fbpx
NázoryR. Takáč: Výzva ministrovi pôdohospodárstva

R. Takáč: Výzva ministrovi pôdohospodárstva

-

R. Takáč: Výzva ministrovi pôdohospodárstva

Vyzývam ministra pôdohospodárstva prof. Jozefa Bíreša na zmenu usmernenia k nariadeniu vlády SR č. 435/2022 Z. z. k striedaniu plodín. Navrhujem, aby sa povinnosť doby použitia medziplodiny zmenila z „do jari nasledujúceho roka“ na osem týždňov. „Ako príklad uvádzam pšenicu. Po zbere jarnej pšenice musí poľnohospodár nasadiť medziplodinu, napríklad hrach. V súčasnom znení smernice by hrach musel držať v pôde až do jari a až následne vysiať novú pšenicu. Poľnohospodári tak prídu o možnosť siať ozimnú pšenicu,“ približuje Richard Takáč. Navrhuje preto, aby po zbere jarnej pšenice mohli nasadiť hrach, ten po uplynutí 8 týždňoch zaorať, čím hrach splní účel zeleného hnojiva. Následne stihnú zasiať aj ozimnú pšenicu.

„Ak by sme v podobnom príklade nahradili pšenicu kukuricou, podporujeme tým aj živočíšnu produkciu, keďže kukurica je jednou z hlavných živín poľnohospodárskych zvierat,“ uvádza R. Takáč. Tiež upozorňuje, že nie je definovaný zoznam medziplodín. Akceptovaná byť mohla byť v prípade, ak nevytvára zelený most pre prenášačov viróz i samotné škodlivé organizmy.

Zdroj: tlačový odbor strany SMER – slovenská sociálna demokracia

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás