fbpx
ZahraničnéRakúsko: Vo vlaku do Viedne zaznel Hitlerov prejav; pasažieri...

Rakúsko: Vo vlaku do Viedne zaznel Hitlerov prejav; pasažieri utrpeli šok

-

Rakúsko: Vo vlaku do Viedne zaznel Hitlerov prejav; pasažieri utrpeli šok

Viedeň 16. mája (TASR) – Pasažieri rakúskeho vlaku smerujúceho z mesta Bregenz do metropoly Viedeň zostali v nedeľu šokovaní po tom, čo sa z reproduktorov vlakového komunikačného systému ozvali úryvky z prejavu nacistického vodcu Adolfa Hitlera. TASR správu prevzala zo stanice CNN, ktorá o tom informovala v pondelok.

- reklama -

Cez vlakový komunikátor odzneli aj nacistické heslá „Heil Hitler“ či „Sieg heil“, potvrdili viacerí cestujúci.

Vo vlaku sa v tom čase nachádzal aj viedenský rabín Schlomo Hofmeister, ktorý neskôr na sociálnej sieti Twitter napísal, že bol šokovaný aj neschopnosťou kompetentných okamžite zakročiť a prejav vypnúť.

Incident sa približne 25 minút pred príchodom do Viedne, v meste St. Pölten, začal „zvláštnou hudbou, úryvkami konverzácie a smiechu, ktoré sa vzápätí zmenili na Hitlerov prejav, prehrávaný stále hlasnejšie a hlasnejšie,“ spresnil Hofmeister v pondelok pre CNN.

Ako dodal, spočiatku si myslel, že ide o omyl alebo o zlý vtip; napokon však pocítil „nevoľnosť“; nebolo totiž bezprostredne jasné, či sa niekto zmocnil len ozvučovacieho systému, alebo celého vlaku.

„Niekto nelegálne otvoril komunikátor duplicitným kľúčom a cez reproduktor pustil Hitlerov prejav,“ uviedli v pondelok pre CNN Rakúske spolkové železnice (ÖBB) prostredníctvom svojho hovorcu. Ako dodali, incident bol nahlásený rakúskej polícii, ktorá prípad vyšetruje.

Zo záberov z bezpečnostných kamier vlaku mali byť medzičasom identifikovaní dvaja ľudia, ktorí sa na incidente podieľali.

Vo vlaku sa v čase incidentu nachádzala aj novinárka Colette Schmidtová, ktorá na Twitteri požiadala o jeho objasnenie. Ako spresnila, Hitlerov prejav znel vo vlaku približne 20 sekúnd a po ňom nasledovali nacistické heslá, pričom záznam sa opakoval. Incident označila za „veľmi, veľmi desivý“, cituje CNN.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

1 COMMENT

  1. Chcieť uverejniť ten spomínaný prejav, teda tú krátku časť, by bolo asi zločinom. Či?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás