fbpx
- Reklama -
EsejeRecenzia na knihu Proglas od autora Konštantína filozofa (sv....

Recenzia na knihu Proglas od autora Konštantína filozofa (sv. Cyril)

-

Recenzia na knihu Proglas od autora Konštantína filozofa (sv. Cyril)

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Tento predslov k evanjeliu, je predslovom Konštantína filozofa k národom, ktoré sa rozhodli zavrhnúť pohanstvo a zažať svetlo poznania. Vymaniť sa z kultu tela a zmyselnosti a upriamiť zrak na veci vznešené a prospešné. Konštantín v básni vyzdvihuje cnosti a zákonitosti morálky, bez ktorých je civilizácia odsúdená na zánik.

Vyšlo na:

Táto najstaršia staroslovienska báseň nám ukazuje aké dôležité bolo poslanie solúnskych bratov na našom území. Proglas nie je len ódou na slová, bez ktorých je každý národ hluchý a slepý, ale ódou na slobodu a bratstvo v duchu kresťanstva. Konštantín sa v básni neprezentuje ako ten ktorý prikazuje ľudu čo je dobré a čo zlé, ale ako ten, ktorý ponúka cestu k novému spôsobu života.

- reklama -

Proglas tvorí most medzi latinským svetom racionalizmu a byzantskou mystikou čo sa v básni náležite odzrkadľuje. Po formálnej stránke je Predslov majstrovským dielom  Konštantína filozofa, ktorý dokázal podať teológiu svätého písma vznešene a zrozumiteľne. Stodesať veršov ktoré nám zanechal  patria neodmysliteľne k zlatému fondu našej literatúry.

Proglas  je tentokrát obohatený o úvahy a komentáre od fundovaných znalcov a teológov.  Kniha vychádza v troch jazykoch (slovensky, rusky a starosloviensky), čím sa podčiarkuje univerzálny význam tejto jedinečnej básne.   

Dominik Petruška 

Knihu nájdete aj na našom online kníhkupectve : Konštantín Filozof -Proglas

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás