fbpx
ZahraničnéPutin a Raísí hovorili o posilňovaní hospodárskej spolupráce Ruska...

Putin a Raísí hovorili o posilňovaní hospodárskej spolupráce Ruska a Iránu 

-

Putin a Raísí hovorili o posilňovaní hospodárskej spolupráce Ruska a Iránu 

Moskva/Teherán 12. novembra (TASR) – Šéf Kremľa Vladimir Putin a iránsky prezident Ebráhím Raísí sa v sobotňajšom telefonickom rozhovore zhodli na prehlbovaní vzťahov oboch krajín čeliacich západným sankciám. Ako uviedol Kremeľ vo vyhlásení, lídri hovorili o „spolupráci v oblasti politiky, obchodu a ekonomiky“. TASR informuje na základe správy agentúry DPA.


      Irán, ktorý udržiava s Moskvou dobré vzťahy, čelí okrem iného kritike pre podporu útočnej vojny ruských síl na Ukrajine. Len pred približne týždňom Teherán po prvý raz priznal, že Rusku dodal bojové drony. Iránski predstavitelia uviedli, že sa tak stalo ešte pred vypuknutím vojny na Ukrajine. Zároveň dementovali ďalšie dodávky zbraní Rusku, ako aj poskytnutie rakiet.


      Kyjev však tvrdí, že Irán poskytuje Rusku omnoho rozsiahlejšie dodávky zbraní. Podľa Ukrajiny a jej spojencov ruská armáda používa v posledných týždňoch iránske bezpilotné lietadlá Šáhid-136 pri útokoch na ukrajinskú energetickú infraštruktúru. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v októbri takéto tvrdenia poprel.

- reklama -


      Teherán podľa správ médií poslal na Ruskom okupovaný Krym aj vojenský personál, aby Rusom poskytol výcvik na ovládanie dronov a ponúkol technickú pomoc.


      Zdroj televízie Sky News nedávno povedal, že Teherán dodal Moskve viac ako 160 bezpilotných lietadiel, vrátane 100 bojových dronov Šáhid-136. Irán sa s Ruskom podľa nemenovaného zdroja dohodol na ďalšom predaji dronov v hodnote 200 miliónov eur.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás