fbpx
- Reklama -
RecenzieRecenzia na knihu od Noama Chomskeho: Kdo vládne světu?

Recenzia na knihu od Noama Chomskeho: Kdo vládne světu?

-

Recenzia na knihu od Noama Chomskeho: Kdo vládne světu?

Noam Avram Chomsky je americký lingvista mentalistickej orientácie, filozof, kognitívny vedec, politický aktivista a emeritný profesor jazykovedy na Massachusettskom technologickom inštitúte. Považuje sa za otca modernej jazykovedy a za vedúcu osobnosť analytickej filozofie. Od 60. rokov 20. storočia je známy najmä ako politický disident, socialistický aktivista a anarchista.

Vyšlo na:

https://www.inlibri.online/recenzia-na-knihu-od-noama-chomskeho-kdo-vladne-svetu/?fbclid=IwAR1PHFpt7YO2RerUjmmoI9oKVGiGwkkI6hjyHeWSq99nEJ1FUVMHAy2Glsc

Medzi viacero jeho publikácií sa zaraďuje aj toto viac-menej kritické dielo, v ktorom sa zaujíma o problematiku celosvetovej politiky a fungovania mnohých vplyvných štátov a ich lídrov.

- reklama -

Autor skúma spôsoby, akými spojené štáty na úkor Európy a Ázie stále určujú nové a nové podmienky fungovania medzinárodných vzťahov. Odhaľuje praktiky nielen Bieleho domu, ale aj postáv, skrývajúcich sa za politické bábky. Svojským ale za to trefným spôsobom postupne poukazuje na skutočného nepriateľa, ktorý sa desaťročia úprosne snaží hádzať vinu na iné, takticky prínosné štáty.

Chomsky opisuje stále rastúcu hrozbu jadrových zbraní a tvrdo argumentuje voči geopolitike západných veľmocí. Zaoberá sa aj priamym nebezpečenstvom klimatických zmien a postupne odhaľuje aj komu a prečo vyhovuje pomalý ale istý úpadok spoločnosti a stále narastajúce riziko vypuknutia občianskych bojov.

Tvrdá kritika autorovi nie je cudzia a tak je toto dielo považované za „príliš kontroverzné“ v kruhu elít. Avšak to nemení fakt, že autor sa úderne dotýka citlivých tém, ako je napríklad Iránska hrozba, Palestína, alebo dohody z Osla, ktoré ovplyvnili nie jeden štát.

Údernosť argumentov sa nedá odoprieť aj keby sa čitateľ nestotožňoval so všetkými výrokmi. Výstižnosť a presný odhad problematiky je hlavnou črtou tohto diela, a tak niet pochýb o tom, že dielo poučí nielen čitateľa-začiatočníka.

S radosťou môžem konštatovať, že pán Noam Chomsky opäť raz ukázal, aká neuveriteľná sila argumentácie, vedomostí a spisovateľskej zručnosti sa v ňom ukrýva.

https://www.inlibri.online/obchod/knihy/politika/kdo-vladne-svetu/

Autor: Viktória Gromová

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás