fbpx
- Reklama -
NázoryR. FICO: NAMIESTO URAGÁNU NÁVRHOV V PROSPECH OBČANOV VČERA...

R. FICO: NAMIESTO URAGÁNU NÁVRHOV V PROSPECH OBČANOV VČERA VLÁDA PRIJALA JEDEN SLABUČKÝ NÁVRH ZÁKONA

-

R. FICO: NAMIESTO URAGÁNU NÁVRHOV V PROSPECH OBČANOV VČERA VLÁDA PRIJALA JEDEN SLABUČKÝ NÁVRH ZÁKONA

Dnes sa uskutočnila tlačová beseda poslaneckého klubu strany SMER – SD o tom, ako vláda rieši problémy ľudí s energiami. Návrh vlády, ktorý bolo včera na jej zasadnutí prijatý je prejavom totálnej neschopnosti vlády SR reagovať na aktuálne potreby firiem, ľudí, nemocníc a škôl.

Podľa slov predsedu strany SMER – SD Roberta Fica je to dôkaz, že ide o najneschopnejšiu vládu v histórii Slovenska. „My sme včera očakávali na vláde, že príde uragán návrhov, čo všetko ide vláda urobiť, aby to, čo do určitej miery spôsobila sama, teda ten prudký nárast cien elektriny, plynu a všetkého ostatného, dostala pod akú takú kontrolu. Očakávali sme celý rad návrhov, pokiaľ išlo o kompenzácie priemyslu, kompenzácie ľuďom, očakávali sme rôzne návrhy, ktoré sa týkajú zastropovania cien, pretože tých možností, ktoré ponúka Európa je obrovské množstvo. Na naše veľké prekvapenie včera vláda schválila iba jeden návrh zákona, ktorým sa novelizuje zákon o energetike a tento návrh ponúka v skrátenom legislatívnom konaní slovenskému parlamentu,“ povedal R. Fico.

Podľa neho tento zákon vytvára všeobecný právny rámec na vyhlásenie stavu núdze, kedy za určitých podmienok bude možné požadovať od dodávateľov elektriny a plynu, aby za konkrétnu cenu, konkrétnym odberateľom plyn a elektrinu dodávali s tým, že všetky prípadné škody, ktoré budú spôsobené takýmto stavom núdze, bude potom kompenzovať štát. Tento právny rámec však nehovorí o ničom konkrétnom. Predseda strany SMER – SD si myslí, že včera vláda pochopila, že je stratená a netuší, čo má urobiť. 

- reklama -

R. Fico ďalej uviedol, že zo zákulisia vychádzajú informácie, že premiér Heger a ministri sa boja prijať čokoľvek a čakajú na rozhodnutie Európskej komisie, ktoré má byť pretavené do nariadenia s účinnosťou od 1.12.2022. Toto rozhodnutie by malo zastropovať určité príjmy pre výrobcov elektriny a zaviesť osobitnú daň pre uhoľné bane, pre rafinérie a pre ďalšie spoločnosti, ktoré robia s týmito produktami. Predsedníčka Európskej komisie sa vyjadrila, že na základe tohto opatrenia chcú získať 140 miliárd eur, ktoré budú v EÚ použité na kompenzácie.

„Čo navrhuje komisia a na čo sa spolieha úplne zbytočne Heger je to, že výrobcovia elektrickej energie, bez ohľadu na to, či ide o jadro, vietor alebo slnko s tým, že do tejto kategórie nespadajú výrobcovia elektrickej energie, pokiaľ ide o výrobu z čierneho uhlia a plynu. Budú môcť predávať nimi vyrobenú elektrickú energiu za maximálnu sumu 180 eur za megawatthodinu. Všetko nad tým má prepadnúť „na oltár vlasti“ a krajiny to majú použiť na kompenzácie, na prvky solidarity firmám  a občanom,“ doplnil R. Fico.

Podstatným výrobcom elektriny u nás sú Slovenské elektrárne, ktoré tvoria gro celého trhu a produkcie elektriny na Slovensku. Preukázateľne sa dá povedať, že veľkí výrobcovia elektrickej energie v celej EÚ predávajú svoju produkciu na nejaké obdobie vopred za cenu, ktorá je podstatne nižšia ako 180 eur za MWh.

R. Fico sa teda pýta, čo Slovensko získa z toho, ak Slovenské elektrárne už podpísali kontrakty na predaj elektriny za podstatne nižšiu cenu? „Tie elektrárne elektrinu dajú nejakej strane, ktorá to potom dodáva koncovým odberateľom. Prečo Európska komisia nechce postihnúť distribučné siete, špekulantov a ďalších? Odkazujeme pánovi Hegerovi a ministrom, že pokiaľ ide o návrh Európskej komisie, že všetko nad 180 eur za megawatthodinu pri výrobe elektrickej energie bude na oltár vlasti, pre Slovensko znamená jednu veľkú nulu,“ poznamenal R. Fico.

Tento návrh na konci dňa môže spôsobiť ďalší tlak na rast trhových cien, ale najmä môže spôsobiť Európe celý rad rôznorodých žalôb.

Potom je tu druhý návrh Európskej komisie, a to je zavedenie osobitnej dane. R. Fico už hovoril s firmami, ktorých sa to u nás môže dotýkať. Európska komisia hovorí napríklad pri uhoľných baniach, že ak tie v roku 2022 mali zisk o 20% vyšší, ako v troch predchádzajúcich fiškálnych rokoch, tak sa z toho vytvorí základ dane a bude sa platiť daň vo výške 33%. To všetko má spadať do už spomínaného balíka 140 miliárd eur. 

Predseda strany SMER-SD nerozumie, prečo vláda nechce zdaniť banky, ktoré majú rekordné zisky. Prečo vláda nejde po obchodných reťazcoch, ktoré zarábajú ako nikdy. Prečo nesedí k takto vážnej téme tripartita, prečo nie je na úrade vlády priestor pre permanentnú účasť zástupcov zamestnancov, zamestnávateľov, vysokých škôl, miest a obcí. Solidarita podľa neho musí byť v podobe sústredenia všetkých rozumných názorov. 

Podpredseda strany Ľuboš Blaha povedal, že nečinnosť našej vlády je najlepšie viditeľná v porovnaní s okolitými krajinami, ktoré prijímajú desiatky opatrení. „Nemecká vláda už prijala tretí balíček v septembri v hodnote 1,8 percenta HDP Nemecka. Francúzi zastropovali ceny elektriny, ktoré nemôžu ísť vyššie, ako sú štyri percentá a kompletne zmrazili ceny plynu. A napriek tomu Macronova vláda nedostala podporu na tieto opatrenia od ľavicovej opozície, pretože sa im to zdalo byť málo. V Taliansku v lete prijali opatrenia vo výške troch percent HDP, napriek tomu sa to zdalo byť málo koaličným partnerom a padla talianska vláda. Tak sa o robí v bežnej civilizovanej Európe. V Španielsku zastropovali ceny benzínu, zastropovali ceny elektriny. V Británii, kde majú novú premiérku, pravičiarku ako repa idú investovať do sociálnych opatrení a do zastropovania cien plynu a energií 4,3 percenta HDP,“ vymenoval Ľ. Blaha. A slovenská vláda príde a ponúkne nič, jednu veľkú nulu.

Podpredseda strany Ladislav Kamenický ešte dodal, že zo sumy 140 miliárd, ktorá sa má rozdeliť medzi krajiny EÚ má Slovensko dostať namiesto 1,4 miliardy len 100 miliónov eur, čo je podľa jeho slov len trápny pľuvanec do vody.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás