KomentárePutin dal Západu a Kyjevu posledný návrh na mierovú...

Putin dal Západu a Kyjevu posledný návrh na mierovú zmluvu. Saudská Arábia v podstate ukončila éru petrodoláru

-

spot_img

Putin dal Západu a Kyjevu posledný návrh na mierovú zmluvu. Saudská Arábia v podstate ukončila éru petrodoláru

Ruský prezident Vladimir Putin dal v piatok Západu a Kyjevu posledný návrh na mierovú zmluvu. Ak s ním nebudú súhlasiť, presunul zodpovednosť za ďalšie krviprelievanie na plecia Západu a kyjevských, už nelegitímnych bábok a zároveň položil základy pre nároky na ďalšie regióny Ukrajiny. Všetci aktéri už návrh odmietli a ohlásili ďalšie dodávky zbraní Ukrajine. V týchto dňoch došlo k ďalšej prelomovej udalosti – k vypršaniu platnosti 50-ročnej petrodolárovej dohody Saudskej Arábie s USA, pričom Saudi odmietli rokovať o podobnej novej dohode s USA, teda predávať ropu výhradne za doláre, čím v podstate ukončili éru petrodoláru.

Ruský prezident Vladimir Putin počas piatkového stretnutia s ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom a ďalšími vysokými predstaviteľmi RF načrtol kľúčové politické ciele Ruska pre najbližšiu budúcnosť a dal Západu a Kyjevu posledný návrh na mierovú zmluvu. Putin svetu predstavil svoje podmienky pričom zdôraznil, že sú to podmienky na uzavretie mieru, nie zmrazenie konfliktu.

Medzi základné podmienky patrí:

1. Ukrajinské jednotky sa musia úplne stiahnuť z územia DĽR, LĽR, chersonskej a záporožskej oblasti a štatút regiónov musí byť stanovený v medzinárodných zmluvách

2. Ukrajina musí dať záväzok nevstúpiť do NATO

3. Ukrajina musí deklarovať svoj neutrálny, nezúčastnený, bezjadrový štatút

4. Musí dôjsť k demilitarizácii Ukrajiny na základe Istanbulských dohôd

5. Musí byť zabezpečená ochrana práv Rusov na Ukrajine

Ak budú tieto podmienky odmietnuté, zodpovednosť za ďalšie krviprelievanie bude niesť Západ a podmienky budú v budúcnosti už iné. Putin varoval, že súčasná ponuka je najlepšia, akú Kyjev dostane, keďže Rusko nedovolí zmraziť konflikt, aby Západ opäť vyzbrojil ukrajinské sily. Moskva je ochotná dosiahnuť prímerie a začať mierové rozhovory, keď Ukrajina začne sťahovať svoje jednotky z týchto území a vyhlási, že už nemá v úmysle stať sa členom NATO. Podľa jeho slov budúca existencia Ukrajiny závisí o nadviazaní dialógu s RF.

Tak ako sa Cherson a Záporožie objavili v požiadavkách Ruska po odmietnutí Istanbulskej dohody na pokyn Západu v marci 2022, hoci neboli zahrnuté v pôvodných cieľoch spred začiatku vojenskej operácie na Ukrajine a bezpečnostných zárukách, tak sa môže ľahko stať, že v budúcich podmienkach pribudne viacero ďalších regiónov. Alebo budú ešte tvrdšie. Akýkoľvek ďalší návrhbude pre Ukrajinu len horší, čo Putin potvrdil s tým, že ciele RF budú dosiahnuté tak či tak, no iným spôsobom.

A pokračoval, „naším zásadným postojom je neutrálny, nezúčastnený a bezjadrový štatút Ukrajiny, jej demilitarizácia a denacifikácia. Vyzývame na otočenie tragickej stránky histórie a postupné obnovenie vzťahov s Ukrajinou a Európou. Základné dohody o mierovom urovnaní by mali byť stanovené medzinárodnými zmluvami a prirodzene sa očakáva aj zrušenie sankcií voči Rusku. Úplný návrat k bezpečnostným návrhom RF v rokoch 2021-2022 už nie je možný, ale základné princípy zostávajú nezmenené.“No to nie je všetko, Putin ďalej uviedol, že v konečnom dôsledku chce Rusko paneurópsku bezpečnostnú architektúru, v ktorej je zaistená bezpečnosť všetkých národov vrátane Ukrajiny. A takýto systém si bude podľa jeho slov vyžadovať odstránenie akejkoľvek zahraničnej vojenskej prítomnosti nielen z Ukrajiny, ale aj z celej Eurázie. A to je skutočne odvážny plán.

„Nastal čas začať širokú diskusiu o novom systéme bilaterálnych a multilaterálnych záruk kolektívnej bezpečnosti v Eurázii. Zároveň musíme v budúcnosti pracovať na postupnom znižovaní vojenskej prítomnosti vonkajších mocností v eurázijskom regióne. Dôležité je vychádzať z toho, že budúca bezpečnostná architektúra je otvorená pre všetky euroázijské krajiny, ktoré sa chcú podieľať na jej tvorbe. Ak chce Európa zostať jedným z nezávislých centier rozvoja, musí byť s Ruskom zadobre,“ zdôraznil Putin s tým, že Moskva je na to pripravená. A spresnil, že v súčasnej situácii sa téza o obmedzovaní vojenskej prítomnosti vonkajších mocností v euroázijskom regióne môže zdať nereálna, no ak sa podarí vybudovať spoľahlivý bezpečnostný systém, o takéto kontingenty jednoducho nebude záujem.Putin vo svojom prejave zdôraznil, že systém opatrení na budovanie dôvery a kontroly zbrojenia v európskom priestore, ktorý sa vytváral desaťročia, zničili USA a ich satelity NATO.

Putin teda navrhol odvážny plán pre skutočné dlhodobé mierové spolunažívanie národov Eurázie a pre multipolárny svet 21.storočia, ktorý spoločne s partnermi BRICS buduje. Jeho základným predpokladom je odstránenie amerických síl z Eurázie. To znamená, že Rusko si dobre uvedomuje, že Európa a viaceré iné štáty Eurázie sú poväčšine len vazalmi amerického Deep Stateu a viacerí sa chcú zbaviť jeho vplyvu.

Netrvalo dlho a prišla odpoveď. Ukrajinský, už nelegitímny prezident Zelensky označil nové a posledné Putinove mierové návrhy pre Ukrajinu za ultimátum a povedal, že návrhom Putina na ukončenie konfliktu na Ukrajine nemožno dôverovať. „USA a ich spojenci musia zintenzívniť úsilie o dodávky zbraní do Kyjeva, keďže ukrajinský konflikt vstúpil do kľúčovej fázy“, uviedol zase šéf Pentagonu Austin. Generálny tajomník NATO povedal, že Putinov návrh pre Ukrajinu nepovažuje za mierový a krajiny aliancie budú Kyjevu naďalej poskytovať vojenskú podporu.

Takže je jasné, o čo ide Západu a jeho bábkam v Kyjeve a ako sa bude konflikt ďalej vyvíjať. Niekdajšiemu hegemónovi vo svojej upadajúcej hegemónii ide o všetko a očividne sa rozhodol hrať vabank. A Ukrajina je pre neho len obyčajným nástrojom v boji s Ruskom a na jej osude a osude ukrajinského národa mu absolútne nezáleží.  Max.tak na ukrajinských zdrojoch v sume cca 10-12 biliónov dolárov. ako pár dni dozadu povedal americký senátor na ruskom teroristickom zoznam Lindsay Graham.

Biden a Zelensky medzitým podpísali 10-ročnú bezpečnostnú dohodu medzi USA a Ukrajinou. „Strany uznávajú túto dohodu ako podporný most k možnému členstvu Ukrajiny v NATO. Dohoda tiež stanovuje, že v prípade ozbrojeného útoku alebo hrozby proti Ukrajine sa do 24 hodín stretnú vysokí americkí a ukrajinskí predstavitelia, aby prekonzultovali reakciu a určili, aké dodatočné obranné požiadavky Ukrajina požaduje.“


V dokumente však nie sú zakotvené ani žiadne vyhliadky na vstup Ukrajiny do NATO, ani nie je uvedená žiadna suma súvisiaca s podporou, ktorú Washington poskytne Ukrajine.Aj keď názov znie vznešene, nejde o nič nové, len o ďalší propagandistický paškvil, ktorého základom bude zbrojenie, boj s Ruskom a biznis pre americký vojensko-priemyselný komplex. Trump alebo iný prezident však budú môcť túto „dohodu o bezpečnostných zárukách“ zrušiť, pretože dohoda nie je zmluvou a nebude ratifikovaná Kongresom.

Okrem toho došlo aj k uvaleniu ďalšieho balíka sankcií na Rusko zo strany USA (a následne aj jeho západných „spojencov“).Nový sankčný zoznam USA zahŕňa Moskovskú burzu, poisťovaciu spoločnosť SOGAZ, projekty Arctic LNG 1 a Arctic LNG 3, Gazprom Invest, National Clearing Center a viac ako 300 jednotlivcov, ako aj spoločnosti súvisiace s IT sektorom a letectvom. USA tiež zakázali Rusku poskytovať množstvo služieb súvisiacich s informačnými technológiami a cloudovými službami.

A prvá odpoveď z Ruska prišla takmer ihneď.Moskovská burza zastavuje kvôli americkým sankciám obchodovanie v dolároch a eurách. Zastavenie ovplyvní zahraničný obchod a obchod s drahými kovmi, ako aj obchodovanie s akciami a peniazmi na najväčších ruských verejných obchodných trhoch. Okrem dolárov a eur však zostávajú všetky ostatné finančné nástroje funkčné, uvádza MOEX. Ako to len nazvať,podpiľovanie konára pod sebou samým?

Okrem diania okolo Ukrajiny a Ruska došlo v týchto dňoch vo svete k ďalšej prelomovej udalosti. Uplynula platnosť 50-ročnej petrodolárovej dohody Saudskej Arábie s USA, pričom Saudis Američanmi odmietli rokovať o podobnej novej dohode, teda predávať ropu výhradne za doláre. Dohoda bola uzatvorená v júni 1974 po zrušení zlatého štandardu v USA v roku 1971 a po ropnej kríze v rokoch 1973-1974ako záruka prijatia vojenskej a inej pomoci zo strany USA pre Saudov. Saudská Arábia bude tak odteraz môcť predávať ropu vo viacerých menách, vrátane čínskych jüanov, jenov, rubľov, eur atď.Tento nový člen BRICS-u týmto krokom v podstate ukončil éru petrodolára, čo americkí korporátnici využívali roky na drancovanie sveta, obohacovanie sa na úkor druhých a na upevňovanie si svojej moci. Dolár krytý ropou týmto fakticky skončil, čo je aj začiatkom konca éry niekdajšieho hegemóna a jeho „medzinárodného poriadku založeného na pravidlách“…

Zdroje:

https://www.reuters.com/world/europe/ukraines-zelenskiy-says-putins-ceasefire-offer-cannot-be-trusted-2024-06-14/

https://www.rt.com/russia/599300-putin-foreign-policy-recap/

https://www.reuters.com/world/us-ukraine-ink-10-year-defense-agreement-billed-nato-precursor-2024-06-13/
https://x.com/BRICSinfo/status/1801005240658858443

Autor: Ing. Martin Bago

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

3 Komentáre

    • Ty si zrejme jeden z tých čo nevedia používať vlastný rozum, ale riadia sa vyhradne kalerábmi, ktoré im predložia v Denníku N a podobných.

  1. … nato-bruselázia v podobe austin-lajnovských kreatúr euroruiny a spol, si ako taký naduto-povýšený chrapúň, zježený mopslík a letný buzík nárokuje koloniálny vplyv brutto nedožravej lúpeživosti nielen vo veľkej ruskej eurázii, ale aj na susedno-planetárnom Mesiacu, pokiaľ by sa fašingtonský hegemon dokázal na Mesiac bezpečne kozmonauticky prilepiť, bez častico-bunečnej drámy aj po imperialisticku usalašiť. Zatiaľ svetová kozmo-hydra dokáže Mesiac sledovať akurát tak divadelným kukerom. A to je jeho (mesačné) šťastie lebo už by bol náš gulatý sused obkolesený, mierovými nato družinami. Vladimír Vladimírovič euronatovcom ukazuje veĺko-vltavský fekáč (od trhokratúrno-kapitálového umelca menom černý), pokiaľ sa po západiarsku moráľnym morom vymastená, natovská pliaga nespamätá a neusadne ku stolu normáľného dohovoru na normáľnej ceste k civilizačnému mieru za podmienok pána domu a nie nejakých z prsta vycucaných národo-amíkovských záujmov drnacom pomäteno-kolektívného privandrovaľca zpoza úspešno-slobodnej mláky a betónovej sochy pokrytectva s ostňami na gebuli s niekoľkých ukro-trojzubcov.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás