fbpx
ROZHOVORYPoverená predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska Valéria Pokorná: Sme veľmi...

Poverená predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska Valéria Pokorná: Sme veľmi sklamaní z nedodržania predvolebných sľubov

-

Poverená predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska Valéria Pokorná: Sme veľmi sklamaní z nedodržania predvolebných sľubov

V týchto dňoch veľká časť predstaviteľov stavovských organizácií hodnotí takmer dvojročné pôsobenie terajšej vládnej koalície. Oslovili sme preto poverenú predsedníčku Jednoty dôchodcov Slovenska pani Valériu Pokornú.

Na tlačovej konferencii 14. marca 2022 ste spolu s ďalšími predstaviteľmi profesijných organizácií apelovali na súčasnú vládnu koalíciu, aby vypočula Vaše požiadavky. S akými ohlasmi ste sa stretli zo strany vládnych činiteľov?

Tlačovú konferenciu  vyvolali neriešené a kopiace sa problémy v každej profesijnej organizácii. JDS mala prísľub ministra práce pána Krajniaka, že zvolá stretnutie zainteresovaných organizácií MPSVaR, MF SR, Soc. poisťovne, ZKS a JDS. Toto stretnutie sa uskutočnilo 17.3.2022, kde boli prijaté návrhy na riešenie neutešenej finančnej situácie seniorov. Tieto budú prerokované na koaličnej rade a budúci týždeň sa dozvieme výsledok.

Ako poverená predsedníčka Jednoty dôchodcov Slovenska (JDS) ste sa kriticky postavili za aktuálne kroky a plány vlády vo veci valorizácie dôchodkov a predčasného vyplatenia vianočného príspevku. Do akej miery sú Vaše pripomienky akceptované zo strany vlády?

Predčasná výplata vianočného príspevku nie je riešením, je to iba presúvanie zákonom daných financií na iné obdobie. Ak by sa tento variant zrealizoval, dôchodcovia nedostanú nič navyše, čo by pri dnešnej inflácii viac ako 9 % bolo úplne likvidačné.

Aké riešenie ponúkate ako JDS v otázke zmiernenia dopadov z narastajúcich cien energií, základných potravín, liekov a ďalších dôležitých komodít?

Navrhli sme dve riešenia:

Po prvé: 3 % mimoriadna valorizácia všetkých dôchodkov od 01.04.2022, čo narazilo okrem iného na technické problémy, nakoľko SP by zvládla jej realizáciu najskôr v septembri 2022.

Po druhé: Výplata tzv. 13. dôchodku v čo najskoršom čase a v decembri 2022 plnohodnotný vianočný príspevok, tým by sa pomohlo hlavne nízkopríjmovým dôchodcom a aj tým, ktorí majú zamrazené minimálne dôchodky.

Ako hodnotí vedenie JDS sociálny dialóg s jednotlivými ministrami od nástupu súčasnej štvorkoalície?

Sme veľmi sklamaní z nedodržania predvolebných sľubov, spoliehali sme sa na svedomie novovzniknutej vládnej koalície, že nezruší tvrdo vybojované sociálne istoty. Žiaľ nestalo sa tak, z navrhovaného 13. dôchodku vo výške 460,- € zostalo torzo síce s názvom 13. dôchodok, ale vo výške 50,- až 300,- €. Pričom najvyššiu čiastku teda 300,- € dostávajú seniori s dôchodkom nižším ako 218,06 €, t. j. cca 22 tisíc seniorov.  Tiež nás mrzí, zrušenie stropu –  veku odchodu do dôchodku a jej naviazanie na vývoj priemernej strednej dĺžky života. Štatistické údaje dokazujú, že priemerná dĺžka života sa každým rokom predlžuje, to znamená, že mladšie generácie budú odchádzať do dôchodku, vo veľmi vysokom veku. Tento trend je podľa nás neudržateľný, nakoľko zdravotný stav populácie,  vďaka nedostatočnej zdravotnej prevencie a nezdravému životnému štýlu je v porovnaní s krajinami EU veľmi zlý.

Podľa niektorých kritikov ste ako JDS hovorcom súčasných opozičných strán (Smer-SD a Hlas-SD) kvôli Vašim nadštandardným vzťahom s predchádzajúcimi vládami pod vedením Smeru-SD. Čo by ste im v tomto smere odkázali?

Jednota dôchodcov na Slovensku je nestranícka organizácia, ktorej činnosť je žiaľ, závislá od práve úradujúcej vlády a parlamentu. Preto je logické, že naše požiadavky predkladáme a konzultujeme ich,  s predstaviteľmi strán, ktoré vo voľbách získali najviac hlasov a dostali sa do vlády a parlamentu. Od nich očakávame splnenie našich oprávnených požiadaviek a riešenie všetkých otázok týkajúcich sa seniorov.

Otázka na záver. Veríte ešte, že by sociálny dialóg so súčasnou vládnou koalíciou mohol dosiahnuť ďaleko lepšiu kvalitatívnu úroveň?

Veríme, že v budúcnosti sa sociálny dialóg so súčasnou vládou  zlepší a dostane na takú úroveň, aby sme dokázali presadiť naše požiadavky. Chceme  dosiahnuť, aby naši seniori, ktorí pre túto spoločnosť odpracovali viac ako 30 rokov, odvádzali nemalé finančné prostriedky, vytvorili nevyčísliteľné hodnoty , boli rovnocennými občanmi tejto spoločnosti. Neboli zatláčaní na dno, s tým, že sú ekonomicky neaktívni, chorí, bezvládni a hlavne neboli na príťaž. Ak sa naša spoločnosť nepostará o tých najzraniteľnejších, rozšíri sa počet dôchodcov žijúcich pod hranicou chudoby z 360 tisíc na oveľa viac osôb, čo bude obrovská hanba pre celú našu spoločnosť.

Zhováral sa: Matej Mindár

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

2 Komentáre

  1. veriť čo len slovko tejto bande? musia mať v hlave pekne nasraté.a ak ju volili,vôbec mi týchto ľudí nie je ľúto.nech si užijú tej srandy.teľce.

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás