NázoryPoslanec Migaľ z Hlasu napísal Bárdymu otvorený list

Poslanec Migaľ z Hlasu napísal Bárdymu otvorený list

-

spot_img

Poslanec Migaľ z Hlasu napísal Bárdymu otvorený list

Viac v príspevku poslanca NR SR Samuela Migaľa na Facebooku:

Otvorený list šéfredaktorovi portálu Aktuality, Petrovi Bárdymu v reakcii na zavádzajúce informácie v článku:

Vážený pán šéfredaktor,

Dovoľujem si vyjadriť veľkú mieru sklamania nad manipuláciou s faktami, ktoré sa objavili v článku: “Ako novinár žiadal od štátu peniaze, dostal ich ako politik. Združeniu Samuela Migaľa odklepli 337-tisíc eur”

Dnes popoludní som dostal dopyt na zmluvu ktorú s PPA uzavrelo OZ, kde som v minulosti pôsobil. Išlo o projekt, ktorý som inicioval a transparentne som o ňom informoval ešte pred tým, než bol zrealizovaný. Je teda viac než jasné, že pri tvorbe článku nešlo o prezentáciu faktov, ale o snahu hrubou manipuláciou vyvolať dojem, že som urobil niečo nekalé.

V prvom rade by som upozornil na nepravdivý titulok: „Ako novinár žiadal od štátu peniaze, dostal ich ako politik. Združeniu Samuela Migaľa odklepli 337-tisíc eur“. Faktom je, že som žiadne peniaze nedostal a ani nedostanem, dokonca, žiadne peniaze nedostane (teraz) ani oz, kde som pôsobil. Pri elementárnej znalosti toho, ako uvedený projekt funguje, je jasné, že cieľom je iba bulvarizácia a nepravdivé tvrdenie. V nepravdepodobnom prípade, že by autor, pán Turček, bol iba neinformovaný a nenapísal to s cieľom poškodiť ma, tak si dovolím vysvetliť, že v týchto projektoch sú preplácané oprávnené náklady na realizáciu projektu PO jeho realizácii. Navyše projekt sa realizovať vôbec nemusí – v takom prípade nedôjde k naplneniu zmluvy a hradeniu faktúr.

V druhom rade považujem za vrcholne nevkusné, že po tom, ako pán Turček predchádzajúce články s cieľom ma očierniť napísal s odstupom množstva dní po položených otázkach, tak mi dnes ani len nedal šancu na odpovede. Nemal som a nemám momentálne priestor mu na ne odpovedať obratom. A keby aj, aj tak by z nich asi použil len to, čo sa mu hodí. Odhliadnuc od drobného faktu, že sa podľa mojich informácií vôbec nespýtal strany, ktorá podpísala zmluvu – to jest OZ MediaRik.

Ak by to urobil, dozvedel by sa pár vecí, ktoré by musel tradične vynechať zo svojho článku, pretože by mu fakty pokazili dopredu napísaný príbeh.

Predmetom projektu totiž nie je iba stavba archy na brehu Domaše (alebo ako on uvádza rekreačneho domčeka), ale to vlastne veľmi dobre vie, pretože mu to bolo vysvetlené aj na osobnom stretnutí na ktorom bol našťastie aj svedok.

V jeho prípade je to podobný prístup, ako keď tvrdil, že si od ozMediaRik Ministertvo vnútra objednalo tlačiarenské služby a ono si pritom objednalo daný počet hotového diela (je rozdiel vytlačiť niečo na zadanie a je rozdiel dodať svoj výtvor vytlačený – mohli by o tom rozprávať napríklad vydavatelia, ktorí nepredávajú diela za výrobné náklady za tlač)

Kľúčovou informáciou, ktorú by som mu teraz dal aj ja, keďže som projekt podával, (ale určite by ju dostal od oz MediaRik, ak by si robil svoju prácu a nie len hanopis) je to, že predmetom projektu je stavba samotnej archy, dvoch rozhľadní, terasovitého schodiska, náučného chodníka a najmä náročných terénnych úprav. Nehovoriac o certifikácií všetkého, keďže sa jedná v prvom rade o bezpečnosť potenciálnych návštevníkov. To by však váš investigatívny reportér musel vstať z kresla spoza počítača a ísť sa pozrieť do reálneho sveta ako to tam vlastne vyzerá. V duchu jeho hesla, náš anonymný zdroj by to spravil za 50 000 vám dávam ponuku pán Bárdy – dodám vám človeka, ktorý robotu pána Turčeka urobí za dve tretiny jeho platu. A z mojich skúseností môžem zaručiť, že o triedu lepšie.

Zaujímavosťou tiež je aj označenie archy ako objektu na individuálnu rekreáciu. Ako pán Turček vie, objekt bude off-grid bez inžinierských sietí a bude mať do 30 metrov štvorcových. Navyše použil manipulatívne vizualizácie z navrhovaného menšieho projektu, ako inak – bez predošlého súhlasu ďalšieho publikovania – ktorý chcelo oz pôvodne realizovať zo svojich prostriedkov, ak by nedostalo dotáciu z PPA. Opäť na to mám svedka.

Za vrcholne nevkusné považujem aj prirovnávanie tejto dotácie ku dotácií bývalého ministra Vlčana. V prvom rade by som upozornil na fakt, že to nebola moja firma alebo entita, kde mám akýkoľvek benefit na fungovaní, kto o dotáciu požiadal. Nejde o peniaze z ktorých by som si zabezpečoval nejaký biznis, či konkurenčnú výhodu. Ide o projekt občianskeho združenia.V čase žiadosti už boli do projektu investované nemalé prostriedky vo forme kúpy pozemku (vlastní ho oz, nie ja, alebo moja rodina), na tvorbu architektonického návrhu a vypracovanie projektovej dokumentácie, ako aj vypracovania europrojektu.(čo opäť pán Turček vedel). V ďalšom rade je potrebné povedať, že o žiadosti som informoval aj pána Turčeka v čase, keď on ani len netušil, že oz MediaRik takúto žiadosť podalo a žiadal som ju rok pred svojim vstupom do politiky. Je naozaj málo pravdepodobné, že som kalkuloval s tým, že sa dostanem do parlamentu a budem v strane, ktorá bude v koalícii so stranou, ktorá vedie Ministerstvo pôdohospodárstva, pod ktorú spadá PPA a že proces pridelenia peňazí bude trvať takmer dva roky od podania žiadosti. Navyše peniaze budú vyplatené až po realizácii projektu, nie pred ním, pričom sa dá očakávať zvýšená kontrola úradov ale aj verejnosti nad realizáciou.

Na záver, hoci to asi nebude pasovať do príbehu by som chcel vyjadriť sklamanie, že pri extrémnej snahe o nahnanie negatívnych bodov „zlému poslancovi“ sa úplne zabudlo na podľa mňa dobrý úmysel celého projektu.

Samotná lokalita Trepec na pobreží Domaše je aktuálne veľmi zanedbaná a zaslúžila si rozvoj pre potreby turistického ruchu, ale aj pre potreby domácich obyvateľov. Pozemok oz zakúpilo ešte pred podaním žiadosti o dotáciu s cieľom vytvorenia priestoru, ktorý sme nazvali Čarovný les a chceli sme ho postupne rozvíjať. Prvým krokom mala byť archa a neskôr sa mali dopĺňať ďalšie aktivity, prepojiť priestor s vodnou nádržou a aj s neďalekým kostolíkom. Žiadosť na PPA išla s cieľom zrealizovať časť z ambícií projektu a rozšíriť ho o environmentálne vzdelávanie v spolupráci s Lesmi SR a ďalšími potenciálnymi partnermi. Ak oz projekt zrealizuje, celý objekt bude primárne slúžiť na tieto účely, no bude prístupný verejnosti celoročne. Nebude oplotený a nebude žiadnym spôsobom limitovaný prístup do upravenej lokality. Dá sa predpokladať isté obmedzenie vstupu do archy – tá bude pravdepodobne otvorená len keď bude prítomný dozor, prípadne v čase realizácie envirovzdelávania a prístup do nej budú mať pracovníci Lesov SR.

Snaha o krimininalizáciu, alebo minimálne očiernenie tejto aktivity len z dôvodu, že som si ako autor myšlienky a bývalý štatutár dovolil vstúpiť do politiky v strane, ktorú nemáte radi, je mi nad mieru odpudivá a znechucuje ma.

Vynášanie morálnych súdov za to, že som si dovolil za peniaze určené na kultúrne aktivity zrealizovať videoklip a popri tom hrubo manipulovať fakty vo vašich článkoch len s cieľom vytvoriť dojem, že som urobil niečo nelegálne, alebo aspoň amorálne mi príde farizejské.

Vážený pán šéfredaktor Bárdy, dovoľujem si vám pogratulovať k tomu, že sa vám podarilo mi znížiť morálny kredit u vašich čitateľov a vašim manipulatívnym článkom jasne dať najavo, že všetci sme len banda zlodejov. Pána Turčeka istotne poteší, že mi už ľudia píšu na Facebooku, aký som odľud a že som bezcharakterný. Obaja sa istotne potľapkáte po pleciach, že ma v diskusii pod vašim článkom označili za kktka a dnes budete zaspávať s pocitom dobre vykonanej práce.

Paradoxom je, že, aj keď vy o tom nemáte najmenšie tušenie, práve ja sa snažím dlhodobo obhajovať novinársku prácu u mojich kolegov a snažím sa brániť aj Aktuality a vysvetľovať prečo sú slobodné médiá dôležité. Snáď ani raz sa nestalo, že by som na novinárske otázky neodpovedal, alebo by som zamlčalnejaké fakty. Skúsenejší politickí kolegovia ma vysmievajú a hovoria, že je úplne jedno, čo odpoviem, pretože aj tak napíšete čo chcete vy a nie to, čo je realita. Som veľmi nešťastný, že sa do istej miery ich slová potvrdzujú a začínam chápať niekedy až absurdné aktivity a snahy o reguláciu médií z ich strany. No bohužiaľ opäť raz s nimi musím len súhlasiť, keď tvrdia, že máte veľký podiel na polarizácii spoločnosti.

Ja však aj po vašom dnešnom výkone budem aj naďalej hlasným obhajcom slobodných médií, ale zároveň hlasným obhajcom práva na odpoveď a jeho sprísnenie. Je absurdné, že fakty pre vás strácajú význam, ak podporujú pozíciu človeka, ktorého považujete za nehodného.

Ak sa aj do vášho článku dostane niečo z faktov, tak už to bude aj tak jedno. Úprimne – nikdy som neurobil a nestrihol reportáž a až potom naháňal vyjadrenie protistrany. Považujem to za maximáne neprofesionálne – vzhľadom na to, že v princípe pána redaktora moje argumenty vôbec nezaujímali a podľa tohto postupu by s nimi vôbec nepracoval LEN ich technicky zapracoval do článku ako “povinnú jazdu”.

Nič to. Nič nie je menej zaujímavé ako včerajšie noviny. A predpokladám, že aj keby som vám nejaké odpovede dal, prípadne by ste ho doplnili, tak to umne skryjete za paywall. Klamlivý titulok však ostane stále odkrytý a názor si predsa čitateľ urobí sám.

A len naokraj. Píšem vám z detského tábora, kde sa s manželkou a dcérou venujeme 30tim deťom a snažíme sa podporovať ich v aktivite, ktorá sa práve vo virtuánom prostredí stretáva s neskutočným hejtom a nenávisťou. Mrzí ma pán Bárdy, že vy a vaši ľudia patríte medzi tých ktori takúto nenávisť šíria. A to len preto, že vám absolútne nezáleží na faktoch ale len na vašej fickii.

S pozdravom

Mgr. Samuel Migaľ

poslanec NR SR

Zdroj:

Podporte nezávislé médium Denník VV

  • Nezamykáme články
  • Necenzurujeme komentáre
  • Nezverejňujeme platené články

Nechceme spoplatňovať obsah, lebo nie každý si to môže dovoliť. Len vďaka Vašej podpore sa môže tento obsah bezplatne dostať ku každému.

Viac info o podpore nájdete tu: PODPORTE VV

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

spot_img

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

1 Komentár

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás