NázoryR. KALIŇÁK: ZVOLÁVAME MIMORIADNU SCHÔDZU NR SR, ABY VLÁDA...

R. KALIŇÁK: ZVOLÁVAME MIMORIADNU SCHÔDZU NR SR, ABY VLÁDA OKAMŽITE ZATVORILA HRANICE S MAĎARSKOM!

-

R. KALIŇÁK: ZVOLÁVAME MIMORIADNU SCHÔDZU NR SR, ABY VLÁDA OKAMŽITE ZATVORILA HRANICE S MAĎARSKOM!

Situácia, ktorej čelí Slovensko v súvislosti s nelegálnou migráciou je kritická. Predstavitelia opozičnej strany SMER – SSD zaujali k problematike razantný postoj a priamo pred úradom vlády SR, počas prebiehajúceho rokovania vlády, vyzvali predsedu vlády v demisii Ódora, aby obnovili kontrolu na hraniciach s Maďarskom.

Vláda SR však v otázke migrácie dnes viac pripomína mŕtveho chrobáka a situáciu nechce aktívne riešiť. Na základe tejto nečinnosti zvolávajú opozičné strany v NR SR mimoriadnu schôdzu parlamentu, ktorá má zaviazať vládu k uzavretiu hraničných priechodov s Maďarskom a dôslednej kontrole južnej hranice.  

„Strana SMER – SSD v spolupráci so stranou Hlas – SD  a Slovenskou národnou stranou podali návrh na zvolanie mimoriadnej schôdze NR SR k jedinému bodu a k závažnej hrozbe nelegálnej migrácie. V tejto súvislosti žiadame, aby vláda okamžite v súlade s ustanovením paragrafu 13 odsek 1 zákona číslo 404/2011 o pobyte cudzincov nariadila dočasné obnovenie kontroly hraníc Slovenskej republiky s Maďarskom a to v rozsahu a spôsobom zabraňujúcim prechodu nelegálnych migrantov cez túto vnútornú hranicu a na tento účel zabezpečila dostatočné sily a prostriedky príslušných útvarov policajného zboru a ozbrojených síl SR,“ uvádza R. Kaliňák. 

Člen predsedníctva strany SMER – SSD upozornil, že vláda má dostatočné legislatívne, personálne a technické možnosti, aby dokázala hranice efektívne strážiť. Úlohou predsedu vlády a ďalších členov vlády je ochrana Slovenskej republiky a nie len nečinné prizeranie sa narastajúcemu problému.

Počas pandémie Covidu dokázali silové zložky hliadkovať na každom prechode medzi okresmi a neustálymi kontrolami znepríjemňovať život bežným občanom Slovenska. Aj preto podľa Smeru, ktorý má so zvládnutím nelegálnej migrácie v roku 2015 skúsenosti, nie je problém ochrániť 200 kilometrov dlhú zelenú hranicu s Maďarskom. 

„Takéto odmietanie reakcie vlády na najzávažnejšiu migrantskú krízu na Slovensku je absolútnym potvrdením, že spolupracujú a že to sami chcú. Dokonca tomu dali aj príslušný názov „tranzitná migrácia.“ Takýto postup je proti všetkým pravidlám, ktoré sú stanovené, či už sú to pravidlá Schengenu alebo naše zákonodarstvo,“ uvádza R. Kaliňák.

Vláda sa v tomto prípade dokonca správa ako organizovaná zločinecká skupina, pretože pomáha pašerákom dostať nelegálnych migrantov cez územie Slovenska. Vláda navyše vydáva nelegálnym migrantom úradné povolenia v rozpore so zákonom.

Tieto úradné povolenia sa za vlád Smeru nikdy nevydávali. Slúžiť majú totiž len pre tých, ktorí majú skutočné pasy, u ktorých sa dá jasne preukázať totožnosť a krajina pôvodu a najmä pre tých, u ktorých sa už začalo azylové konanie. Namiesto toho ich vláda rozdáva ľuďom, ktorí nemajú doklady totožnosti a nahlasujú falošné údaje o krajine pôvodu, veku a mene či priezvisku.

„Ustanovenie o tom, že u ľudí, ktorí majú prekážky vo vyhostení, im máte dať nejaké potvrdenie, platí od vzniku zákonu z roku 2011. V roku 2018 sa toto ustanovenie len premenovalo, ale malo tie isté podmienky. Hovorí, že nemôžete vyhostiť niekoho, kto spĺňa určité podmienky podľa zákona, je jasne identifikovateľný, je tu legálne a už má napríklad aj azylové konanie. Nikdy sme tento papier nevydávali hromadnej nelegálnej migrácii,“ dodáva Kaliňák.  

Jedinú možnosť, ktorú dnes Slovensko má, je okamžitá kontrola hraničných prechodov a zelenej hranice s Maďarskom. Nelegálni migranti si musia byť vedomí, že cez územie Slovensko cesta nevedie, že tu už nedostanú žiadne úradné potvrdenia a pri pokuse o nelegálne prekročenie hraníc skončia zadržaní.

Zdroj: tlačový odbor strany SMER – slovenská sociálna demokracia

Podporte spravodajský portál Veci Verejné prevodom na náš účet:

SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás