fbpx
EkonomikaR. TAKÁČ: POMOC PEKÁROM MALA PRÍSŤ NA JAR 2020,...

R. TAKÁČ: POMOC PEKÁROM MALA PRÍSŤ NA JAR 2020, JAR 2023 JE PRÍLIŠ ĎALEKO

-

R. TAKÁČ: POMOC PEKÁROM MALA PRÍSŤ NA JAR 2020, JAR 2023 JE PRÍLIŠ ĎALEKO

Ministerstvo pôdohospodárstva potvrdilo, že počas pandémie absolútne ignorovalo pekárov. Z dočasnej podpory ich absolútne vylúčilo. Kým väčšina krajiny bola zatvorená, pekári ako jedni z mála non-stop pracovali a dodávali pečivo. „Covid-pomoc vláda zle nastavila, z 20 miliónov eur dokázali potravinári na základe podmienok vyčerpať len 7 miliónov eur. Agrorezort sa nemôže vyhovárať, okolité krajiny svojim potravinárom dokázali pomôcť. Uvedomuje si ministerstvo a vláda, že tak našich potravinárov doslova znevýhodnili voči zahraničným firmám?,“ pýta sa podpredseda strany SMER – SD a člen Výboru NR SR pre pôdohospodárstvo a životné Richard Takáč.

Podľa tlačovej správy chce agrorezort vyhlásiť výzvu na 170 miliónov eur, do ktorej sa budú môcť zapojiť aj pekári. „Výzva však zatiaľ nie je ani vyhlásená, a kým sa vyhodnotí, zrealizuje a preplatí, prejde minimálne 18 mesiacov až 2 roky. Pomoc, ktorú pekári potrebovali na jar 2020, dostanú v minimálnej sume najskôr na jar 2023. Toto nepovažujem za pandemickú pomoc,“ vyratúva Richard Takáč s tým, že: „pekári potrebujú pomoc čím skôr!“ Ak by sa tak stalo, ceny pečiva nemuseli ísť prudko hore. Pekárom sa okrem vyšších výdavkov na pandemické opatrenia zvýšili vstupné náklady na výrobu pečiva – vyššia cena pšenice a energií.

Agrorezort v súvislosti s cenami pečiva tvrdí, že nemá kompetenciu zasahovať do cenotvorby potravín. Ide o alibizmus, ministerstvo nemôže byť len pasívnym prijímateľom správ z komoditných trhov. Ministerstvo má iniciovať rozhovory s obchodnými reťazcami, môže byť mediátorom pri dohadovaní marží výrobcu a predajcu. Obchodné reťazce majú dostatočnú „cenovú vatu,“ pre prípad, že dodávateľovi sa zvýšia náklady a tovar dodáva za vyššiu cenu. Zákazník si to vďaka tejto vate nemusí ani všimnúť.

- reklama -

„Okolité štáty svojich potravinárov podporili, naša vláda nie. Ak chceme mať v predajniach viac slovenských výrobkov, vláda musí konať. Svojou neschopnosťou totiž docieli pravý opak. Má ministerstvo pôdohospodárstva, či niekto vo vláde pripravenú koncepciu či politiku, ako sa tomuto scenáru vyhnúť?,“ pýta sa na záver Richard Takáč.

Zdroj: TO strany SMER – SD

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás