fbpx
ZahraničnéPutin na stretnutí so Si Ťin-pchingom ocenil dobré vzťahy...

Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom ocenil dobré vzťahy Ruska a Číny

-

Putin na stretnutí so Si Ťin-pchingom ocenil dobré vzťahy Ruska a Číny

Peking 4. februára (TASR) – Ruský prezident Vladimir Putin ocenil v piatok pred stretnutím so svojim čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom úzke vzťahy medzi Moskvou a Pekingom. Lídri sa stretli v hlavnom meste Číny pri príležitosti začiatku zimných olympijských hier, informovala TASR s odvolaním sa na správu agentúry AFP.

- reklama -

Diplomatické väzby medzi Kremľom a čínskou vládou sú „príkladom dôstojného vzťahu,“ povedal Putin v príhovore na úvod rokovaní v Pekingu. Ocenil, že sa „postupne prehlbujú“ na základe Lpriateľstva a strategického partnerstva“.

Šéf Kremľa ešte pred príletom do Pekingu avizoval, že Rusko pripravilo novú zmluvu o dodávke desať miliárd kubických metrov zemného plynu z ruského Ďalekého východu do Činy.

Si Ťin-pching neopustil Čínu od januára 2020, keď krajinu sužovala prvá vlna nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. Teraz ho však čaká obdobie intenzívnej diplomacie, keďže do Pekingu prilietajú na ZOH poprední predstavitelia viac ako 20 krajín, konštatuje AFP.

Po približne hodinovom rokovaní za účasti delegácií odišli obaja lídri na rozhovory za zatvorenými dverami a pracovný obed, uviedla agentúra TASS.

Putin bude najprominentnejší hosť ZOH. USA, Británia, Austrália a ďalšie krajiny oznámili diplomatický bojkot olympiády a rozhodli sa nevyslať svojich predstaviteľov do Číny. Táto krajina sa stala terčom narastajúcej kritiky zahraničia v súvislosti s prenasledovaním Ujgurov a svojím počínaním v Hongkongu.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás