fbpx
ZahraničnéRakúsky minister šokoval západ vyhlásením o Rusku

Rakúsky minister šokoval západ vyhlásením o Rusku

-

Rakúsky minister šokoval západ vyhlásením o Rusku

Schallenberg: Rusko bude pre Európu vždy dôležité

        Viedeň 22. marca (TASR) – Rusko bude pre Európu vždy dôležité, myslieť si opak je omyl. Vyhlásil to v rozhovore pre agentúru Reuters rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.


        „Myslieť si, že Rusko tu už viac nebude a my sa od neho dokážeme vo všetkých oblastiach odlúčiť, je omyl,“ uviedol Schallenberg. Dodal, že Rakúsko uvoľní väzby s Ruskom, no nemôže sa to stať cez noc.

- reklama -


        „Dostojevskij a Čajkovskij ostávajú súčasťou európskej kultúry, či sa nám to páči alebo nie. (Rusko) bude aj naďalej naším najväčším susedom. Zostane druhou najväčšou jadrovou veľmocou sveta,“ povedal šéf rakúskej diplomacie.


        Rakúsko sa samo vyvinulo v akýsi most medzi Východom a Západom        a jeho hlavné mesto Viedeň sa podľa Reuters stalo magnetom pre ruské peniaze. Je však súčasťou širšej západnej aliancie, ktorá po začiatku invázie na Ukrajinu uvalila na Rusko sankcie.


        Hoci Rakúsko stále dováža ruský zemný plyn, plánuje jeho dodávky v nasledujúcich rokoch znížiť.


        Niektorí rakúski predstavitelia však stále dúfajú, že sa vojna na Ukrajine rýchlo skončí a vzťahy s Ruskom sa vrátia do normálu, uviedli pre Reuters zdroje oboznámené so záležitosťou.


        Schallenberg okrem toho bránil druhú najväčšiu rakúsku banku Raiffeisen Bank International za jej podnikanie v Rusku, pričom poukázal na to, že v Rusku stále pôsobia aj iné západné firmy. Spravil tak po tom, čo americké úrady začali tento rok Raiffeisen vyšetrovať pre jej aktivity v Rusku.


         Raiffeisen sa napríklad zúčastňuje na programe, v rámci ktorého Rusko garantuje vojakom bojujúcim na Ukrajine splátkové prázdniny, čo vyvolalo ostrú kritiku jej investorov. Banka trvá na tom, že jej aktivity sú v súlade so sankciami.


        Schallenberg uviedol, že uprednostňuje presadzovanie súčasných sankcií pre zavádzaním nových. „Máme obrovský balík sankcií. Dajme im čas, aby začali pôsobiť,“ uviedol.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás