NázoryPodľa MMF bude v roku 2023 tretina planéty v recesii

Podľa MMF bude v roku 2023 tretina planéty v recesii

-

Podľa MMF bude v roku 2023 tretina planéty v recesii

Tretinu svetového hospodárstva tento rok zasiahne recesia. To je to, čo hovorí výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgieva a zároveň varuje, že svet bude v roku 2023 čeliť ťažšiemu obdobiu ako v predchádzajúcich 12 mesiacoch. „Očakávame, že jedna tretina globálnej ekonomiky sa dostane do recesie,“ uviedla Georgieva v nedeľňajšom rozhovore pre CBS a dodala, že „polovica Európskej únie bude tento rok v recesii“. Dôvodom je, že tri najväčšie svetové ekonomiky – Spojené štáty, Čína a Európska únia – zároveň zažívajú spomalenie hospodárstva. Najmä Čína spomalila svoju výrobu v dôsledku politiky „nulového covidu“ a ako ústredný článok v globálnych dodávateľských reťazcoch vytvára domino efekt, ktorý ovplyvňuje výkonnosť hlavných medzinárodných ekonomík. Menej vystavené recesii však budú Spojené štáty vďaka „ich silnému trhu práce“, uviedla šéfka MMF.

Na zaplatenie najväčších dôsledkov krízy vyvolanej radom medzinárodných faktorov – od zatvárania podnikov v dôsledku pandémie, energetickej krízy a inflácie hlavného spotrebného tovaru – bude namiesto toho Európska únia. Podľa Capital Economics, poprednej svetovej organizácie v zverejňovaní nezávislých ekonomických informácií, v skutočnosti „zatiaľ čo v Spojených štátoch by recesia mala byť krátka, eurozóna utrpí širší pokles v dôsledku obrovského úderu do jej obchodných podmienok, ktorý spôsobila vojna na Ukrajine“.

Už v roku 2022 MMF vo svojom „svetovom ekonomickom výhľade“ varoval pred potenciálnou medzinárodnou recesiou, pričom globálny hospodársky rast na rok 2023 odhadol na 2,7 % v porovnaní so 6 % v roku 2021 a 3,2 % v roku 2022. Georgieva však v týchto dňoch pripustila, že „možno to bude ešte menej. Pamätajte, že v roku 2021 to bolo 6% a že tento rok klesol na 3,2%. V tomto našom svete, „charakterizovanom čoraz častejšími a ničivejšími otrasmi, sa musíme držať za ruky, musíme spolupracovať,“ povedala.

Šéfka MMF venovala osobitnú pozornosť hospodárskej situácii v Pekingu: „Počas nasledujúcich dvoch mesiacov to bude pre Čínu ťažké a vplyv na rast bude negatívny, ako aj vplyv na región a vplyv na globálny rast,“ cituje denník FinancialTimes. Prvýkrát za štyridsať rokov, kvôli prísnym opatreniam proti šíreniu nákazy Covid 19, ktoré zablokovali hlavné čínske továrne a prístavy, bude ročný rast Číny rovnaký alebo nižší ako globálny rast, čo však skôr zasiahne svetové hospodárske aktivity ako by tlačilo Čínu. „To sa nikdy predtým nestalo,“ povedala šéfka najväčšej finančnej inštitúcie na svete. Jej pozorovania naznačujú, že hospodársky výhľad  by sa mohol ďalej revidovať smerom nadol a mohol by byť upresnený počas zasadnutia tohtomesačného Svetového ekonomického fóra, kde fond predkladá aktualizované projekcie.

Zdá sa, že hospodárska situácia v USA je menej vážna. MMF tvrdil, že USA „sa môžu vyhnúť recesii“ vďaka nízkej nezamestnanosti. Ten je v súčasnosti na úrovni 3,7 % a analytici americkej banky Morgan Stanley očakávajú, že USA tento rok zabezpečia ďalších 185 000 pracovných miest. Nie všetci ekonómovia však zdieľajú rovnaké prognózy pre americkú ekonomickú budúcnosť: niektorí odborníci, s ktorými denník Financial Times uskutočnil rozhovory, v skutočnosti očakávajú, že nezamestnanosť tento rok stúpne na 5,5 % a 85 % opýtaných ekonómov predpovedá recesiu v roku 2023. Samotná Georgievová vysvetlila, že pozitívna situácia na americkom trhu práce by mohla byť „polovičatým požehnaním, pretože ak je trh práce veľmi silný, Fed možno bude musieť dlhšie držať sadzby, aby znížil infláciu“.

Najhoršiemu v čase tejto krízy budú musieť čeliť európske národy, ktoré tvrdo zasiahlo prerušenie obchodu s Moskvou: Moskva bola v skutočnosti pred začiatkom konfliktu na Ukrajine, po ktorom nasledovali súvisiace sankcie, piatym obchodným partnerom EÚ, zatiaľ čo pre Spojené štáty iba tridsiatym. To znamená, že EÚ má oveľa väčšiu obchodnú expozíciu voči Rusku ako jej americký spojenec, v dôsledku čoho majú uložené sankcie oveľa negatívnejšie účinky na európske národy ako na Spojené štáty.

K tomu sa zároveň pridáva aj energetická závislosť starého kontinentu od zdrojov energie Moskvy, ktorá umožnila Washingtonu vyvážať do EÚ väčšie množstvá LNG (skvapalneného zemného plynu), aby kompenzoval stratu dodávok z Moskvy,  čím sa USA podarilo stimulovať vlastnú ekonomiku.

Pokiaľ ide o rozvíjajúce sa trhy, šéfka MMF vysvetlila, že tu je situácia ešte pochmúrnejšia, pretože „okrem všetkého ostatného sú ovplyvnené vysokými úrokovými sadzbami a zhodnocovaním dolára“.

Svetové hospodárstvo sa pripravuje na to, že bude čeliť vážnej hospodárskej kríze, ktorú by bolo možné čiastočne zmierniť tým, čo Georgieva definovala ako „odolnosť“ Spojených štátov, ktorá by vďaka silnému trhu práce „mohla pomôcť svetu prekonať veľmi ťažký rok“.

L´Indipendente, Giorgia Audiello

Preklad: Dana Bystrická

Podporte nezávislé spravodajstvo a pomôžte zvýšiť pluralitu médii na Slovensku. Spravodajský portál Veci Verejné prináša overené agentúrne správy a vlastné komentáre naších autorov.

Podporiť nás môžete jednoduchou formou cez platobnú bránu buď pravidelnou mesačnou sumou alebo jednorázovým príspevkom.

Pravidelná mesačná podpora

Jednorázová podpora


Alebo prevodom na náš účet: SK72 8330 0000 0028 0108 6712

Newsletter - Veci verejné

Prihláste sa na odber článkov. Dva krát do týždňa Vám zašleme zhrnutie najpodstatnejších komentárov a názorov, ktoré vyšli na našom webe :)

*Po vyplnení formuláru Vám zašleme potvrdzujúci email, ktorý je potrebné potvrdiť.

Podporte spravodajsko-názorový portál Veci Verejné

Vychádzať môžeme len vďaka vašej pravidelnej podpore. Ak považujete našu činnosť za dôležitú a potrebnú, podporte náš spravodajsko-názorový portál pravidelnou mesačnou sumou 5, 10 či 15 eur, prípadne podľa vašich možností na číslo účtu IBAN: SK7283300000002801086712

Ďakujeme. Aj vďaka vám môžeme robiť sociálne a vlastenecky orientovanú žurnalistiku.

spot_img

ZANECHAJ KOMENTÁR

Zdaj komentár
Zadajte svoje meno

- Reklama -

Mohlo by Vás zaujímaťČLÁNKY
Odporúčane pre Vás