fbpx
NázoryRobert Fico adresoval otvorený list prezidentke Čaputovej

Robert Fico adresoval otvorený list prezidentke Čaputovej

-

Robert Fico adresoval otvorený list prezidentke Čaputovej

Vážená pani prezidentka Slovenskej republiky,

Foto: SMER – SD, Facebook

krajina sa vinou nekompetentnej vlády v demisii dostáva do hlbšej a hlbšej krízy. Narastajúca chudoba, rozvrátené verejné financie a chaos v legislatíve nás budú sprevádzať až do konania predčasných parlamentných volieb.

Sú to práve predčasné parlamentné voľby, ktoré majú slúžiť ako nástroj na riešenie krízy. S ľútosťou musím konštatovať, že rozpadnutá vládna koalícia použila aj s Vaším súhlasom predčasné voľby ako nástroj nie na vyriešenie, ale na predlžovanie ústavnej, politickej a spoločenskej krízy. Predstavitelia koalície otvorene komunikujú, že termín predčasných volieb dňa 30. septembra 2023 má slúžiť aj na kriminalizáciu a odstránenie opozície.

Nevidím dôvod komentovať zmenu Vášho názoru, keď ste bez akéhokoľvek vysvetlenia súhlasili s termínom konania volieb dňa 30. septembra 2023, hoci krátko po odvolaní vlády ste mali jasné verejné požiadavky na konanie volieb do 30. júna 2023. Ešte prekvapujúcejší bol Váš názorový obrat, keď ste pred niekoľkými dňami vyslovili názor, že Slovensko potrebuje voľby skôr ako 30. septembra 2023.

Najsilnejšia parlamentná opozičná strana SMER – sociálna demokracia dôsledne a opakovane vytvára v Národnej rade Slovenskej republiky príležitosti na zmenu termínu konania predčasných volieb. Dostali sme sa do paradoxnej situácie, keď všetci rozhodujúci politickí hráči vrátane Vás priznávajú, že najvhodnejším mesiacom na konanie volieb je jún 2023, ale nie je vôľa pristúpiť k schváleniu potrebného uznesenia NR SR. Niektoré politické strany si ako podmienku kladú vymenovanie tzv. úradníckej vlády (OĽANO, SaS).

Vážená pani prezidentka,

poverením vlády v demisii ďalej vykonávať jej právomoci, hoc v obmedzenom rozsahu, ste prebrali plnú zodpovednosť za stav, v ktorom sa nachádza Slovenská republika. SMER – sociálna demokracia nemôže akceptovať ďalší rozvrat štátu, najmä ak nemá k dispozícii žiadne kontrolné mechanizmy proti členom vlády v demisii. Za týchto podmienok si Vás dovoľujem požiadať, aby ste v najbližších dňoch zvolali stretnutie predsedov parlamentných politických strán, na ktorom môžeme spoločne vyriešiť postup potrebný na schválenie nového júnového termínu (ako krajné riešenie prichádza do úvahy aj 1. júl 2023) konania predčasných volieb. Pokiaľ budú niektoré politické strany naďalej trvať na podmienke vymenovania úradníckej vlády, mám za politickú stranu SMER – sociálna demokracia poverenie rokovať o vyslovení podpory takejto úradníckej vláde.

S úctou 

Doc. JUDr. Robert Fico, CSc.

       predseda strany

Vážená pani

Zuzana Čaputová

prezidentka

Slovenskej republiky

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás