fbpx
Top udalosťPOĽSKO: Opozičné strany podpísali koaličnú dohodu

POĽSKO: Opozičné strany podpísali koaličnú dohodu

-

POĽSKO: Opozičné strany podpísali koaličnú dohodu

VARŠAVA 10. novembra (SITA/AP) – Lídri poľských opozičných strán v piatok podpísali koaličnú dohodu, ktorá stanovuje plán riadenia krajiny na nasledujúce štyri roky. Ich kandidátom na premiéra je Donald Tusk, líder Občianskej platformy a bývalý premiér a predseda Európskej rady.

„Chceli sme ukázať, že sme pripravení prevziať zodpovednosť za našu vlasť,“ povedal Tusk. Strany chceli podľa jeho slov sfinalizovať dohodu ešte pred sobotňajším Dňom nezávislosti. Tusk pred slávnostným podpisom v poľskom parlamente povedal, že dohoda ponúkne súbor „ukazovateľov a odporúčaní“ pre vládu, ktorú dúfa, že bude viesť.

Spomenuté dosiaľ opozičné strany spolu vyhrali väčšinu v októbrových parlamentných voľbách. Prezident Andrzej Duda však najprv poveril zostavením vlády terajšieho premiéra Mateusza Morawieckeho, keďže jeho strana Právo a spravodlivosť (PiS) vyšla z volieb najsilnejšia. PiS, ktorej je Duda spojencom, však nemá väčšinu v parlamente ani potenciálneho koaličného partnera.

Novozvolený parlament, dolná aj horná komora, po prvý raz zasadne v pondelok.

Podľa ústavy bude mať Morawiecki dva týždne na to, aby prezidentovi predstavil svoj kabinet, a potom ďalšie dva týždne na to, aby ho predložil Sejmu – dolnej komore parlamentu. Následne by musel ustáť hlasovanie o dôvere. Len ak neuspeje, čo sa očakáva, Sejm bude mať šancu predstaviť vlastného kandidáta.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás