fbpx
ZahraničnéRakúsko nechce cvičiť ukrajinských vojakov na používanie tankov Leopard...

Rakúsko nechce cvičiť ukrajinských vojakov na používanie tankov Leopard 2

-

Rakúsko nechce cvičiť ukrajinských vojakov na používanie tankov Leopard 2

Viedeň 13. februára (TASR) – Rakúsko neplánuje poskytovať ukrajinským vojakom výcvik zameraný na používanie bojových tankov Leopard 2, uviedla rakúska ministerka obrany Klaudia Tannerová pre pondelňajšiu reláciu Morgenjournal stanice Ö1.

„Ide o suverénne rozhodnutie každého štátu, aby Ukrajinu podporoval v rámci svojich vlastných zákonov,“ uviedla Tannerová v písomnom vyjadrení pre Ö1.

Rakúska armáda má tankový prápor pozostávajúci z viac ako 48 tankov Leopard 2, ktoré sú dislokované v hornorakúskom meste Wels, napísala v pondelok agentúra APA. Na rakúskych Leopardoch sa cvičia napríklad vojaci z Maďarska a Česka, členských štátov NATO, uvádza Ö1 s odvolaním sa na rakúsku armádu.

Odborník na medzinárodné právo Ralph Janik však pre Ö1 poznamenal, že neutralita Rakúska nepredstavuje prekážku pre prípadný výcvik ukrajinských síl. Ohľadom vojenskej podpory Kyjeva bolo totiž v októbri prijaté uznesenie Európskej rady, ktoré je nadradené rakúskym právnym predpisom.

Janik konštatoval, že ak Rakúsko v súčasnosti odmieta vykonávať výcvik ukrajinských jednotiek, je to „z politických dôvodov“. Narážal na citlivú vnútropolitickú diskusiu, ktorá v Rakúsku momentálne prebieha na tému tradičnej neutrality krajiny.

APA dodáva, že aj v porovnaní s inými neutrálnymi štátmi v Európe je rakúsky výklad neutrality príliš prísny. Ako príklad agentúra uvádza rovnako neutrálne Írsko, ktoré uskutočňuje výcvik vojakov z Ukrajiny na odmínovacie práce.

Búrlivá debata o možných dodávkach zbraní pre Kyjev z vlastnej produkcie prebieha aj v neutrálnom Švajčiarsku. V tomto prípade ide aj o záujmy švajčiarskeho zbrojárskeho priemyslu, píše APA.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás