fbpx
EsejeRecenzia na knihu Ľudovít Štúr , štúrovci a slovenský...

Recenzia na knihu Ľudovít Štúr , štúrovci a slovenský osud (1815 – 2015) od Dominika Petrušku

-

Recenzia na knihu Ľudovít Štúr , štúrovci a slovenský osud (1815 – 2015) od Dominika Petrušku

Ľudovít Štúr je osobnosť,  ktorá nás po stáročia fascinuje a to hneď z niekoľkých dôvodov. Bol vynikajúcim organizátorom, mužom činu a vzdelancom hlbokého presvedčenia. Inicioval vznik zoskupenia, bez ktorého by slovenčina pravdepodobne nikdy nevznikla. Bez štúrovcov a ich činov, by sme ostali pravdepodobne etnickou menšinou v srdci Európy, stratenou niekde na pomedzí Nemcov, Maďarov, a Čechov.  

Vyšlo na:

Štúrovci ale neboli prví, kto za počal tento neľahký boj o jazykovú identitu. Predchádzali im bernolákovci a iní jednotlivci usilujúci o vyčlenenie slovenčiny ako samostatného jazykového celku. Práve táto neľahká kľukatá cesta k vlastnej identite je predmetom Markušovej publikácie.

Kniha podáva stručný, ale zato bohatý prehľad  zápasu o národnú a jazykovú identitu. Počnúc bernolákovcami a končiac štúrovou generáciou. Na relatívne malom priestore nás autor oboznamuje s prácou, dielom a kontextom našich dejín z osemnásteho a devätnásteho storočia.

Kniha je vhodná primárne pre študentov literatúry. Je informačne nasýtená, aj keď sa autor nevyhol pátosu, ktorý prechádza do prílišnej kvetnatosti.  Zaujímavým aspektom knihy je prepojenie biografickej línie s dielom dejateľov a okolnosťami, ktoré ich tvorbu sprevádzali. 

V celku je kniha príjemným popularizačno náučným dielom, ktoré síce dosť nekriticky, ale vierohodne prispieva k povedomiu o velikánoch našej jazykovej minulosti.

Dominik Petruška

Knihu nájdete aj na našom online kníhkupectve: Jozef Markuš: Ľudovít Štúr, štúrovci a slovenský osud (1815 – 2015) – INLIBRI

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás