fbpx
- Reklama -
ZahraničnéReforma Ukrajiny bude trvať desaťročia Reforma Slovenska po...

Reforma Ukrajiny bude trvať desaťročia Reforma Slovenska po tejto vláde najmenej 50 rokov

-

Reforma Ukrajiny bude trvať desaťročia Reforma Slovenska po tejto vláde najmenej 50 rokov

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Brusel/Lugano 4. júla (TASR) – Európska únia vytvorí platformu na obnovu Ukrajiny, čiže štruktúru, ktorá bude zodpovedná za koordináciu úsilia o obnovu Ukrajiny po vojne s Ruskom. V pondelok to prisľúbila predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová na medzinárodnej konferencii o obnove Ukrajiny vo švajčiarskom Lugane, informuje spravodajca TASR.

- reklama -

Podľa jej slov obnovu Ukrajiny treba vnímať ako „generačnú úlohu“ a mala by byť zameraná na budúcnosť a dobrú správu vecí verejnýc

Takáto štruktúra bude musieť na jednej strane definovať investičné potreby Ukrajiny a na druhe strane koordinovať akcie a samotné financovanie, spresnila šéfka eurokomisie aj na svojom účte na Twitteri.

Pôjde o spoločnú prácu EÚ a Ukrajiny, pričom Kyjev by mal udávať tón rekonštrukčných potrieb.

„Musíme dbať aj na externé rady od najbystrejších myslí a popredných svetových odborníkov na obnovu,“ uviedla Von der Leyenová.

Nezabudla oceniť doterajšie proreformné úsilie Kyjeva, keď Ukrajina ako jediný štát vo východnej Európe schválila legislatívu na obmedzenie moci oligarchov. Spomenula tiež úspešnú reformu štátnej správy, decentralizáciu a dobré výsledky v oblasti digitalizácie.

Budúce reformy by mali byť spojené s investíciami. To znamená obnoviť podnikateľskú dôveru, prilákať viac kapitálu zo zahraničia a všeobecne zlepšiť životnú úroveň občanov. To platí aj pre sociálnu oblasť, lebo po návrate veteránov, žien a detí sa o nich štát bude musieť postarať.

„Ukrajina môže vyjsť z tejto vojny ako silnejšia a modernejšia krajina s modernizovaným súdnictvom, so silnejšími inštitúciami, so solídnymi výsledkami v boji proti korupcii, ale aj s ekologickejšou, digitálnejšou a odolnejšou ekonomikou,“ uviedla šéfka exekutívy EÚ. Účastníkom konferencie odkázala, že „je to naša morálna povinnosť“.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás