fbpx
- Reklama -
DomáceRoman Michelko (VIDEO): Orbán skúša skupovať slovenskú pôdu. Môže...

Roman Michelko (VIDEO): Orbán skúša skupovať slovenskú pôdu. Môže si to dovoliť aj pre veľmi blízky vzťah s Matovičom

-

Roman Michelko (VIDEO): Orbán skúša skupovať slovenskú pôdu. Môže si to dovoliť aj pre veľmi blízky vzťah s Matovičom

Viktor Orbán ohlásil veľmi kontroverznú politiku masívneho skupovania pôdy v okolitých krajinách. Nie je to nič nové. Už v roku 1996 v rámci osláv 1100. výročia príchodu Maďarov do Karpatskej kotliny, sa maďarskí politici snažili prejsť cez územie Slovenska a stavať na našom území Turulov, bájnych vtákov, ktorí sú symbolom maďarstva.

Vtedajšia vláda sa voči tomu dôrazne ohradila a nakoniec sa z veľkolepých plánov nepodarilo naplniť takmer nič. Séria maďarských provokácií je však podstatne širšia, nijako inak sa totiž nedá nazvať rokovanie jedného z výborov maďarského parlamentu v Komárne, či zriadenie poslaneckej kancelárie poslanca za Jobbik v Dunajskej Strede. Rovnako aj odhalenie busty grófa Jánosa Esterházyho, čelného predstaviteľa maďarskej iredenty, nemožno hodnotiť inak ako zjavnú provokáciu.

Viktor Orbán čelí silnému odporu voči svojej politike neliberálnej demokracie nielen v rámci Európy, ale aj doma v Maďarsku. Celé spektrum opozície sa proti nemu spojilo v podstate od krajnej ľavice až po Jobbik s cieľom zbaviť ho moci. Práve v súčasnosti v Maďarsku prebiehajú primárky s cieľom vygenerovať jeho vyzývateľa, protivníka. V čase, keď čelí bezprecedentnej mobilizácii voči svojej osobe, potrebuje nejakú iniciatívu. No a skupovanie pôdy maďarskou vládou dokonale zatieni domáce šarvátky. Nakoniec, táto taktika nie je nová, už v minulosti Viktor Orbán rozdával štátne občianstvo ponad hranice. Slovenská vláda musela vtedy prijať odvetné opatrenia, ktoré však mali aj svoje negatívne dôsledky. Zbavili občianstva aj slovenských občanov, ktorí žili dlhodobo v cudzej krajine a keď nadobudli cudzie občianstvo, automaticky strácali to slovenské. Toto sa po rokoch zmenilo a dnes je možné mať občianstvo aj iného štátu, ale daný človek musí dokázať silnú väzbu ku krajine, v ktorej dané občianstvo má.

- reklama -

Viktor Orbán si takéto provokácie môže dovoliť okrem iného aj pre veľmi blízky vzťah s Igorom Matovičom. Ten, popierajúc všetky pravidla diplomatického protokolu, rokoval s maďarským premiérom bez asistencie slovenskej diplomacie, len s poslancom György Gyimesim, ktorý patrí medzi najbližších ľudí expremiéra Matoviča a má naňho veľmi veľký vplyv.

Slovenská vláda, predovšetkým naša diplomacia, však nemieni mlčať, resp. neprijímať odvetné opatrenia. Už v najbližšom čase mieni prijať zákon, ktorý by takéto praktiky znemožnil, či aspoň obmedzil. Tým, že Slovenská republika ako aj Maďarská republika sú členmi Európskej únie, nie je celkom možné zabrániť skupovaniu pôdy. Ak by to robili fyzické osoby v rozumnej miere, je nutné to strpieť, v prípade, ak to masívne robí štát, je to už problém. Podľa diskusie zvnútra koalície sa zdá, že podmienia nákup pôdy trvalým pobytom nadobúdateľa a aktívnym obrábaním, resp. obhospodarovaním pôdy. Zdá sa, že takéhoto riešenia sa dočkáme už čoskoro.

Zdroj: cz.sputniknews.com

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás