fbpx
ZahraničnéRusko: Navaľnyj založil vo väzení odbory; dosiaľ je v...

Rusko: Navaľnyj založil vo väzení odbory; dosiaľ je v nich sám

-

Rusko: Navaľnyj založil vo väzení odbory; dosiaľ je v nich sám

Moskva 12. augusta (TASR) – Väznený ruský opozičný politik a kritik Kremľa Alexej Navaľnyj založil v trestaneckej kolónii odborovú organizáciu. S odvolaním sa na štvrtkové oznámenia Navaľného na Twitteri o tom informovala agentúra DPA.

- reklama -

„Ahoj, tu je Navaľnyj, vedúci a zakladateľ odborového zväzu Promzona, združujúceho občanov zamestnaných vo väzenskom systéme,“ uviedol na Twitteri Navaľnyj, respektíve jeho tím. V kolónii si odpykáva deväťročný trest za podvod a pohŕdanie súdom.

V ďalších príspevkoch vysvetlil, že k založeniu odborov ho viedlo vykorisťovanie približne 600.000 ľudí v ruských väzniciach.

S potešením chce zastupovať aj záujmy dozorcov, ak to bude potrebné. „Prečo nie? Som robotníkom v kolónii. Šičkou. A ostatní odsúdení sú tiež robotníkmi. A dozorcovia sú tiež zamestnancami kolónie. Čo sa týka pracovných práv, nelíšime sa. Môžeme vytvoriť hnutie na ochranu svojich práv,“ povedal.

Vedenie kolónie najprv oficiálnu žiadosť o zriadenie odborovej organizácie podľa jeho slov považovalo za vtip, neskôr ju označilo za „nelegálnu“.

Navaľnyj napísal, že založenie odborov je niečo, „za čo by vás vo väzení normálne ľahko mohli zabiť“. V minulosti práve on povzbudzoval iných, aby odbory zakladali. Najnovší krok preto cítil ako svoju povinnosť, „hoci je to na najnebezpečnejšom mieste, kde sú štrajky, neposlušnosť či zhromaždenia explicitne zakázané“. Za štrajk vo väzení hrozí podľa Navaľného mučenie. Jeho spoluväzňov založenie odborov znepokojilo ešte viac než väzenské úrady.

„Vždy keď o tom hovorím, moji spoluväzni – vrahovia – smutne povedia: Alexej, prestaň s tým, prosím. Kvôli tebe nás odtiaľto nikdy nepustia a celé sa to zle skončí,“ napísal na Twitteri. Jeho odborová organizácia je tak „organizáciou jediného muža“, čo mu nezabúdajú spoluväzni alebo dozorcovia pripomínať. Jeho aktivita však už viedla ku konkrétnemu zlepšeniu. Stolíky, na ktorých doteraz sedávali väzni pracujúci ako šičky, im vymenili za stoličky s operadlami.

Navaľného previezli v polovici júna z väznice v meste Pokrov do trestaneckej kolónie v meste Melechov vo Vladimirskej oblasti, ktorú jeho spojenci označujú za „jednu z najdesivejších ruských väzníc“.
Navaľnyj, jeden z najostrejších kritikov ruského prezidenta Vladimira Putina, je Západom považovaný za politického väzňa. V roku 2020 takmer neprežil pokus o otravu novičkom a obvinil z toho ruské orgány. Ako je obvyklé v podobných prípadoch, Kremeľ akúkoľvek zodpovednosť poprel.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás