fbpx
- Reklama -
REGIÓNYPrešov: V meste vznikne Park Alexandra Dubčeka

Prešov: V meste vznikne Park Alexandra Dubčeka

-

Prešov: V meste vznikne Park Alexandra Dubčeka

Prešov 11. mája (TASR) – Zelená plocha medzi ulicami Vlada Clementisa a Levočská na Sídlisku III v Prešove, ktorú chce mesto v najbližších mesiacoch začať revitalizovať na park, ponesie názov po jednej z predstaviteľov Pražskej jari Alexandrovi Dubčekovi. Rozhodli o tom v stredu poslanci mestského zastupiteľstva, keď prijatím všeobecne záväzného nariadenia (VZN) odobrili snahu poslankyne Svetlany Pavlovičovej pomenovať vhodný verejný priestor po reformnom komunistickom politikovi pri príležitosti stého výročia jeho narodenia.

- reklama -

Park Alexandra Dubčeka na Sídlisku III je zo severu a východu vymedzený Ulicou Vlada Clementisa, z juhu Levočskou ulicou a zo západu Volgogradskou. „Verejné priestranstvo po revitalizácii bude slúžiť širokej verejnosti, najmä však obyvateľom priliehajúcich sídlisk, s možnosťou trávenia voľnočasových aktivít,“ uvádza dôvodová správa k schválenému VZN. Mestská rada posúdila tento priestor ako vhodnejší na pomenovanie po významnom slovenskom štátnikovi, než budúci centrálny park na sídlisku Sekčov, ako to navrhoval výbor tamojšej mestskej časti. Dôvodom bolo, že budúci centrálny park na Sekčove je zatiaľ vo fáze príprav a majetkového vyrovnania pozemkov, zatiaľ čo park na Sídlisku III má byť realizovaný „v dohľadnej dobe“.

Vzhľadom na to, že Dubček bol komunistickým politikom, mesto vhodnosť pomenovania parku po ňom konzultovalo s Ústavom pamäti národa. Ten zámer odobril. S návrhom poslanca Richarda Drutarovského nepomenovať novovznikajúci park po Dubčekovi, ale Park slobody, sa poslanci nestotožnili.

Ako vyplýva z projektového zámeru revitalizácie verejného priestoru na Sídlisku III, investičné náklady naň majú predstavovať takmer 777.000 eur, spoluúčasť mesta predstavuje sumu bezmála 39.000 eur.
V roku 2021 uplynulo 100 rokov od narodenia Alexandra Dubčeka a v novembri toho roka bude 30. výročie jeho úmrtia.

spot_imgspot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás