľov vládnucej strany, vlády a armády. Delegácia zahŕňa ministerku zahraničia a dvoch vysokopostavených armádnych maršalov, predsedu výboru pre vesmírnu vedu a techniku či predstaviteľa vládnej strany, ktorý má na starosti politiku v súvislosti s muníciou.

Stretnutie Kima s Putinom, ktorého presný termín ešte nie je známy, vyvoláva obavy z možnej dohody o severokórejských zbraniach pre ruskú vojnu na Ukrajine. Severná Kórea môže mať desiatky miliónov delostreleckých granátov a rakiet založených na sovietskych návrhoch, ktoré by mohli poskytnúť obrovskú podporu ruskej armáde na Ukrajine, tvrdia analytici. Pchjongjang by výmenou za zbrane zase mohol žiadať veľmi potrebnú energetickú a potravinovú pomoc a technológie pre pokročilé zbrane, ponorky a vojenské satelity.

Stretnutie by sa mohlo uskutočniť vo Vladivostoku, kam Putin v pondelok pricestoval na Východné ekonomické fórum a ktoré sa nachádza zhruba 680 kilometrov od Pchjongjangu. Vodcovia sa naposledy stretli v apríli 2019, keď Kim tiež pricestoval vlakom do Vladivostoku. Práve to bola pravdepodobne aj jeho dosiaľ posledná cesta do zahraničia.

Hovorca Kremľa sa vyjadril, že Putin a Kim sa stretnú po spomenutom fóre, ale kedy a kde nešpecifikoval. Dmitrij Peskov tiež povedal, že Kimova cesta bude plnohodnotná návšteva, ktorá bude zahŕňať formálny obed. Delegácie Ruska a Severnej Kórey budú viesť rokovania a ak to bude nevyhnutné, tak aj Putin s Kimom budú pokračovať v osobnom stretnutí. Hlavnou témou rokovaní by mali byť rusko-severokórejské vzťahy.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás