fbpx
ZahraničnéRuskí a bieloruskí vojaci budú spoločne nacvičovať odrazenie vonkajšieho...

Ruskí a bieloruskí vojaci budú spoločne nacvičovať odrazenie vonkajšieho útoku, Litva zvyšuje prítomnosť ,,poradcov“ na Ukrajine

-

Ruskí a bieloruskí vojaci budú spoločne nacvičovať odrazenie vonkajšieho útoku, Litva zvyšuje prítomnosť ,,poradcov“ na Ukrajine

Moskva/Minska 19. januára (TASR) – Rusko a Bielorusko budú počas spoločných vojenských cvičení, ktoré sa uskutočnia vo februári na území Bieloruska, nacvičovať odrazenie vonkajšieho útoku. Informovala o tom v utorok agentúra Reuters s odvolaním sa na ruské i bieloruské ministerstvo obrany.

Ruskí a bieloruskí vojaci budú podľa námestníka ruského ministra obrany Alexandra Fomina nacvičovať odrazenie vonkajšej agresie počas druhej fázy spoločných vojenských cvičení, ktorá sa uskutoční od 10. do 20. februára pod názvom Spojenecké odhodlanie, píše agentúra Interfax.

„Cieľom cvičenia je zlepšiť potlačenie vonkajšej agresie počas obrannej operácie, protiteroristickej operácie a ochrany záujmov Zväzového štátu (Ruska a Bieloruska),“ uviedol Fomin.

Podľa námestníka ruského ministra obrany Moskva do susedného Bieloruska vyšle na spoločné vojenské cvičenia 12 stíhačiek Su-35 a rozmiestni dva systémy protivzdušnej obrany S-400 a Pancir.

Podľa bieloruského rezortu obrany budú obe zúčastnené strany počas prvej fázy spoločných manévrov, ktorá potrvá do 9. februára, nacvičovať rozmiestňovanie jednotiek a obranu vojenských objektov a hodnotiť možnosti svojej protivzdušnej obrany.

Počas druhej fázy spoločných cvičení budú ruskí a bieloruskí vojaci trénovať „ničenie nelegálnych ozbrojených formácií, sabotáž nepriateľa a prieskumné skupiny“, uviedol bieloruský rezort obrany.

Ruské vojenské jednotky a technika začali do Bieloruska prichádzať už začiatkom tohto týždňa, aby sa tam zúčastnili na náhlej previerke schopnosti rýchlej reakcie ozbrojených síl Zväzového štátu Ruska a Bieloruska. Spoločné vojenské manévre sa uskutočnia na západe Bieloruska, v blízkosti jeho hraníc s Poľskom a Litvou, ktoré sú členmi organizácie NATO, ako aj blízko južných hraníc s Ukrajinou.

Tieto cvičenia sa konajú v čase, keď sa západné krajiny obávajú možnej ruskej invázie na Ukrajinu. Rusko však odmieta tvrdenia, že plánuje na Ukrajinu zaútočiť.

Litovský minister obrany Arvydas Anušauskas v stredu vyhlásil, že príchod jednotiek ruskej armády do Bieloruska, kde sa zúčastňujú na spoločnom vojenskom cvičení označovanom za previerku schopnosti rýchlej reakcie ozbrojených síl, predstavuje pre Litvu bezprostrednú hrozbu.

„V súčasnej situácii považujeme vstup ruských ozbrojených síl do Bieloruska nielen za faktor destabilizujúci bezpečnostnú situáciu, ale aj za ešte väčšiu priamu hrozbu pre Litvu,“ napísal Anušauskas na Facebooku.

Podľa agentúry Interfax minister tiež avizoval, že v stredu sa stretne s veľvyslancami deviatich krajín NATO, „aby prediskutovali bezpečnostnú situáciu v Litve“.

V reakcii na napätie v regióne sa Litva rozhodla zvýšiť počet brancov, ako aj počet inštruktorov v ukrajinskej armáde, a urýchliť obstarávanie salvových raketometov pre svoje ozbrojené sily.


Previerka schopnosti rýchlej reakcie ozbrojených síl Zväzového štátu Ruska a Bieloruska sa uskutoční na západe Bieloruska, v blízkosti jeho hraníc s Poľskom a Litvou, ktoré sú členmi aliancie NATO, ako aj blízko južných hraníc s Ukrajinou. Prvá etapa cvičenia potrvá do 9. februára, druhá fáza od 10. februára do 20. februára.


Na uskutočnení tohto cvičenia s kódovým názvom Spojenecké odhodlanie sa prezidenti oboch krajín – Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin – dohodli ešte v decembri minulého roku. Obe krajiny tvoria od roku 1999 – zatiaľ skôr iba formálne – súštátie.

Cvičenie má podľa Lukašenkovho vyjadrenia z pondelka vypracovať plán pre prípad vojenskej konfrontácie s pobaltskými štátmi a Poľskom na západe Bieloruska a s Ukrajinou na juhu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás