fbpx
- Reklama -
KultúraRecenzia na knihu Cudzinec (Albert Camus)

Recenzia na knihu Cudzinec (Albert Camus)

-

Recenzia na knihu Cudzinec (Albert Camus)

Novela Cudzinec,  je s obľubou zaradzovaná medzi 100 najzásadnejších diel svetovej literatúry.  Kniha vyšla v čase druhej svetovej vojny ako prvotina vtedy neznámeho francúzskeho autora  pochádzajúceho z Alžírska.  Dnes už notoricky známy Albert Camus  patrí medzi  predstaviteľov  francúzskeho ateistického  existencializmu,  aj keď sám odmietal  filozofické škatuľkovanie. Do literárneho sveta vniesol pojem revoltujúceho človeka.  

Vyšlo na:

Jeho  pohľad na svet ovplyvnil  celú generáciu mladých Európanov,  ktorý v ňom videli zosobnenie revolty proti absurdite sveta.   

- reklama -

Hlavná postava románu Cudzinec – Meursault,  asi najlepšie vystihuje Camusovo nazeranie na svet. Meursault sa správa voči svetu apaticky a nezaujate. Odmieta prijať vopred stanovený kódex slušného správania a na svoje okolie reaguje  bez emócii.

Nemá veľké ambície, pričom asi najviac pripomína postavu úradníka z kafkových románov. Camus nám predkladá postavu absurdného človeka , ktorý stratil nádej a preto jedná inštinktívne.  

Príbeh novely na čitateľa pôsobí zdanlivo nezaujímavo, až kým do hry nevstúpi zločin a Meursault sa ocitá na lavici obžalovaných. V druhej časti spoznávame hlavnú postavu ako  introvertného človeka, ktorého najväčším previnením voči okolitému svetu, nie je zločin ale odmietnutie spoločenských pravidiel. 

Hrdina z knihy Cudzinec  je asi najoriginálnejším zobrazením  hrdinu Camusovho typu,  uvrhnutého  do absurdného sveta. Camus vychádza z predpokladu že život speje k zániku a ničote a preto je sám o sebe  viac absurdný ako zmysluplný.

Meursault sa vzdáva nádeje, čím revoltuje proti absurdite sveta.  Zobrazuje tak človeka, ktorý neverí v posmrtný život a preto je preň svet absurdným divadlom ktoré odmieta hrať.

V diele Cudzinec nachádzame prvky Dostojevského psychologického románu, Nietzscheho nihilizmu,  ako aj Kafkovho  absurdného sveta. Camusovu prvotinu zároveň  možno čítať ako vyjadrenie zúfalstva v ktorom sa nachádzal francúzsky odboj v čase druhej svetovej vojny ( aj keď vojna nie je v diele prítomná) alebo ako manifest ateistického existencializmu, ktorý má silné zastúpenie aj v dnešnom spoločenskom diskurze.

Dominik Petruška

Knihu nájdete aj na našom online kníhkupectve: Albert Camus: Cizinec (kniha) – INLIBRI online kníhkupectvo

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás