„Ministerstvo pôdohospodárstva touto zmenou legislatívy vyhovelo na viac než 70% obchodníkom a veľkým obchodným reťazcom, kým Slovenskej poľnohospodárskej a potravinovej komore či charite a Konferencii biskupov Slovenska vyhovelo len na menej ako 30%,“ konštatuje Richard Takáč.
Ako uvádza Richard Takáč: „potraviny, ako napríklad múka či cestoviny, ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti, sa doteraz dostali k sociálne slabým. Fungovalo to tak, že reťazce uzatvorili darovaciu zmluvu s charitatívnymi organizáciami a tie takéto potraviny distribuovali buď spravidla priamo do svojich zariadení, alebo prostredníctvom Potravinovej banky iným sociálne slabším občanom.“
Člen výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné prostredie R. Takáč ďalej konštatuje, že: „suché či konzervované suroviny takýmto spôsobom neskončili na skládke. Obchodník si musel rozmyslieť, koľko tovaru si objedná o ponúkne na pultoch. Ak zákon prejde, po novom sa s tým obchodník nemusí trápiť. Darovať už nemusí nič a nakoniec tovar predá. Do smetí potraviny nepôjdu ani teraz, ale obchodné reťazce už nebudú musieť „venovať“ prebytočné potraviny chudobným, ale neponechajú si zisk z týchto potravín prostredníctvom ďalšieho predaja v obchodoch. Tieto potraviny by mali byť cenovo výhodnejšie, nikto však nevie garantovať, či im pred zlacnením obchodník „naoko“ nezvýši cenu a po uplynutí exspirácie cenu zníži na pôvodnú sumu.“
V rovnakom návrhu zákona tiež agrorezort navrhuje stiahnutie povinnosti reťazcov uvádzať v reklamných letákoch 50% slovenských výrobkov. „Na jednej strane tak vláda hovorí o potravinovej sebestačnosti Slovenska, na druhej strane len potvrdzuje, že ide o prázdne reči. Po minimálnej covidovej pomoci potravinárom a poľnohospodárom, po nule v Pláne obnovy, je toto ďalšie, aj keď len symbolické potápanie slovenských potravinárov zo strany vlády a rezortu,“ kritizuje vládu Richard Takáč.
Podpredseda strany SMER – SD upozornil aj na to, že to bol práve predseda koaličného hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorý v minulosti kritizoval podobné nápady, aké dnes robí jeho nominant na rezorte pôdohospodárstva. „Zaujímavé je, že inak sa koaliční poslanci správajú teraz a inak hovorili v čase, keď boli v opozícii. Zvýhodnenie slovenských potravín formou tabúľ, ktoré mali byť umiestnené pred supermarketmi, inicioval v NR SR práve Igor Matovič ako opozičný poslanec vo volebnom období 2012 – 2016,“ uzatvára tému Richard Takáč.
Zdroj: TO strany SMER – SD