fbpx
- Reklama -
EkonomikaPredstavte si, Heger a Matovič idú údajne ,,pomáhať" ľuďom....

Predstavte si, Heger a Matovič idú údajne ,,pomáhať“ ľuďom. Ako a ktorým? SaS sa nepridala, odmieta zvyšovanie daní (video)

-

Predstavte si, Heger a Matovič idú údajne ,,pomáhať“ ľuďom. Ako a ktorým? SaS sa nepridala, odmieta zvyšovanie daní (video)

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Bratislava 21. apríla (TASR) – Vláda chce na pomoc ľuďom so zdražovaním minúť tento rok 260 miliónov eur, budúci rok to má byť vyše miliardy eur. Vo štvrtok to avizoval premiér Eduard Heger (OĽANO).

- reklama -

Tu sa chvália na tlačovke s názvom POMOC ĽUĎOM:

„V rámci pomoci pre obyvateľov na boj s infláciou predstavujeme jednorazové aj systémové opatrenia. Ide o jednorazový prídavok na dieťa, uvedenie jednorazového príspevku pre skupiny ľudí najviac ohrozené infláciou. Taktiež zvyšujeme daňový bonus,“ priblížil na tlačovej konferencii.

V tomto roku plánujú minúť, na jednorazové aj systémové opatrenia, 260 miliónov eur. „Vieme, že problém inflácie je problém, ktorému budeme čeliť najbližšie roky. Na budúci rok pomôžeme občanom SR sumou vyše jednej miliardy eur,“ doplnil Heger.

Podľa slov ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milana Krajniaka (Sme rodina) vláda považuje za najdôležitejšiu pomoc rodinám s deťmi. „Vyplatíme jednorazový príspevok vo výške 100 eur každej rodine, ktorá má nárok na prídavok na dieťa. Celkom pôjde o 661.000 rodičov a 1,1 milióna detí. Celková suma na tento zvýšený jednorazový rodinný prídavok na dieťa bude vo výške 83 miliónov eur,“ doplnil Krajniak.

Podľa ministra práce druhým typom pomoci je jednorazový príspevok domácnostiam v hmotnej núdzi vo výške 100 eur. „Je to najmä na pokrytie zvýšených nákladov na bývanie alebo na energie. Celkom to bude 5,8 milióna eur. Tento príspevok môže byť vyplatený v súbehu s pomocou pre deti,“ poznamenal.

Treťou skupinou, ktorej vláda pomáha sumou 100 eur, sú podľa Krajniaka seniori. „Máme viac ako 100.000 seniorov vo veku nad 62 rokov, ktorým nevznikol nárok na dôchodok. Celkovo na nich pôjde 10,2 milióna eur,“ oznámil.

Ohrozenou skupinou je podľa jeho slov skupina 80.000 ľudí – opatrovateľov a osobných asistentov osôb s ŤZP. „Im taktiež bude patriť jednorazový príspevok 100 eur,“ poznamenal. Na túto pomoc podľa neho pôjde 8 miliónov eur.

Poslednou skupinou, ktorej vláda pomôže jednorazovým príspevkom 100 eur, sú náhradní rodičia. „Je ich približne 7500,“ informoval. Na túto sociálnu skupinu pôjde pomoc 7,5 milióna eur. Jednorazová pomoc pre všetky ohrozené skupiny tak podľa Krajniaka dosiahne výšku 108 miliónov eur.

Zvýšené výdavky štátu na pomoc ľuďom so zdražovaním by malo z podstatnej časti zaplatiť zvýšenie daní pre 100 mimoriadne bohatých firiem. Zvyšovanie by sa naopak nemalo dotknúť dane z pridanej hodnoty (DPH), ani dane z príjmu zamestnancov či živnostníkov. Pri predstavovaní vládnych opatrení to vo štvrtok vyhlásil minister financií Igor Matovič (OĽANO).

Bližšie chce o vyšších daniach informovať neskôr. Orientačne však spomenul už existujúci odvod pre regulované subjekty, ktorý špecifikuje určitý okruh firiem, ktorých sa to môže dotknúť. „Bude sa to týkať približne 100 firiem, veľmi bohatých firiem. Bežný človek môže žiť v kľude a keď je to rodina s deťmi, ktoré ešte neskončili vysokú školu, môže sa tešiť na pomoc,“ doplnil.

Matovič upozornil, že viaceré opatrenia na pomoc so zdražovaním už budú trvalé. „Keď tieto opatrenia urobíme, nie je cesta späť. Nebude žiadny politik, ktorý by mal odvahu to rodinám zobrať. Takže to sú trvalé výdavky a presne taký rozsah budú mať aj trvalé príjmy,“ avizoval minister. Ďalšie peniaze by mali priniesť tiež úspory na riadení štátu.

V reakcii na kritiku koaličnej SaS o zvyšovaní daní sa odvolal na programové vyhlásenie vlády. „Máme v programovom vyhlásení vlády záväzok nezvyšovať celkové daňovo-odvodové zaťaženie. My ho týmto návrhom nie že nezvyšujeme, ale znižujeme veľmi výrazne,“ dodal Matovič.

Strana Sloboda a Solidarita (SaS) podporuje rýchlu a adresnú kompenzáciu pre zraniteľné skupiny obyvateľstva, ktorá by bola vo výške 133 miliónov eur a môže byť krytá z očakávaných rozpočtových nadpríjmov. Odmietame však zvyšovanie daní, ktoré je pre nás červenou čiarou.

„Namiesto efektívneho míňania verejných zdrojov, ideme cestou zvyšovania daní, s čím nemôžeme v žiadnom prípade súhlasiť. Zvyšovanie daní nie je liekom na súčasnú inflačnú krízu. Slovensko je krajina s najvyšším rastom daňovo-odvodového zaťaženia v posledných 10 rokov z krajín EU, preto treba byť veľmi opatrný pri ich ďalšom zvyšovaní. Nie všetky rodiny s deťmi nutne potrebujú kompenzáciu. Keďže máme limitované množstvo financií v dispozícii, zmysel dáva pomáhať len ohrozeným skupinám. Súhlasili sme s pomocou vo výške 133 miliónov eur, ktorú predstavil minister Krajniak a ktorá by bola krytá z očakávaných nadpríjmov,“ uviedol predseda Výboru NR SR pre financie a rozpočet Marián Viskupič.

Všetky dodatočné dane i výdavky, ktoré sa idú zaviesť, sú podľa strany SaS trvalého charakteru a budú kontinuálne zaťažovať ekonomiku a štátny rozpočet. „PVV hovorí o tom, že vytvoríme predpoklady na zastavenie rastu daňovo-odvodového zaťaženia. Tieto opatrenia však znamenajú ich ďalší rast a preto návrh považujeme za neudržateľný aj pre budúcoročný rozpočet,“ hovorí Marián Viskupič.

Rovnako má SaS problém aj s navrhovaným nastavením voľnočasových poukazov. „Momentálne nemôžeme súhlasiť s poskytnutím pol miliardy eur na voľnočasové poukazy. Samotnú myšlienku podporujeme, musí ísť ale ruka v ruke s väčším ohodnotením pre našich učiteľov,“ uzavrel minister školstva a podpredseda SaS Branislav Gröhling.

Zdroj: TASR.TV

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 KOMENTÁRE

  1. Keďže sa TT pakovi a pacientovi psychiatrie nepodarilo očkovaním RMNA vakcínami znížiť počet počet neproduktívneho obyvateľstva, ktoré ho nevolilo a nikdy voliť nebude, nakoľko väčšina má aspoň maturitu. Rozhodol sa náš „Trnavský génius“ že vyhladí tých jeho nevoličov Hladom. V osadách ho budú velebiť, nakoľko sa opijú o 3 x mesačne viac

  2. zasa idu pomahat iba vyvolenym, a kde su dochodcovia , ktory maju 400 euro? ci ti nemusia jes a platit poplatky?

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás