fbpx
- Reklama -
KultúraRecenzia na knihu Svet v bode obratu II

Recenzia na knihu Svet v bode obratu II

-

Recenzia na knihu Svet v bode obratu II

Je svet v bode obratu?

Peter DINUŠ a kol.: Svet v bode obratu II., Vydavateľstvo VEDA

Malá knižka, ktorú upúta elegantným dizajnom Mareka Petržalku, pod názvom Svet v bode obratu s podtitulom O protirečivosti vývoja civilizácie v 20. a na začiatku 21. storočia sa zaoberá aktuálnymi, závažnými spoločenskými problémami, ktoré sa týkajú prakticky každého obyvateľa planéty Zem.

Kolektív spoločenských vedcov pod vedením Petra Dinuša pripravil už v poradí druhú monografiu k téme vízií smerovania civilizácie. Kým prvá kniha z roku 2011 vyšla s podnadpisom hľadania systémových alternatív kapitalizmu (koncepcií, stratégií, utópií), druhá sa zameriava na hľadanie protirečení, symptómov napätia, kríz a konfliktov. 

- reklama -

Medzi autormi (okrem zostavovateľa Petra Dinuša) čitateľ nájde významného slovenského kantovca, profesora Ľubomíra Belása, slovenského futurológa docenta Ladislava Hohoša, filozofku Dominika Dinušovú a napokon sociológa, docenta Františka Škvrndu. Za odbornosť diela sa podpísali profesor František Novosád a docent Richard Sťahel.

Všetkých autorov spája spoločný naratív

Čo je kritický postoj voči trhovému fundamentalizmu a všeobecne kritika voľno-trhovej spoločnosti (kapitalizmu). Kým František Škvrnda analyzuje skôr otázky týkajúce sa geopolitiky, Ľubomír Belás ťažisko svojho záujmu zameral na transformačné procesy po roku 1989 a ich sociálno-kritickú reflexiu.

Ladislav Hohoš rozmýšľa o potrebe uvažovania o možných utópiách vo vzťahu k budúcnosti civilizácie, ale aj riziku dystopických scenárov v podobe globálneho fašizmu či robotizácie. Peter Dinuš analyzuje vplyv západných tajných operácií na ost-blok a Dominika Dinušová rozoberá termín globálny kapitalizmus. Ten porovnáva s termínom imperiálny kapitalizmus. Príspevky sú informačne nasýtené a čerpajú z bohatého množstva historickej aj súčasnej literatúry.

Zborník, pod ktorý sa podpísali významní slovenskí spoločenskí vedci, analyzuje závažné spoločenské problémy, ktoré z hľadiska prežitia ľudstva nemožno ignorovať (a napriek tomu sú v súčasnom mediálnom diskurze prehliadané). Kniha je užitočná nielen pre spoločenských vedcov, ale aj pre vzdelaných ľudí, ktorí a chcú dozvedieť niečo viac o tom, ako funguje svet, v ktorom žijeme. 

PhDr. Lukáš Perný, PhD.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás