fbpx
- Reklama -
EsejeRecenzia na knihu Ľudovít Štúr , štúrovci a slovenský...

Recenzia na knihu Ľudovít Štúr , štúrovci a slovenský osud (1815 – 2015) od Dominika Petrušku

-

Recenzia na knihu Ľudovít Štúr , štúrovci a slovenský osud (1815 – 2015) od Dominika Petrušku

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Ľudovít Štúr je osobnosť,  ktorá nás po stáročia fascinuje a to hneď z niekoľkých dôvodov. Bol vynikajúcim organizátorom, mužom činu a vzdelancom hlbokého presvedčenia. Inicioval vznik zoskupenia, bez ktorého by slovenčina pravdepodobne nikdy nevznikla. Bez štúrovcov a ich činov, by sme ostali pravdepodobne etnickou menšinou v srdci Európy, stratenou niekde na pomedzí Nemcov, Maďarov, a Čechov.  

- reklama -

Vyšlo na:

Štúrovci ale neboli prví, kto za počal tento neľahký boj o jazykovú identitu. Predchádzali im bernolákovci a iní jednotlivci usilujúci o vyčlenenie slovenčiny ako samostatného jazykového celku. Práve táto neľahká kľukatá cesta k vlastnej identite je predmetom Markušovej publikácie.

Kniha podáva stručný, ale zato bohatý prehľad  zápasu o národnú a jazykovú identitu. Počnúc bernolákovcami a končiac štúrovou generáciou. Na relatívne malom priestore nás autor oboznamuje s prácou, dielom a kontextom našich dejín z osemnásteho a devätnásteho storočia.

Kniha je vhodná primárne pre študentov literatúry. Je informačne nasýtená, aj keď sa autor nevyhol pátosu, ktorý prechádza do prílišnej kvetnatosti.  Zaujímavým aspektom knihy je prepojenie biografickej línie s dielom dejateľov a okolnosťami, ktoré ich tvorbu sprevádzali. 

V celku je kniha príjemným popularizačno náučným dielom, ktoré síce dosť nekriticky, ale vierohodne prispieva k povedomiu o velikánoch našej jazykovej minulosti.

Dominik Petruška

Knihu nájdete aj na našom online kníhkupectve: Jozef Markuš: Ľudovít Štúr, štúrovci a slovenský osud (1815 – 2015) – INLIBRI

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás