fbpx
- Reklama -
ZahraničnéPutin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom...

Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

-

Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Moskva 7. júna (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin podpísal zákon, ktorým Rusko vypovedáva Zmluvu o otvorenom nebi. Príslušný dokument bol v pondelok zverejnený v oficiálnom vestníku, informovala agentúra TASS.

Zákon bol 19. mája jednomyseľne schválený Štátnou dumou, dolnou komorou ruského parlamentu. Horná komora, Rada federácie, ho odobrila 2. júna.

Spojené štáty vlani v novembri oficiálne ukončili spoluprácu v rámci Zmluvy o otvorenom nebi. Stalo sa tak pol roka po tom, ako oznámili, že odstúpia od tohto dokumentu.

- reklama -

Svoje rozhodnutie vtedy USA zdôvodnili tým, že Ruská federácia údajne porušila niekoľko ustanovení dohovoru.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí v januári oznámilo začatie vnútroštátnych postupov na odstúpenie od zmluvy, potom Putin predložil Štátnej dume návrh zákona na vypovedanie zmluvy. Nedávno Moskva opakovane vyhlásila, že šanca na zachovanie dohody je minimálna a proces vypovedania bude trvať niekoľko týždňov.

Zmluva o otvorenom nebi umožňuje signatárskym krajinám vykonávať neozbrojené prieskumné lety nad celým územím jej členských štátov, čím sa má medzi nimi budovať vzájomná dôvera. Zmluva bola podpísaná krátko po skončení studenej vojny v roku 1992 v Helsinkách a jej členmi je vyše 30 krajín. Účinnosť nadobudla v roku 2002 a je vnímaná ako dôležitý nástroj medzinárodnej kontroly zbrojenia.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás