fbpx
- Reklama -
EkonomikaPutin varoval pred zastavením plynu a ropy tým, ktorí...

Putin varoval pred zastavením plynu a ropy tým, ktorí zavedú stropy na ceny. Nord Stream sa môže znovu otvoriť, ak budú k dispozícii turbíny, dodal

-

Putin varoval pred zastavením plynu a ropy tým, ktorí zavedú stropy na ceny. Nord Stream sa môže znovu otvoriť, ak budú k dispozícii turbíny, dodal

Vladivostok 7. septembra (TASR) – Rusko prestane dodávať ropu a plyn krajinám, ktoré zavedú cenové stropy. Vyhlásil to v stredu prezident Vladimir Putin na Východnom ekonomickom fóre v tichomorskom prístavnom meste Vladivostok. TASR správu prevzala z AFP.

- reklama -

Zavedenie stropu na ceny ropy, o ktorom uvažujú niektoré západné krajiny, by „bolo absolútne hlúpe rozhodnutie“, povedal Putin.

„Nedodáme vôbec nič, ak to bude v rozpore s našimi záujmami, v tomto prípade ekonomickými. Žiadny plyn, žiadna ropa, žiadne uhlie, žiadny vykurovací olej, nič,“ vyhlásil.

Skupina G7 (sedem najvyspelejších ekonomík sveta) sa v piatok (2. 9.) zaviazala, že urýchli zavedenie cenového stropu na dovoz ruskej ropy v snahe odrezať Moskvu od hlavného zdroja príjmov na financovania vojenskej akcie na Ukrajine.

Putin uviedol, že Rusko bude rešpektovať svoje zmluvné záväzky a dúfa, že ostatné krajiny urobia to isté. „Tí, ktorí sa nám snažia niečo vnútiť, dnes nie sú v pozícii, aby mohli diktovať svoju vôľu,“ poznamenal. „Mali by sa spamätať.“

Ruský prezident poukázal pritom na rastúce ceny energií v Európe pred zimou a trval na tom, že Rusko nebude dodávať nič mimo existujúcich zmlúv.

„Majú viacero riešení. Buď dotovať vysoké ceny, čo je zlé, pretože to nezmení spotrebiteľské správanie, alebo znížiť spotrebu,“ uviedol.

„Z ekonomického hľadiska je to správne. Zo sociálneho hľadiska je to nebezpečné, môže to viesť k explózii. Je lepšie dodržiavať zmluvné záväzky, civilizované pravidlá,“ dodal Putin.

Ruský prezident Vladimir Putin obvinil západné štáty z odstavenia plynovodu Nord Stream 1 a povedal, že toky plynu do Európy sa môžu obnoviť len čo sa uvoľnia sankcie proti Rusku, čo mu umožní opraviť turbíny. TASR o tom informuje na základe správy Bloomberg.

Kremeľ trvá na tom, že sankcie Západu zabránili riadnej údržbe ruskej plynárenskej infraštruktúry a najmä zablokovali návrat turbíny Siemens, ktorá sa opravovala v Kanade.

„Dajte nám turbínu, zajtra spustíme Nord Stream 1,“ povedal Putin na Východnom ekonomickom fóre vo Vladivostoku. „Sme pripravení to urobiť zajtra, stačí stlačiť tlačidlo. Ale neboli sme to my, kto zaviedol sankcie,“ dodal.

Nemecko už v minulosti uviedlo, že turbína, ktorá bola na oprave v Kanade, je stále pripravená na odoslanie späť do Ruska, ale Moskva tvrdí, že prekážkou sú problémy s papierovaním. Nemecký kancelár Olaf Scholz v stredu obvinil Rusko z „vydierania“ v súvislosti s dodávkami energie.

Ruský prezident sa vyjadril k Nord Stream 1 prvýkrát od uzavretia tohto kľúčového plynovodu na neurčito. Európa podľa neho vytvorila sankciami „slepú uličku“.

Označil tiež za „nezmysel“ tvrdenia, že Moskva využíva energiu ako zbraň proti Európe a odvetu za sankcie Západu proti Moskve za jej inváziu na Ukrajinu.

Ruská štátna energetická spoločnosť Gazprom však už pred úplnou odstávkou potrubia postupne znižovala toky plynu cez Nord Stream 1, čo spôsobilo prudký nárast cien plynu a elektriny v Európe.
Putin v tejto súvislosti povedal, že pokles vývozu plynu do Európy, historicky najväčšieho trhu pre Gazprom, Rusku neublíži. A dodal, že Gazprom sa dohodol na kľúčových detailoch, vrátane cien, tretieho kontraktu na dodávky do Číny.

Gazprom sa už zaviazal posielať až 38 miliárd kubických metrov (m3) plynu ročne do Číny cez plynovod Power of Siberia a ďalších 10 miliárd m3 cez Ďaleký východ. Očakávaný tretí kontrakt by mohol k dodávkam pridať ďalších 50 miliárd m3 ročne.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás