fbpx
DomáceR. Fico: Ak by prišlo pozvanie z čínskej strany,...

R. Fico: Ak by prišlo pozvanie z čínskej strany, do Pekingu by som išiel

-

R. Fico: Ak by prišlo pozvanie z čínskej strany, do Pekingu by som išiel

Bratislava 16. decembra (TASR) – Predseda Smeru-SD Robert Fico by akceptoval pozvanie na zimné olympijské hry v Pekingu. „Keby som bol jeden z troch najvyšších ústavných činiteľov, určite by som do Pekingu išiel,“ povedal v diskusii na TASR TV.

S myšlienkou politického a diplomatického bojkotu februárových olympijských hier v Číne ako výrazu obáv nad dodržiavaním ľudských práv v krajine sa predseda Smeru-SD nestotožňuje. „Chcem, aby Slovenská republika robila suverénnu zahraničnú politiku, ktorá je postavená na členstve v Európskej únii a NATO. A že automaticky nebudeme opakovať postoje niekoho iného,“ povedal.

S rozhodnutím prezidentky Zuzany Čaputovej a predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina) nezúčastniť sa na hrách, Fico nesúhlasí. Tvrdí, že aj v dôsledku politiky slovenskej vlády sú aktuálne vzťahy s Ruskou federáciu a Čínou „zamrznuté“. „Čína je dnes svetovou veľmocou a nám musí záležať na dobrých vzťahoch s touto krajinou,“ vyhlásil predseda Smeru-SD.

Diplomatický bojkot ZOH 2022 v Pekingu oznámili minulý týždeň USA v súvislosti s „genocídou“ Číny voči ujgurskej menšine i ďalším porušovaním ľudských práv. Pripojili sa k nim Kanada, Austrália a Veľká Británia.

Prezidentka Čaputová a predseda parlamentu Kollár oznámili, že do Číny neplánovali ísť. Prezidentka sa stotožňuje s výhradami, ktoré stoja za výzvou na diplomatický bojkot, podľa Kollára by Slovensko malo túto iniciatívu koordinovať v súčinnosti s Európskou úniou.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás