fbpx
- Reklama -
ZahraničnéPolitické novinky z Nemecka, Rakúska a Česka

Politické novinky z Nemecka, Rakúska a Česka

-

Politické novinky z Nemecka, Rakúska a Česka

Vážení čitatelia,

neustále sa snažíme zlepšovať sa a prinášať vám čoraz väčšie množstvo kvalitnejších informácií. Prednedávnom sme pridali spravodajstvo z regiónov, od júna však pripravujeme podstatne zásadnejšiu zmenu - pravidelné podcasty na rôzne témy, ktoré sa týkajú našej spoločnosti (ekonomika, investigatíva – vyšetrovacia žurnalistika, kultúra) či aktuálne podcasty o našej spoločnosti so zaujímavými hosťami.

Bez vašej podpory to však nebude možné. Potrebujeme technicky vybudovať podcastové štúdio a vybudovať tím pravidelných spolupracovníkov, ktorí budú pre Vás podcasty pripravovať. Zvážte teda možnosť podpory našej práce podľa vašich možností, odmeníme sa Vám kvalitným a nezávislým obsahom.

Podporte nás pravidelnou čiastkou 4, 6 či 10 eur mesačne na č. účtu:


IBAN: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Nemecko: Laschet priznal osobnú zodpovednosť za volebnú porážku CDU 

      Berlín 16. októbra (TASR) – Šéf nemeckej Kresťanskodemokratickej únie (CDU) Armin Laschet prevzal v sobotu osobnú zodpovednosť za dosiaľ najhorší volebný výsledok, ktorý táto konzervatívna strana odchádzajúcej kancelárky Angely Merkelovej dosiahla v septembrových parlamentných voľbách. Informovala o tom agentúra AFP.


      Vo voľbách do Spolkového snemu (Bundestagu), ktoré sa konali 26. septembra, dosiahla únia CDU/CSU rekordne nízku podporu voličov – len 24,1 percenta hlasov.

- reklama -


      „Zodpovednosť za tento výsledok je na mne ako lídrovi a kandidátovi na post kancelára,“ vyhlásil Laschet na zjazde mladých kresťanských demokratov (Junge Union) v meste Münster. Dodal, že za „predvolebný boj a kampaň je zodpovedný len on a nikto iný“.


      Víťazná Sociálnodemokratická strana Nemecka (SPD), Zelení a Slobodná demokratická strana (FDP) po tohtotýždňových sondážnych rokovaniach v piatok vyhlásili, že dosiahli predbežnú dohodu o vytvorení budúcej koaličnej vlády. Ak sa im podarí vytvoriť spoločnú vládu, kancelárom by sa mal stať minister financií Olaf Scholz z SPD.


      Laschet poznamenal, že konzervatívna Únia CDU/CSU by sa mala pripraviť, že pôjde do opozície – čo bolo naposledy v roku 2005. V tejto situácii bude podľa neho mimoriadne dôležité vystupovať „spoločne a jednotne“. Takisto avizoval, že čoskoro odstúpi z postu premiéra spolkovej krajiny Severné Porýnie-Vestfálsko.


      Vyzval tiež na personálne zmeny v CDU prostredníctvom generačnej výmeny vo vedení a väčšieho zapojenia žien. Predstavitelia CDU avizovali, že nové vedenie si zvolia koncom tohto roka na zjazde strany.


      V súlade s vyjadreniami ministra zdravotníctva Jensa Spahna i Laschet apeloval na väčšiu jednotnosť a súdržnosť v rámci strany. Práve Spahn sa predstavil ako kandidát, ktorý chce „formovať túto novú CDU“. Dodal, že „generácia po Merkelovej musí prijať svoju zodpovednosť“. V piatok varoval pred „kolapsom“ CDU i Friedrich Merz, ďalší z potenciálnych kandidátov do vedenia strany.

Rakúsko: Schallenberg chce zostať kancelárom až do ďalších volieb 

      Viedeň 16. októbra (TASR) – Nový rakúsky kancelár Alexander Schallenberg vyhlásil, že v tejto funkcii chce zostať až do ďalších parlamentných volieb naplánovaných na rok 2024. Informovali o tom v sobotu rakúske médiá.


      Schallenberg odmietol špekulácie, že by sa so svojím predchodcom Sebastianom Kurzom, ktorý odstúpil pred týždňom pre podozrenia z korupcie, dohodol na tom, že po ukončení vyšetrovania mu opätovne prenechá post kancelára.


      „Budem zastávať tento úrad do budúcich volieb do Národnej rady,“ povedal pre noviny Wiener Zeitung. Zároveň ale pripustil, že hlavným kandidátom ÖVP vo voľbách bude podľa jeho názoru Kurz. „Predpokladám to,“ uviedol v tejto súvislosti. „Do úradu kancelára som prišiel v núdzovej situácii. Mojím cieľom je priniesť späť stabilitu,“ dodal.


      V uplynulých dňoch si Kurz vyslúžil kritiku za to, že hoci z postu kancelára odstúpil, môže naďalej kontrolovať politiku z iných svojich funkcií, ktoré vykonáva. Okrem šéfa strany sa uplynulý týždeň totiž stal i predsedom poslaneckého klubu a bol vymenovaný za poslanca Národnej rady. Kurza a deväť ďalších osôb a tri združenia vyšetruje protikorupčná prokuratúra (WKStA).


      Ako napísala agentúra Reuters, bývalý šéf diplomacie Schallenberg poskytol cez víkend rozhovor pre 13 rôznych médií, pričom zdôraznil, že chce obnoviť naštrbenú dôveru medzi vládnucou koalíciou Rakúskej ľudovej strany (ÖVP) a Zelených. Tá sa podľa jeho slov pohybuje na „tenkom ľade“, ale naďalej je schopná spolupracovať. 


      „Z dlhodobého hľadiska bude spolupráca (v koalícii) fungovať len vtedy, ak obnovíme základnú dôveru,“
povedal Schallenberg pre denníky Der Standard a Kleine Zeitung. „Je nutné rátať s tým, že nie všetko pôjde hladko, že sa budú ozývať aj iné hlasy,“ konštatoval. „Ak sa však hlavní hráči zhodnú, môže to fungovať. Máme rozsiahly vládny program. Všetci sme na tenkom ľade. To musí byť jasné nám všetkým,“ uviedol.


      Schallenberg, ktorého na post kancelára vymenoval prezident Alexander Van der Bellen v pondelok, pre noviny Salzburger Nachrichten uviedol, že navrhol súkromné stretnutie celej vlády, kde by „pôsobil ako mediátor“ s cieľom upokojiť aktuálnu politickú situáciu. Zahojenie „rán“ medzi oboma vládnymi stranami a obnova vzájomnej dôvery sa nedosiahnu zo dňa na deň, povedal pre Kronen Zeitung.

ČR: Nemocnica rieši žiadosť šéfa Senátu o stave prezidenta Zemana 

      Praha 16. októbra (TASR) – Český prezident Miloš Zeman, ktorý je už od nedele hospitalizovaný v pražskej Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN), zostáva podľa jej hovorkyne Jitky Zinke naďalej na Klinike anestézie, resuscitácie a intenzívnej medicíny (KARIM) 1. LF UK a ÚVN. Zeman sa tam lieči s bližšie nešpecifikovaným chronickým ochorením. Informovala o tom v sobotu webová stránka teleízie Nova.


      Hovorkyňa zároveň uviedla, že nemocnica sa zapodieva senátnou žiadosťou, ktorá sa týka prognózy vývoja zdravotného stavu prezidenta ČR. Podľa Zemanovej manželky Ivany majú však byť všetci trpezliví, lebo jeho liečba vyžaduje čas.


      A práve pre nejasnosti okolo Zemanovho zdravotného stavu je kritika nasmerovaná na Kanceláriu prezidenta republiky (KPR), ktorá odmieta poskytnúť požadované informácie, píše spravodajský server tn.nova.cz. Preto predseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) požiadal Hrad o prognózu spôsobilosti Miloša Zemana vykonávať úrad.


      „Pretože sme do piatka odpoveď nedostali, tak som odoslal riaditeľovi ÚVN Miroslavovi Zavoralovi list, v ktorom sa pýtam nemocnice a pána profesora, ako to s pánom prezidentom je. Či je schopný vykonávať svoj úrad,“ uviedol Vystrčil.


      Hovorkyňa Jitka Zinke v sobotu oznámila, že nemocnica sa senátnou žiadosťou zaoberá a „so všetkou mierou profesionality a zodpovednosti už pracuje na jej vybavení.“

Bulletín - Veci verejné

Odoberajte prehľadný sumár článkov - 1x týždenne

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás