fbpx
DomáceProgresívna Bihariová je nepodarená napodobenina, nepodarenej progresívnej Čaputovej

Progresívna Bihariová je nepodarená napodobenina, nepodarenej progresívnej Čaputovej

-

Progresívna Bihariová je nepodarená napodobenina, nepodarenej progresívnej Čaputovej

Bratislava 2. februára (TASR) – Obranu mieru by sme si nemali zamieňať s ľahostajnosťou k tomu, že na území nášho východného suseda, Ukrajiny, už osem rokov mier nie je. V diskusii v TASR TV to povedala predsedníčka mimoparlamentného Progresívneho Slovenska (PS) Irena Bihariová.


       PS sa podľa nej snaží byť výrazne proeurópskou stranou, ktorá dáva dôraz na naše zakotvenie v NATO, ale nestavia na averziách k iným štátom. „Mali by sme sa usilovať o korektné vzťahy aj s Ruskou federáciou. Ale ak niekto zneužíva hrozbu silou, musíte byť v záujme bezpečnosti republiky bdelí. To nie je o tom, či je niekto rusofil alebo amerikanofil,“ tvrdí Bihariová.


      V tejto súvislosti sa PS stavia aj k prípadnej prítomnosti vojsk NATO na východnej hranici. „Ak by prišlo k napadnutiu Ukrajiny, tak sa riziko straty mieru priblíži k hraniciam Slovenskej republiky. Chvalabohu, za to, ak v tom nebudeme sami,“ uviedla.


      Podpis obrannej zmluvy s USA podľa nej so situáciou na Ukrajine priamo nesúvisí. „Už, keď sme za vlády Roberta Fica nakupovali americké stíhačky, sa muselo predpokladať, že budeme potrebovať schopný personál, ktorý ich bude prevádzkovať a servisovať,“ povedala s tým, že požiadavku na rokovania o zmluve vzniesla slovenská strana. Téma sa podľa nej veľmi nešťastne a dezinterpretačne spája s Ukrajinou.


      Na otázku, či PS stále podporuje povinné očkovanie proti ochoreniu COVID-19, Bihariová odpovedala, že ako princíp áno, ale vzhľadom na štádium omikronovej vlny sa správny čas na zavedenie opatrenia premeškal. Pandemická politika vlády je podľa nej rezignovaná a opatrenia chaotické a nezrozumiteľné. „Podľa mňa to väčšina ľudí už nesleduje. Prvotná dôvera a rešpekt k vláde sa úplne vytratila,“ uviedla.


      Nezaradený poslanec Tomáš Valášek, ktorý sa hlási k PS, v parlamente podporil legislatívu k zdravotníckej reforme, aj reforme národných parkov. To však podľa Bihariovej automaticky neznamená, že podporí aj reformu súdnictva.


      Na otázku, či voličskú podporu PS nelimituje ich veľký dôraz na liberálnosť v kultúrno-etických témach, Bihariová odpovedala, že chcú byť v tejto agende progresívnou avantgardou. „Máme tri piliere, liberálny, sociálny, veľmi akcentujeme sociálnu spravodlivosť, a pilier ekologický. Podľa mňa to nie je až taká okrajová ponuka pre Slovensko,“ konštatovala. Na otázku, či sa bude v júni opätovne uchádzať o predsednícky post v PS, Bihariová reagovala, že túto možnosť zvažuje.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás