fbpx
- Reklama -
ZahraničnéPríšerný útok šialenca v Nórsku si vyžiadal minimálne 5...

Príšerný útok šialenca v Nórsku si vyžiadal minimálne 5 životov (2)

-

Príšerný útok šialenca v Nórsku si vyžiadal minimálne 5 životov (2)

Oslo 14. októbra (TASR) – Najmenej päť ľudí prišlo o život a ďalší dvaja utrpeli zranenia pri stredajšom útoku v nórskom meste Kongsberg. Páchateľom bol muž ozbrojený lukom a šípmi, ktorého zadržala polícia. Počet obetí na životoch a zranených potvrdila polícia, informovali agentúry DPA a AP.

Dve zranené osoby sú hospitalizované na jednotke intenzívnej starostlivosti, podľa vyjadrenia polície však pravdepodobne nie sú v ohrození života. Je medzi aj policajt mimo služby, píše AP.
Šéf miestnej polície Öeyvind Aas bez bližších podrobností uviedol, že zatknutiu páchateľa predchádzala „konfrontácia“ s políciou. „Muža sme zadržali… z informácií, ktoré teraz máme, usudzujeme, že muž útočil sám,“ povedal Aas. Polícia po ďalších útočníkoch nepátrala, uvádza DPA.

Polícia zatiaľ motív útoku nezistila, terorizmus však nevylúčila.

- reklama -

Na útočníka, pohybujúceho sa v centre mesta a strieľajúceho z luku do ľudí, bola polícia upozornená o 18.13 h miestneho času. Muža zadržala o vyše 30 minút neskôr (o 18.47 h), uvádza agentúra AFP. Následne ho previezla na policajnú stanicu do neďalekého mesta Drammen. Nijaké ďalšie podrobnosti o ňom však nezverejnila.

Dosluhujúca nórska premiérka Erna Solbergová označila útok za „príšerný“. Obdobne sa vyjadril aj Jonas Gahr Störe, ktorý ju má na poste predsedu vlády nahradiť už vo štvrtok, pričom útok označil za „krutý a brutálny čin“.

V meste Kongsberg na juhovýchode Nórska žije približne 28.000 ľudí. AFP s odvolaním sa na políciu uvádza, že útok sa odohral na viacerých miestach v centre mesta. Polícia po ňom vyzvala obyvateľov, aby nevychádzali zo svojich domov a uzavrela niekoľko štvrtí.

Útok lukom a šípmi v Nórsku, ktorý si v stredu večer vyžiadal päť obetí na životoch a dvoch zranených, bol zrejme teroristickým činom. Oznámila to vo štvrtok nórska bezpečnostná služba PST, píšu agentúra AP a AFP.

„Udalosti v (meste) Kongsberg sa momentálne javia byť ako teroristický akt, avšak vyšetrovanie… určí presnejšie, čím boli tieto skutky motivované,“ uviedla PST vo vyhlásení.
Podozrivým zo spáchania útoku je Dán, ktorý pred časom konvertoval na islam a bol úradmi označený za zradikalizovaného. Momentálne sa nachádza vo väzbe.

„Útoky na náhodných ľudí na verejných priestranstvách sú u extrémistických islamistov páchajúcich na Západe teroristickú činnosť častým a opakujúcim sa javom,“ priblížila PST.
Za „najpravdepodobnejší scenár extrémneho islamistického teroristického útoku v Nórsku“ považuje PST „útok na ciele s nedostatočnými alebo žiadnymi bezpečnostnými opatreniami a vykonaný jedným alebo menším počtom páchateľov s jednoduchými typmi zbraní“.

PST dodala, že stupeň ohrozenia terorizmom zostáva pre Nórsko nezmenený, a teda „mierny“.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

Vážení priaznivci Veci Verejných

Väčšina našich čitateľov má silné sociálne cítenie a hlási sa k zdravému vlastenectvu.

Vo Veciach verejných stojíme na Vašej strane. Pre pravidelných prispievateľov okrem iného pripravujeme aj špeciálne benefity: vypnutie reklamy, výrazné zľavy v e-shope INLIBRI, podielovú knihu a iné... Vernostný program zverejníme onedlho.

Ak chceme naďalej rásť, nebude to možné bez vybudovania silnej podpornej komunity.

Staňte sa jej členom, pomôžte nám v tomto úsilí tým, že budete pravidelne finančne podporovať Veci verejné.

Podporte nás pravidelnou sumou, 4, 6, alebo 10 a viac eur mesačne..

Číslo účtu: IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

 

INLIBRI - online kníhkupectvo

spot_imgspot_img

1 komentár

  1. Skúsme počítať : 5 mŕtvych : 1 moslim = 100 mŕtvych : 20 moslimov = pri 20% moslimov v populácii sú títo schopní vyhladiť ostatných občanov do 30 minút. V Nemecku je 10 % Turkov a percento sa stále zvyšuje, O Francii ani nehovorím, Ostatné západné štáty tiež nič moc takže ???
    Ja nič, ja len tak počítam ….

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás