fbpx
DomácePrieskum agentúry AKO dopadol následovne

Prieskum agentúry AKO dopadol následovne

-

Prieskum agentúry AKO dopadol následovne

BRATISLAVA 15. septembra (SITA) – Ak by sa parlamentné voľby konali počas najbližšieho víkendu, zvíťazila by v nich strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) so ziskom 19,4 percenta. Na druhom mieste by sa umiestnilo hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktorému by svoj hlas dalo 18,2 percenta voličov. Prvú trojku uzatvára strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), ktorú by volilo 15,1 percenta voličov. Celkovo by sa do Národnej rady (NR) SR dostalo deväť politických subjektov. Vyplýva to z výsledkov prieskumu agentúry AKO pre reláciu Na hrane TV JOJ.

Štvrtú priečku obsadila strana Sloboda a Solidarita (SaS) so ziskom 7,4 percenta. Do zákonodarného zboru by sa dostala aj koalícia OĽaNO a priatelia, ktorú by volilo 7 percent opýtaných, čím by presne dosiahla sedempercentné kvórum pre koalície. Nasledujú Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) a Slovenská národná strana (SNS), ktorým by odovzdalo svoj hlas zhodne 6 percent voličov. Brány zákonodarného orgánu by prekročilo aj hnutie Sme rodina s podporou 5,3 percenta voličov a hnutie Republika, ktoré by volilo 5,2 percenta opýtaných. Pred bránami parlamentu by zostali Demokrati, ktorí by získali 3,5 percenta voličských hlasov, Aliancia, ktorú by podporilo 2,9 percenta voličov a s volebným ziskom 1,4 percenta by sa do NR SR nedostali ani Modrí, Most – Híd. Ostatné politické subjekty by získali menej než jedno percento hlasov.

V porovnaní s augustovým prieskumom volebných preferencií si najviac polepšila strana SaS, a to o 0,8 percentuálneho bodu. O 0,4 percentuálneho bodu stúpli preferencie hnutia PS. Naopak, najviac si pohoršilo hnutie Republika, o 1,1 percentuálneho bodu a hnutie Sme rodina, o 0,4 percentuálneho bodu. Mierne, o 0,2 percentuálneho bodu oproti augustu klesla koalícia OĽaNO a priatelia aj KDH. Strany Smer-SD, Hlas-SD a SNS si v porovnaní s augustom polepšili o 0,1, resp. o 0,2 percentuálneho bodu.

Strana Smer-SD by v NR SR podľa septembrového prieskumu získala 32 mandátov. Progresívci by so svojím volebným ziskom obsadili o jedno kreslo menej, teda 31. Hlasu by pripadlo v parlamente 25 miest. Strana SaS a koalícia OĽaNO a priatelia by získali zhodne 12 mandátov. Strana SNS a KDH by v zákonodarnom orgáne obsadili zhodne po desať postov. Taktiež zhodne, po deväť mandátov, by mali hnutia Sme rodina a Republika.

Ak by sa parlamentné voľby konali počas najbližšieho víkendu, voliť by nešlo 9,6 percenta opýtaných, 5,6 percenta nechcelo odpovedať a 13,4 % respondentov nevedelo, koho by išli voliť.

Prieskum agentúra AKO uskutočnila v dňoch 5. až 11. septembra na reprezentatívnej vzorke tisíc respondentov, ktorým bola položená otázka: „Skúste si predstaviť, že by sa parlamentné voľby do NR SR konali už teraz najbližší víkend. Ktorú stranu alebo hnutie by ste volili?“. Respondentom bol predložený zoznam všetkých kandidujúcich subjektov, mohli si vybrať len jednu možnosť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img
spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

spot_img

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás