fbpx
KultúraRecenzia na knihu Cudzinec (Albert Camus)

Recenzia na knihu Cudzinec (Albert Camus)

-

Recenzia na knihu Cudzinec (Albert Camus)

Novela Cudzinec,  je s obľubou zaradzovaná medzi 100 najzásadnejších diel svetovej literatúry.  Kniha vyšla v čase druhej svetovej vojny ako prvotina vtedy neznámeho francúzskeho autora  pochádzajúceho z Alžírska.  Dnes už notoricky známy Albert Camus  patrí medzi  predstaviteľov  francúzskeho ateistického  existencializmu,  aj keď sám odmietal  filozofické škatuľkovanie. Do literárneho sveta vniesol pojem revoltujúceho človeka.  

Vyšlo na:

Jeho  pohľad na svet ovplyvnil  celú generáciu mladých Európanov,  ktorý v ňom videli zosobnenie revolty proti absurdite sveta.   

Hlavná postava románu Cudzinec – Meursault,  asi najlepšie vystihuje Camusovo nazeranie na svet. Meursault sa správa voči svetu apaticky a nezaujate. Odmieta prijať vopred stanovený kódex slušného správania a na svoje okolie reaguje  bez emócii.

Nemá veľké ambície, pričom asi najviac pripomína postavu úradníka z kafkových románov. Camus nám predkladá postavu absurdného človeka , ktorý stratil nádej a preto jedná inštinktívne.  

Príbeh novely na čitateľa pôsobí zdanlivo nezaujímavo, až kým do hry nevstúpi zločin a Meursault sa ocitá na lavici obžalovaných. V druhej časti spoznávame hlavnú postavu ako  introvertného človeka, ktorého najväčším previnením voči okolitému svetu, nie je zločin ale odmietnutie spoločenských pravidiel. 

Hrdina z knihy Cudzinec  je asi najoriginálnejším zobrazením  hrdinu Camusovho typu,  uvrhnutého  do absurdného sveta. Camus vychádza z predpokladu že život speje k zániku a ničote a preto je sám o sebe  viac absurdný ako zmysluplný.

Meursault sa vzdáva nádeje, čím revoltuje proti absurdite sveta.  Zobrazuje tak človeka, ktorý neverí v posmrtný život a preto je preň svet absurdným divadlom ktoré odmieta hrať.

V diele Cudzinec nachádzame prvky Dostojevského psychologického románu, Nietzscheho nihilizmu,  ako aj Kafkovho  absurdného sveta. Camusovu prvotinu zároveň  možno čítať ako vyjadrenie zúfalstva v ktorom sa nachádzal francúzsky odboj v čase druhej svetovej vojny ( aj keď vojna nie je v diele prítomná) alebo ako manifest ateistického existencializmu, ktorý má silné zastúpenie aj v dnešnom spoločenskom diskurze.

Dominik Petruška

Knihu nájdete aj na našom online kníhkupectve: Albert Camus: Cizinec (kniha) – INLIBRI online kníhkupectvo

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás