fbpx
KultúraPunková legenda Zóna A odohrala koncert na bratislavskom hrade...

Punková legenda Zóna A odohrala koncert na bratislavskom hrade (+VIDEO)

-

Punková legenda Zóna A odohrala koncert na bratislavskom hrade (+VIDEO)

Na konci augusta ožil bratislavský hrad tónmi elektrických gitár a rachotom bicích od bratislavskej punkovej skupiny Zóna A. Rad fanúšikov bol už počas koncertu predkapely Ventil sk tak dlhý, že siahal až niekoľko metrov pod hrad. Hradné nádvorie bolo naplnené fanúšikmi, ktorí spievali, tancovali a užívali si poriadny nárez kvalitnej muziky. Okrem toho koncertom rozvoniavalo dobré jedlo a samozrejme, ako to k punku patrí, vôňa čerstvo načapovaného piva…

VYŠE 30 ROKOV STÁLE PROTI SYSTÉMU

Kapela Zóna A vznikla už v roku 1984 a v ére perestrojkového socializmu sa stali zakázanou kapelou (ostatne tak ako dnes v ére, pseudo-slobodného pseudo-liberalizmu, keď proti kapele spustili mediálny bojkot a znemožňujú im aj organizáciu koncertov).

- reklama -

Vznik kapely je na oficiálnej stránke komentovaný s typickým punkovým rázom: „Laco „Mäkký Pes“ Vincze – bicie, Rasťo Štiglic – basa a Jaro „Leďo“ Lederleitner – gitara, zakladajú pivničnú skupinu „Destroyer“. Nástroje sú 2 španielky a bicie, ktoré pozostávajú z plechoviek od farby potiahnutých igelitom alebo svinskou kožou zo zabíjačky.“ Peter „Koňýk“ Schredl ( ja ) sa pridávam ako spevák. Všetci 4 členovia bývame v jednom paneláku na Lackovej 5 v Karlovej Vsi v Bratislave. Repertoár ktorý dovtedy tvorili prebraté rockové skladby, hlavne od Olympicu, sa začína rozširovať o cover verzie punkových songov, napr. Ramones, Plastic Bertrand, Devo.“

Vďaka cenzúre nevydali žiadny oficiálny album a všetky ich nahrávky sa šírili „punkovo“ na neoficiálnych nosičoch. Prvý oficiálny album (Potopa) vydali až v roku 1990, nasledovali albumy Nie je to také zlé a Útok na špicu hitparády. Apokalyptický text skladby Potopa až mrazivo pripomína súčasnú atmosféru post/stále covidovej éry.

V 90s PRIŠLI PRVÉ SLOVENSKÉ PUNKOVÉ HITY PRÁVE „OD ZÓNY“

V 90. rokoch kapele vychádzajú tiež (pôvodne zakázané) televízne filmy. V roku 2000 vydávajú album Nikto nevie jak to dopadne s hosťujúcim Jaroslavom Filipom (súčasťou sú hity Možno a Nádherná zákerná). Skupina neskôr vydala album Na predaj a veľký úspech zaznamenal hit Bratislavské dievčatá, ktorý sa umiestnil aj v televíznych hitparádach Markízy a Musicboxu. Nasledoval „zakázaný hit“ Chleba či raritný album Klenoty a odpadky. V roku 2014 Zóna A oslávila 30 rokov na hudobnej scéne.

Za spomenutie určite stojí aj sociálne a antikapitalisticky ladený klip Ja takýmto veciam neverím, ktorý je oslavou punkového života, hudby, zábavy a štýlu proti komercii a mamonárstvu, ktoré ovláda celú našu spoločnosť.

SLOVENSKÍ RAMONES

Čim je Zóna A skutočne raritná je to, že vytvorila samotný žáner, teda typicky slovenský punk. Zvukom pripomína americkú kapelu Ramones, ktorú ako inšpiráciu uvádzajú aj na svojej oficiálnej stránke. Nič podobné fenoménu Zóna A na Slovensku nevzniklo (možno pri prižmúrení oka Slobodná európa). Zóna A je jednoducho originálny produkt slovenskej tvorivosti, transformácia vplyvu zahraničného žánru do slovenského kultúrneho prostredia. Rebélia, vzdor, anti-systém, anti-komercia – to je Zóna A.

Kapela prešla mnohými personálnymi zmenami. Líder skupiny prezývaný Koňýk, občianskym menom Petr Schredl – ktorý kapelu vedie takmer od jej založenia – na hrade opätovne (ako na všetkých koncertoch) predviedol energickú šou. Je až fascinujúce, že tento človek prakticky nestarne. Drsné tóny elektrických gitár s paľbou punkových bicích nástrojov takmer odpálili všetky štyri veže bratislavského hradu. Ľudia spievali legendárne songy spolu s kapelou a líder publikum interaktívne zapájal do celej šou.

ZAKÁZANÁ KAPELA?

Zaujímavosťou je, že Zóna A je opäť, tak ako pred rokom 1989, zakázanou kapelou. Dôvodom sú niektoré názory lídra skupiny, avšak aj keby boli akokoľvek kontroverzné a akokoľvek by sme s nimi mohli nesúhlasiť, podstatou demokratickej spoločnosti by mala byť aj tolerancia a predovšetkým sloboda v umeleckej tvorbe, tej hudobnej predovšetkým. V médiách ste o koncerte nepočuli s výnimkou jednej tlačovej správy ani slovo.

VIDEO Z KONCERTU TU

Žeby to bolo preto, že sa líder tejto skupiny jasne vyjadruje proti niektorým liberálnym nezmyslom? Žeby to bolo preto, že kritizuje vojenské intervencie Spojených štátov Amerických? Domyslite si. Ale keby mal akékoľvek názory, hoc aj absolútne neprijateľné, zanechal tu perfektnú hudbu a to sa nedá odignorovať ani jeho najväčšími odporcami. Napriek mediálnemu bojkotu bol bratislavský hrad totálne „narvaný“ fanúšikmi a vládla vynikajúca atmosféra. Zóna A – podobne ako ďalšia „zakázaná“ kapela Elán – dokázali, že dobyť pódia sa dá aj bez mediálne podpory, či dokonca aj s mediálnou blokádou.

KONCERT BOL ÚSPEŠNÝ AJ NAPRIEK BOJKOTU!

Koncert skupina započala satirickým songom Nech žijeme, ktorý v dobe vzniku parodoval socialistický internacionalizmus, optimizmus svetlých zajtrajškov. Podobnosť s ideológmi súčasnej doby – podľa ktorých je liberálna demokracia ten najlepší a nespochybniteľný systém – je nesmierne analogický. Všetci sa radujeme a budujeme skvelú budúcnosť.

Hneď druhou skladbou koncertu bola „hymna outsiderov“ Beznádejný prípad, ktorú vystriedali „Bratislavské dievčatá„. Čo skladba, to poriadny nárez. Ľudia tancovali, spievali s kapelou a zabávali sa na plné obrátky. Nechýbali ani hity ako Puf a Muf, Lucia, Útok na špicu hitparády, Nádherná zákerná, Možno, Nebuď hlúpa, Nezmením sa a napokon Chleba.

Koncert Zóna A bol jednoznačne úspešnou akciou, ktorá sa zapíše do spomienok všetkých, ktorí si tento koncert plnohodnotne vychutnali.

Pre VECI VEREJNÉ pripravil LP

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Čakajú nás zásadné politické udalosti – referendum o predčasných voľbách a následne zásadný boj o ďalších charakter našej spoločnosti.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné… Vernostný program zverejníme v apríli.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás