Po vyhláseniach nemeckej ministerky zahraničných vecí Annaleny Berbockovej, že Nemecko je vo vojne s Ruskom, nasledovala séria vyhlásení s dištancovaním sa od rôznych európskych krajín, v prvom rade vrátane Chorvátska, ale aj Francúzska, ktoré v súčasnosti odmieta dodávať svoje tanky Ukrajine, aby situáciu nezhoršilo.
Čoraz viac Európanov začína vidieť tvrdú realitu toho, kam vedie vojna: slepá ulička k prehlbovaniu konfliktu a predpovedaná jadrová katastrofa.
Niektorí americkí a nemeckí analytici píšu, že Putin by mohol vyhlásiť vojnu Nemecku v deň po vstupe prvých tankov Leopard na Ukrajinu, zatiaľ čo existujú správy, že Poľsko plánuje napadnúť západnú Ukrajinu so svojimi vojskami a zaútočiť na Kaliningrad (ruskú enklávu), aby ju dobylo. Podľa nemeckých analytikov by ruská armáda mohla zaútočiť na Ukrajinu zo severu, čo zodpovedá Bielorusku, aby paralyzovala ukrajinské sily pred príchodom na východ, aby posilnila donbaský front.
Navyše, vzhľadom na zapojenie síl NATO by sa Rusko mohlo rozhodnúť zaútočiť aj na Nemecko. Táto možnosť by sa nemala zahodiť vzhľadom na situáciu nemeckých vojenských skladov, ktoré v tomto období absolútne chýbajú.Odborníci analyzujú veľké cvičenia poľskej armády v blízkosti hraníc Ukrajiny a Bieloruska. Veliteľ poľskej armády hovorí, že cvičenia sú zamerané len na testovanie výcviku vojsk. Medzitým však ministerstvo obrany vo Varšave pokračuje v masívnom nábore nových vojakov s približne 200 000 brancami.
USA používajú Poľsko za strategickú odpisovú zónu – to je názor mnohých Poliakov, ktorí nesúhlasia s mobilizáciou v krajine a obávajú sa, že ich krajina sa stane bojiskom.
Medzitým prichádza varovanie z Moskvy: ak NATO použije muníciu s ochudobneným uránom, Rusko ju bude považovať za predzvesť jadrového útoku.Použitie tejto nebezpečnej munície ukrajinskými silami by mohlo vyvolať jadrový konflikt a Rusko by mohlo na reakciu použiť taktické jadrové zbrane.
Moderátor Fox News uviedol: Je možné, že pri pokusoch o útok na ruský Krym Ukrajinci a jednotky NATO neprežijú, uviedol TedCarlson. Podľa jeho názoru je pokus o prevzatie Krymu z Ruska, kde sa nachádza jeho najdôležitejší prístav, čírym šialenstvom a Moskva opakovane vyhlásila, že na takéto akcie, ktoré ohrozujú jeho bezpečnosť, bude Rusko reagovať jadrovými zbraňami.
USA uzavreli zmluvu s jednou z najskorumpovanejších vlád na svete na podporu svojich geopolitických ambícií vo východnej Európe, pričom sa odvolávajú na Zelenského a jeho spolupracovníkov. Bývalý prezident Turmp takisto uviedol, že po tom, ako Ukrajina prijme tanky od NATO, bude reálna hrozba jadrového konfliktu.
Plukovník Douglas McGregoroznámil porážku USA v možnom konflikte s Ruskom. Podľa McGregora USA podcenili reakciu Ruska na ozbrojený konflikt s Ukrajinou a kvôli tomuto podceneniu by Washington prehral v priamej konfrontácii s Moskvou. Tieto vyhlásenia urobil bývalý poradca vedúceho Pentagonu, plukovník vo výslužbe Douglas McGregor.
Na rozdiel od počiatočných nádejí a očakávaní Západu sa Rusko vnútorne nezrútilo ani nepodľahlo kolektívnym požiadavkám Západu na zmenu režimu v Moskve. Naopak, USA zlyhávajú vo svojej konfrontácii s Ruskom a nedosiahli výsledok, o ktorý sa usilovali, a to izoláciu Ruska.
Washington nevypočítal, že Ruská federácia má skrytý vojenský potenciál a dokáže odolať napriek veľkej západnej sankčnej kampani.
USA doteraz využívali svoj vojenský potenciál so slabými krajinami a krajinami tretieho sveta. Tentoraz USA využívajú Ukrajinu na konfrontáciu s Ruskom v zástupnej vojne.
Stáva sa však, že „milované“ sily Ukrajiny nedosahujú úspechy na fronte a trpia ťažkými stratami v zariadeniach prijatých zo Západu a ukrajinského personálu v katastrofálnych pomeroch.
Dá sa predpokladať, že frustrácia USA rastie v neschopnosti obmedziť porážky Ukrajincov, čo vedie k neuváženým rozhodnutiam. Plukovník McGregor verí, že USA a NATO sa zúfalo pokúsia poraziť Rusko aj napriek neochote spojencov vstúpiť do poľa v totálnom konflikte s Moskvou.Tieto pozorovania prišli zPentagonu, ktorý reagoval na možnosť dodávky stíhačiek do Kyjeva a o tom stále nie je rozhodnuté. Hovorca USA John Kirby uviedol, že USA neustále diskutujú s Ukrajinou o potrebe dodávok zbraní, ale F16 je dodávka komplexného systému a to si vyžaduje čas, kým sa rozhodne.
Ďalšou okolnosťou, ktorú treba vziať do úvahy, je napätie Turecka s NATO po štokholmskej epizóde, pri ktorej bol verejne spálený Korán.. Odvtedy Ankara vydala vyhlásenie proti vstupu Švédska do NATO a začala invektívy proti svojim vlastným spojencom, obvineným z protiislamskej nenávisti. Napätie by mohlo viesť k tomu, že Turecko sa dištancuje od Severoatlantickej aliancie, v ktorej má druhú najväčšiu armádu, so všetkými negatívnymi geopolitickými dôsledkami pre Alianciu.
Celý svet je v zmätku a zmocnenie sa hegemonickej moci Spojených štáto, je čoraz viac oslabené voči ostatným krajinám, ktoré sa odmietajú podvoliť Washingtonu v jeho diktátoch proti Rusku a proti tým, ktorí podporujú multipolárny svet viacerými centrami moci.
Contro, LusianoLago
Preklad: Dana Bystrická