fbpx
NázoryPrieskumný a útočný dron MQ-9 prenášateľ informácií o Kryme

Prieskumný a útočný dron MQ-9 prenášateľ informácií o Kryme

-

Prieskumný a útočný dron MQ-9 prenášateľ informácií o Kryme

Ale aký „stret“? Americký prieskumný a útočný dron, bez posádky, s vypnutým transpondérom, špehoval Krym a potom prenášal všetky informácie Ukrajincom, ktorí ich používajú na bombardovanie ruského územia.

Skutočná provokácia voči Rusku. Ako uviedol zástupca Ministerstva obrany Ruskej federácie Igor Konašenkov, „Ráno 14. marca na čiernomorskom rovníku, v regióne Krymského polostrova, prostriedkami na kontrolu vzdušného priestoru Ruskej federácie zistili let amerického dronu MQ-9 v smere ruskej hranice. Lietadlá s vypnutými transpondérmi porušili hranice oblasti dočasného režimu využívania vzdušného priestoru, ktorý bol zavedený na účely vykonania osobitnej vojenskej operácie v Rusku, oznámený všetkým používateľom medzinárodného vzdušného priestoru a zverejnený v súlade s medzinárodnými normami. S cieľom identifikovať porušovateľa vzdušného priestoru dva ruské stíhacie bombardéry Suchoi-27 vzlietli do vzduchu a zachytili ho, potom dron urobil taký náhly manéver, že prešiel do nekontrolovaného letu, stratil nadmorskú výšku a zrazil sa s hladinou vody. Chcem zdôrazniť, že dve lietadlá neprišli do kontaktu s dronom, nepoužili zbrane na palube a potichu sa vrátili na základné letisko“.

Stručne povedané, Rusi vykonali také pilotovanie skutočných profesionálov, že americké špionážne lietadlo sa doslova „zbláznilo“, narazilo do vesmíru a potom padlo ako hruška na vody Čierneho mora. Samé. Preto žiadny stret, ani „Rusi ho nezasiahli“, ani „sa ho nepokúsili zapáliť“, ako píšu západné médiá a vyhlasujú, že je to „vážna skutočnosť, zastrašovanie, ktoré Rusko chcelo poslať medzinárodnému spoločenstvu“.

Namiesto toho je to jednoducho reakcia ruských pilotov na ďalšiu surovú provokáciu ako profesionálov, čo Západ nemôže stráviť.

Američania, ktorí utrpeli porážku svojho Reapera, včera sľúbili, že video zverejnia, namiesto toho však vyrobili iba karikatúru na rekonštrukciu príbehu, pretože dobre videli, že dronu sa ani nedotkli, ale nakoľko nevedia ako reagovať, najprv predstierali, že nič sa nedá urobiť a potom vyhlásili, že „dvaja ruskí bojovníci obkľúčili americký dron a začali naň nalievať palivo, aby zničili jeho vybavenie“  a obvinili ruských pilotov z toho, že urobili „ekologicky nebezpečný a neprofesionálny“ manéver. Nielen to, ale Američania otvorene vyhlasujú, že „neakceptujeme zastrašovanie“.  Provokujú svetovú vojnu a hovoria, že sú „znepokojení, pretože takýto incident je schopný viesť k vojne medzi Ruskom a Spojenými štátmi“. Ale ktovie, prečo sa v Spojených štátoch neobávali rizika tretej svetovej vojny, keď vyhodili do vzduchu ruský plynovod Nord Stream-2.

Šéf Pentagonu Lloyd Austin, šokovaný „ruskou výzvou pre americkú hegemóniu“, vyhlásil, že „Rusko vykonalo agresívny a nebezpečný akt agresie“.

Zástupca Pentagonu však pripustil, že dron bol použitý na špehovanie Krymu a na otázku, či mal na palube zbrane, odmietol odpovedať, avšak pripustil, že lietadlo je schopné niesť zbrane.

Zvláštnosťou tohto drona je, že je schopný niesť tucet rakiet vzduch-zem a vypúšťať ich rýchlosťou až 400 km za hodinu. Rozpätie krídel tohto lietadla dosahuje 20 m a celkovo ich majú Spojené štáty v počte 276. Každý z týchto dronov stál Pentagon 56 miliónov dolárov. A práve tieto drony používala americká armáda na špionáž počas bojov v Afganistane a Iraku.

Americké médiá opakovane informovali o faktoch prenosu spravodajských informácií z Pentagonu generálnemu štábu ukrajinských ozbrojených síl.

Po incidente amerického bezpilotného lietadla nad Čiernym morom ruský veľvyslanec vo Washingtone Anatolij Antonov označil vojenské aktivity USA v bezprostrednej blízkosti ruských hraníc za neprijateľné.

Moskva nalieha na Spojené štáty, aby zastavili lety v blízkosti ruských hraníc, pretože môžu viesť k svetovej vojne.

Podľa Seymoura Hersha, amerického novinára, autora vyšetrovania sabotáže v Nord Stream: „USA môžu zasiahnuť priamo do vojny v prípade zlyhania ukrajinských ozbrojených síl. Ale naozaj to chceme, napríklad aj za pomoci týchto dronov ?

Tajomník Bezpečnostnej rady Ruska po sľube, že „Rusko sa pokúsi vytiahnuť pozostatky dronu, ktorý havaroval v Čiernom mori“, zdôraznil, že tento incident opäť dokazuje priamu účasť Spojených štátov na vojnových operáciách na Ukrajine.

Americká armáda zverejnila video z augustového útoku bezpilotného lietadla v Afganistane, pri ktorom zahynulo 10 civilistov

 

iRozhlas, REUTERS: Video z útoku bezpilotného lietadla dňa 29.augusta 2021 v Kábule v Afganistane na biele osobné auto, pri ktorom bolo zabitých desať afganských civilistov vrátane siedmich detí,  zverejnila americká armáda po takmer pol roku.

Obeťami sa stali:  dlhoročný zamestnanec americkej humanitárnej organizácie a deväť jeho príbuzných vrátane siedmich detí. Podľa správy Američania skutočne verili, že auto, ktoré sledovali, predstavuje bezprostrednú hrozbu a že na nich musia zaútočiť skôr, ako sa priblíži k letisku.

V najdlhšom z troch videí zrnitý čiernobiely záber ukazuje auto, ktoré prechádza ulicami Kábulu. Asi po piatich minútach štvrťhodinového videa auto dorazí do cieľa a začne pomaly cúvať na parkovacie miesto.

Po siedmich minútach a siedmich sekundách videa sa objaví nápis „LRD LASE DES“, ktorý naznačuje, že laserový marker identifikoval a zameral cieľ. V aute sú videní najmenej dvaja ľudia. O 33 sekúnd neskôr auto zmizne pod jasnou ohnivou guľou.

V dňoch po útoku zástupcovia ministerstva obrany USA ubezpečili, že je všetko v poriadku. Urobili to napriek hromadeniu informácií o smrti civilistov vrátane detí a rastúcim pochybnostiam o tom, že v aute sa prepravujú výbušniny.

Na základe preskúmania udalosti Said uviedol, že predstavitelia Pentagonu vyhodnotili incident príliš rýchlo a bez dostatočnej analýzy. Said takisto nemenoval žiadnu konkrétnu osobu zodpovednú za túto tragickú udalosť, ani nepovedal, že je potrebné disciplinárne konanie.

Agentúra AP uviedla, že Spojené štáty chcú rodine vyplatiť odškodnenie a prípadne ju vyviesť z Afganistanu. V septembri americký generál KennethMc Kenzie označil útok za chybu a šéf Pentagonu Lloyd Austin sa za to ospravedlnil. „Ospravedlnenie nestačí, teraz musím uživiť svoju rodinu,“ povedala pozostalá po obetiach útoku amerického bezpilotného lietadla.

Nikto nebol uznaný zodpovedným za incident, hoci americký minister obrany Lloyd Austin prisľúbil väčší dohľad nad vojenskými praktikami, aby sa zabránilo civilným obetiam a škodám.

Steven Kwon, prezident organizácie Nutrition and Education International, kritizoval rozhodnutie nikoho neobviniť. „Keď Pentagon neprevezme zodpovednosť, vysiela nebezpečnú a zavádzajúcu správu, že jeho konanie bolo nejakým spôsobom oprávnené, čo zvyšuje bezpečnostné riziká,“ povedal.

Americké ústredné velenie, ktoré dohliada na vojenské operácie v Afganistane a na Blízkom východe, zverenilo videá v reakcii na žiadosť denníka The New York Times. Požadoval zábery podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám a ako prvý o nich informoval. 

Pentagón na základe uvedených okolností odtajnil video útoku dronom v Kábule z augusta 2021.

Po dvadsaťročnej vojenskej prítomnosti v krajine USA ukončili svoje stiahnutie z Afganistanu v noci 31. augusta. Od augusta prevzalo kontrolu nad Afganistanom radikálne islamistické hnutie Taliban, ktoré vládlo v krajine od roku 1996 do roku 2001.

Zdroje: L´Antidiplomatico, REUTERS, iRozhlas

Spracovala: Dana Bystrická

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás