fbpx
EsejeRecenzia na knihu Proglas od autora Konštantína filozofa (sv....

Recenzia na knihu Proglas od autora Konštantína filozofa (sv. Cyril)

-

Recenzia na knihu Proglas od autora Konštantína filozofa (sv. Cyril)

Tento predslov k evanjeliu, je predslovom Konštantína filozofa k národom, ktoré sa rozhodli zavrhnúť pohanstvo a zažať svetlo poznania. Vymaniť sa z kultu tela a zmyselnosti a upriamiť zrak na veci vznešené a prospešné. Konštantín v básni vyzdvihuje cnosti a zákonitosti morálky, bez ktorých je civilizácia odsúdená na zánik.

Vyšlo na:

Táto najstaršia staroslovienska báseň nám ukazuje aké dôležité bolo poslanie solúnskych bratov na našom území. Proglas nie je len ódou na slová, bez ktorých je každý národ hluchý a slepý, ale ódou na slobodu a bratstvo v duchu kresťanstva. Konštantín sa v básni neprezentuje ako ten ktorý prikazuje ľudu čo je dobré a čo zlé, ale ako ten, ktorý ponúka cestu k novému spôsobu života.

Proglas tvorí most medzi latinským svetom racionalizmu a byzantskou mystikou čo sa v básni náležite odzrkadľuje. Po formálnej stránke je Predslov majstrovským dielom  Konštantína filozofa, ktorý dokázal podať teológiu svätého písma vznešene a zrozumiteľne. Stodesať veršov ktoré nám zanechal  patria neodmysliteľne k zlatému fondu našej literatúry.

Proglas  je tentokrát obohatený o úvahy a komentáre od fundovaných znalcov a teológov.  Kniha vychádza v troch jazykoch (slovensky, rusky a starosloviensky), čím sa podčiarkuje univerzálny význam tejto jedinečnej básne.   

Dominik Petruška 

Knihu nájdete aj na našom online kníhkupectve : Konštantín Filozof -Proglas

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás