fbpx
- Reklama -
ZahraničnéPredstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok prístupové...

Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve

-

Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Brusel 5. júla (TASR) – Predstavitelia 30 členských štátov NATO podpísali v utorok prístupové protokoly Fínska a Švédska k Severoatlantickej zmluve. Na tlačovej konferencii v Bruseli to oznámil generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

- reklama -

„Pre Fínsko, Švédsko i NATO je toto naozaj historická chvíľa,“ uviedol Stoltenberg na tlačovej konferencii po boku ministra a ministerky zahraničných vecí Fínska i Švédska. „S 32 krajinami… budeme ešte silnejší,“ dodal.

Prístupové protokoly musí teraz ratifikovať všetkých 30 členských štátov NATO vrátane Slovenska. Tento proces môže trvať niekoľko mesiacov a až potom sa môžu obe severské krajiny stať členmi tejto vojenskej organizácie a súčasťou jej kolektívnej obrany.

„Ďakujeme vám za podporu! Každý zo Spojencov teraz môže začať proces ratifikácie,“ uviedla švédska ministerka zahraničných vecí Ann Lindeová na sociálnej sieti Twitter. „Tešíme sa na spoluprácu a zaistenie našej spoločnej bezpečnosti,“ dodala.

„Teším sa na rýchly ratifikačný proces,“ uviedol šéf fínskej diplomacie Pekka Haavisto.
Po podpísaní prístupových protokolov sa Fínsko i Švédsko budú môcť zúčastňovať na stretnutiach NATO a budú mať tiež väčší prístup k informáciám tajnej služby. Tieto dve severské krajiny však zatiaľ – až do ratifikácie členskými krajinami – nebudú chránené klauzulou NATO o tom, že útok na jednu členskú krajinu je útokom na všetky krajiny NATO, vysvetľuje Reuters.

Proces ratifikácie protokolov členskými krajinami NATO však ešte môže skomplikovať Turecko. Tamojší prezident Tayyip Erdogan totiž minulý týždeň na summite NATO upozornil Fínsko i Švédsko, že musia najskôr dodržať svoje sľuby, inak prístupové protokoly nepošle do tureckého parlamentu na ratifikáciu.

Erdogan a predstavitelia Fínska a Švédska sa totiž dohodli na sérii bezpečnostných opatrení, ktoré majú presvedčiť Turecko, aby umožnilo vstup týchto severských krajín do NATO. Ankara totiž v máji uviedla, že bude blokovať vstup Fínska a Švédska do NATO, pretože podporujú teroristov.
O prizvaní Fínska a Švédska do NATO rozhodli členovia Aliancie minulý týždeň na summite NATO v Madride.

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 COMMENTS

  1. .. fašisti sa teoreticky snažia posilniť o doposiaľ kvázidemokratické krajiny … .. ale sú však stále ešte vo svete sily, ktoré fašizmus pošlu TATAM, ako 9.mája. 1945

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás