fbpx
KultúraRecenzia na knihu Mythra Invictus od Dominika Petrušku

Recenzia na knihu Mythra Invictus od Dominika Petrušku

-

Recenzia na knihu Mythra Invictus od Dominika Petrušku

Prevzaté od:

Mythra Invictus je časovo nenáročná kniha vhodná na krátenie dlhých chvíľ vo vlaku alebo v  oblakoch cestou na dovolenku.

Cesta je totiž hlavným motívom knihy s podtitulom ,,o údele človeka.“ Podtitul nám prezrádza antické ladenie knihy, ktorej dej je situovaný do neurčitej doby. Hlavná postava Caut stojí pred voľbou medzi znechutením z vlastného života a sebapoznávaním.  

- reklama -

Caut sa rozhodne vydať na cestu do neznámych hlbín svojho bytia, aby poznal sám seba. Na tejto kľukatej ceste sebapoznania je konfrontovaný so zásadnými otázkami ľudskej existencie: Kto sme? Odkiaľ prichádzame a kam smerujeme? Autor v malej knihe otvára veľké otázky západnej filozofie, pričom  sa necháva inšpirovať perzským kultom mythraizmu. Dielo je štylizované tak, aby nebolo jasné v akom priestore a čase sa nachádzame.

Pre autora ( Radoslav Rochallyi ) je dôležitejšia podstata ako priestor a čas. Caut preto môže predstavovať človeka hľadajúceho, ako aj metaforu západnej filozofie v obmenách času.

Dielo je vysoko abstraktné vo vzťahu k predstavám ktoré prezentuje, ale zároveň veľmi konkrétne cez pocity hlavnej postavy.

Text vyvoláva silný estetický dojem o ktorý sa postaral jednoduchý jazyk ktorým sú prerozprávané zložité filozofické otázky.  Text nám po prečítaní utvára ucelenú metaforu. Autor sa prezentuje ako šikovný štylizátor a znalec svojho oboru.

Mythra Invictus je preto schopným pokusom interpretovať málo známy antický mýtus. Kniha je vhodná pre znalcov antiky, ako aj pre hľadačov nových podnetov tzv. laikov  filozofie.  

Ak možno niečo knihe vytknúť, tak je to dosť hmlistý a nejasný záver, ale to už nech posúdi čitateľ sám po prečítaní knihy.  

Dominik Petruška

Knihu je možné dostať aj v našom online kníhkupectve: Radoslav Rochallyi: Mythra Invictus O údele človeka (kniha) | INLIBRI

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás