EkonomikaPutin: Rusko tento rok vykáže rozpočtový prebytok, HDP klesne...

Putin: Rusko tento rok vykáže rozpočtový prebytok, HDP klesne o zhruba 2 %. CREA: Rusko zarába na vývoze fosílnych palív viac, než vynakladá na vojnu na Ukrajine

-

Putin: Rusko tento rok vykáže rozpočtový prebytok, HDP klesne o zhruba 2 %. CREA: Rusko zarába na vývoze fosílnych palív viac, než vynakladá na vojnu na Ukrajine

Vladivostok 7. septembra (TASR) – Rusko vykáže v tomto roku rozpočtový prebytok. Vyhlásil to v stredu prezident Vladimir Putin, pričom predpovedal ekonomike tento rok oveľa menší pokles, než sa pôvodne predpokladalo, keďže Rusko už podľa neho prekonalo „vrchol“ ekonomických problémov spôsobených sankciami Západu. TASR o tom informuje na základe správ AFP a Reuters.

Putin očakáva, že sa hrubý domáci produkt (HDP) Ruska v tomto roku zníži o približne 2 %. To je optimistickejší odhad ako v prípade ministerstva hospodárstva a dvoch najväčších ruských bánk.

Konkrétne, ruský minister hospodárstva Maxim Rešetnikov v utorok (6. 9.) uviedol, že HDP klesne v tomto roku o 2,9 %, čo je menej, ako sa pôvodne predpokladalo a najväčší veritelia Sberbank a VTB predpokladajú jeho pokles o 4,5 %, respektíve o 4 %.

Ruská centrálna banka predpovedá ekonomike za celý rok 2022 pokles medzi 4 až 6 %, a potom ďalšiu kontrakciu o 1 až 4 % v roku 2023, predtým ako sa v roku 2024 opäť vráti k rastu.

Faktom však je, že Rusko je na tom lepšie, ako sa očakávalo, keď sa analyzuje účinok sankcií uvalených na Moskvu za inváziu na Ukrajinu.

„Naše štátne financie sú stabilizované. Chcel by som poznamenať, že tohtoročný rozpočet bude realizovaný s prebytkom takmer pol bilióna rubľov, niekde okolo 485 miliárd RUB (7,93 miliardy USD; 7,99 miliardy eur),“ tvrdil.

Putin poznamenal, že rozpočtové výdavky vzrástli o 20 % v porovnaní s minuloročnou úrovňou, čo podľa neho určite bude mať vplyv na ekonomiku.

„Naši experti sa domnievajú, že vrchol najťažšej situácie v našej krajine sa pominul. Vláda dokázala zabrániť negatívnemu zvratu udalostí vďaka efektívnym, dynamickým a kalibrovaným opatreniam,“ uviedol Putin a poukázal na zlepšujúce sa ekonomické ukazovatele vrátane „najnižšej miery nezamestnanosti na úrovni 3,9 % a spomaľovania inflácie“.

Strmý pád ruskej ekonomiky sa možno podarilo odvrátiť (ministerstvo hospodárstva v istom bode predpovedalo, že HDP sa tento rok zníži o viac ako 12 %, čím prekročí pokles produkcie zaznamenaný po rozpade Sovietskeho zväzu a počas finančnej krízy v roku 1998), ale mnohí Rusi zápasia s ťažkosťami.

Spotrebiteľské ceny tento rok prudko vzrástli. Miera inflácie v krajine v apríli vyletela na najvyššiu úroveň za dve desaťročia. Odvtedy sa rast cien trochu spomalil, ale zostáva vysoký, v júli dosiahol 15,1 %. Prieskum štátnej agentúry VTsIOM ukázal, že 64 % ľudí v Rusku nemalo k polovici februára žiadne úspory.

Putin, napriek tvrdeniu, že Rusko sa vyrovnáva s tým, čo nazval „ekonomickou, finančnou a technologickou agresiou Západu“, pripustil problémy.

„Samozrejme, vidíme problémy vo viacerých odvetviach a regiónoch, v niektorých podnikoch v krajine, najmä v tých, ktoré boli závislé od dodávok z Európy alebo tam dodávali svoje produkty,“ skonštatoval.

„Rast cien stále predstavuje určitú hrozbu, pretože to ovplyvňuje životnú úroveň a ekonomiku ako celok,“ priznal Putin. Upozornil tiež, že „Rusko je možno jedinou krajinou, ktorá je schopná byť sebestačná, pokiaľ ide o prírodné zdroje, zatiaľ čo v Európe jedno po druhom miznú pracovné miesta a firmy.“
(1 EUR = 0,9928 USD)

Príjmy Ruska z vývozu fosílnych palív od začatia vojny na Ukrajine prekonali celkový objem nákladov Ruskej federácie na inváziu do susednej krajiny. Poukázala na to analýza neziskového Centra pre výskum energie a čistého ovzdušia (CREA) so sídlom v Helsinkách. TASR o tom informuje na základe správy serveru The Economic Times.

Príjmy Ruska z predaja ropy, zemného plynu a uhlia dosiahli za šesť mesiacov od napadnutia Ukrajiny 158 miliárd eur. Na porovnanie, odhadované náklady Kremľa na vojnu na Ukrajine dosiahli za toto obdobie 100 miliárd eur.

Najväčším dovozcom bola Európska únia, ktorá Rusku za dovoz palív zaplatila zhruba 85 miliárd eur. Nasledovala Čína (35 mld. eur), Turecko (11 mld. eur), India (7 mld. eur) a Južná Kórea s dovozom za 2 miliardy eur.

V rámci samotnej Európskej únie najväčším dovozcom bolo Nemecko, ktorého dovoz predstavoval 19 miliárd eur. Nasledovali Holandsko (11,1 mld. eur), Taliansko (8,6 mld. eur), Poľsko (7,4 mld. eur), Francúzsko (5,5 mld. eur), Bulharsko (5,2 mld. eur), Belgicko (4,5 mld. eur) a Španielsko, ktoré doviezlo fosílne palivá z Ruska za 3,3 miliardy eur.

„Rastúce ceny fosílnych palív znamenajú, že Rusko stále zaznamenáva rekordné príjmy z ich predaja, napriek znižovaniu objemu vývozu,“ povedal Lauri Myllyvirta, vedúci analytik v CREA a jeden z autorov správy.

Správa ďalej udáva, že najvýraznejšie zvýšenie dovozu ruských surovín zaznamenali v sledovanom období India, Čína, Spojené arabské emiráty, Egypt a Turecko. Výrazne sa zvýšil najmä dovoz ropy do týchto krajín a v prípade Číny dovoz uhlia. Zvýšenie objemu dovozu do týchto štátov však nebolo také výrazné ako pokles dovozu zo strany iných štátov.

Celkový objem exportu fosílnych palív z Ruska klesol za šesť mesiacov od vojny na Ukrajine o 18 %. Najvýraznejší pokles zaznamenalo Rusko do krajín Európskej únie, kam objem vývozu klesol o 35 %.

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás